Skrzydłokwiat jest doniczkową rośliną. Znana jest jednak także z wielu prozdrowotnych właściwości. Warto uważać na tę rośliną, ponieważ jest trujący. Chociaż w większości mieszkań jest on stricte dekoracyjny, to nie zapominajmy o tym, że jest to świetny filtr powietrza.

Podstawowe informacje o skrzydłokwiecie

Skrzydłokwiat ma bardzo korzystne właściwości dla naszego zdrowia. Jednak musimy także wiedzieć, że należy do trujących roślin. Olbrzymi skrzydłokwiat dorasta do jednego metra, a miniaturowy do trzydziestu centymetrów. Najpopularniejszy jest skrzydłokwiat w białym kolorze. Na rynku jednak znajdziemy także czerwony. Istnieje masa odmian, które się właśnie różnią barwą kwiatów, wielkości oraz nawet barwą liści. Skrzydłokwiaty mają bardzo intensywne liście w kolorze ciemnozielonym. Dzięki temu uzyskuje się kontrast pomiędzy białym kwiatami, które przypominają swoim kształtem skrzydła. Właśnie stąd się wzięła nazwa rośliny. Najważniejsze jest jednak to, że kwiaty tej rośliny są niesamowicie trwałe. Zdobią one roślinę nawet przez kilka miesięcy.

Wchłanianie toksyn

NASA już wiele la prowadzi badania nad wieloma roślinami, które oczyszczają skuteczne domowe powietrze ze wszelkich toksyn. Bardzo często sobie nie zdajemy sprawy, że jesteśmy narażenie na cała masę substancji trujących, które występują w farbach, barwnikach, klejach, rozpuszczalnikach, kosmetykach oraz w wielu innych produktach. NASA rekomenduje, aby na dziesięć metrów kwadratowych znajdowała się przynajmniej jedna roślina oczyszczająca powietrze oraz wchłaniająca toksyny.

To właśnie skrzydłokwiat się znalazł pośród najlepszych roślin, które oczyszczają powietrze. Ma on bowiem dużą zdolność wchłaniania wszelkich związków. Poza tym roślina ta idealnie neutralizuje wszelkie zarodki pleśni. Poleca się ją osobom, które zmagają się z alergią. Nawilża także powietrze, co ma ogromne znaczenie podczas trwania sezonu grzewczego, a więc jesienią i zimą.

Wszystkie odmiany tejże rośliny mają ogromną zdolność właśnie od oczyszczania powietrza, ale skrzydłokwiat jest zdecydowanie najskuteczniejszy. Warto zatem kupić dla siebie skrzydłokwiat. Nie zapomnijmy jednak przy okazji o swoich bliskich. Mowa tutaj, chociażby o rodzicach czy też dziadkach, którym oczyszczenie naturalne powietrza także się przyda. Bardzo ważną informacją jest także to, że rośliny te nie należą do drogich. Dlatego właśnie tym bardziej powinniśmy postawić na te rośliny. Nie będziemy żałować swojego wyboru. Skrzydłokwiaty bywają uzależniające. Chcemy ich więcej i więcej.

Skrzydłokwiat — wymagania i pielęgnacja

Gdzie powinien stać skrzydłokwiat?

Roślina preferuje stanowiska jasne, jednak nie powinna stać w bezpośrednim słońcu. Latem temperatura w pomieszczeniu powinna oscylować w granicach 18-22 stopni Celsjusza latem, a zimą 16-18 stopni Celsjusza. Należy także zadbać, aby nie spadała poniżej 12-10 stopni Celsjusza. Podłoże powinno być żyzne, próchnicze, luźne, przepuszczalne, stale lekko wilgotne o odczynie lekko kwaśnym.

Czego nie lubi skrzydłokwiat?

Skrzydłokwiaty nie lubią:

  • przeciągów,
  • wyziewów gazowych,
  • przesuszania.

Roślina wymaga częstego podlewania — latem nawet 3-4 razy w tygodniu, zimą wystarczy 1-2 razy w tygodniu. Jeśli będziemy ją podlewać zbyt rzadko, liście staną się wiotkie i zaczną zwisać. Aby uratować skrzydłokwiat, doniczkę można wstawić do pojemnika wypełnionego wodą, aby bryła korzeniowa odpowiednio nasiąkła. Może się też zdarzyć, że roślinę przelejemy. Wtedy końcówki liści skrzydłokwiatu zaczną zasychać. Dzieje się to dopiero po pewnym czasie, dlatego trzeba go obserwować.

Jeżeli liście skrzydłokwiatu zaczną tracić swoją intensywną zieloną barwę, zbledną i zżółkną, znaczyć to może, że stoją w zbyt słonecznym miejscu. Roślinie należy wtedy zapewnić stanowisko półcieniste. W pełnym słońcu jej liście mogłyby ponadto zostać poparzone.

Zbyt suche powietrze może z kolei spowodować zasychanie i opadanie liści. Skrzydłokwiat należy wtedy częściej zraszać.

Jeśli nasza roślina nie kwitnie, może to oznaczać, że w glebie brakuje składników odżywczych. Należy wtedy zastosować płynny nawóz wieloskładnikowy. W sezonie wegetacyjnym nawóz stosujemy co około dwa tygodnie. Brak kwiatów może także sugerować zbyt suche podłoże albo konieczność podziału karp i przesadzenia skrzydłokwiatu do większej donicy.

Skrzydłokwiaty mogą czasem zostać zaatakowane przez mszyce albo przędziorki – szczególnie kiedy panuje zbyt niska wilgotność powietrza. Roślinę trzeba wtedy opryskać odpowiednim środkiem chemicznym.

Ile razy w roku kwitnie skrzydłokwiat?

Skrzydłokwiat kwitnie dwa razy w roku – wiosną i jesienią, ale w odpowiednich warunkach kwiaty mogą pojawiać się nawet cały rok. Kwitnienie trwa od dwóch do trzech miesięcy w zależności od odmiany.

Po zakończeniu kwitnienia uschnięte kwiatostany należy delikatnie usunąć, najlepiej wysuwając je z liścia do góry, aby roślina mogła ponownie zakwitnąć.

Jeśli zależy nam na gęstych, zdrowych liściach to w okresie od wiosny do lata, roślinę należy zasilać nawozami bogatymi w azot. Od połowy sierpnia, do końca jesieni, warto sięgnąć po nawóz bogaty w potas, który ma duży wpływ obfite kwitnienie, wytwarzanie zdrowego systemu korzeniowego oraz odporność rośliny. Na obfitość kwitnienia wpływa również odpowiednia wilgotność powietrza i prawidłowe podlewanie.

Co zrobić, aby skrzydłokwiat miał więcej kwiatów? Jaka wodą podlewać skrzydłokwiat?

Na proces kwitnienia wpływ ma przede wszystkim jakość wody, którą używamy do podlewania.

Twarda i zimna woda może wywołać pojawienie się brązowych plam na liściach skrzydłokwiatu, pleśni w doniczce lub osadu kamienny przy brzegu donicy. Skutkiem tego jest osłabiony wzrost rośliny, a co za tym idzie, zaprzestanie kwitnienia i wytwarzania nowych kwiatów.

Dlatego do podlewania skrzydłokwiatu należy używać miękkiej i ciepłej wody, na wzór tej, która występuje w lasach deszczowych, które są naturalnym środowiskiem rośliny. Dodatkowo wodę można lekko zakwasić sokiem z cytryny (kilka kropel do butelki z wodą) lub kwaskiem cytrynowym (pół łyżeczki na 1 l wody). Taki zabieg można stosować 1-2 razy w miesiącu przy podlewaniu.

Skrzydłokwiat nie lubi także nadmiaru wody. Ziemia w doniczce powinna być cały czas wilgotna, ale nie mokra, a pomiędzy kolejnymi podlewaniami należy pozwolić, aby wierzchnia warstwa gleby przeschła. Nadmiar wody w doniczce powoduje gnicie korzeni, przez co skrzydłokwiat nie kwitnie, a nawet może obumrzeć.

Skrzydłokwiat — odmiany

Spośród 49 gatunków skrzydłokwiatu w uprawie znajdują się głównie trzy:

  • Skrzydłokwiat Wallisa (Spathiphyllum wallisii) – gatunek nazwany na cześć niemieckiego botanika Gustava Wallisa. W uprawie spotyka się następujące odmiany hodowlane: 'Clevelandii’ (liście lancetowate o długości do 45 cm), Mauna Loa’ – (liście szerokie, kwiaty lekko pachnące), ‘Euro Giant’ (duże liście, dorasta do 1 m), ‘Sensation’ (wyjątkowo duże i szerokie liście, dorasta do 1,8 m) oraz (Yess’ (odmiana niska, 20-45 cm, o drobnych liściach).
  • Skrzydłokwiat kwiecisty (Spathiphyllum floribundum) – popularne odmiany to: ‘Chopin’ (krzaczasty wzrost, wysokość 30-60 cm i szerokość 30-50 cm), ‘Alfa’ (wzrost podobny do poprzedniej odmiany, kwiaty białe od stycznia do grudnia), 'Cupido Opal’ (wysokość do 60 cm, kwiaty w pięknych kolbach).
  • Spathiphyllum blandum.