Tawuła japońska jest przepięknym kwitnącym krzewem, który dorasta maksymalnie do półtorej metra. Kiedy na nim pojawiają się kwiaty w okresie wiosennym, to wygląda niczym cały otulony niezwykle barwną tkaniną. Jego zaleta jest to, ze niezwykle długo kwitnie. W zasadzie przez trzy miesiące, od czerwca do sierpnia. Najbardziej podoba się wszystkim jego kształt.
Sporo odmian
Tawuła japońska ma naprawdę bardzo wiele odmian. Krzew ten poznamy po kwiatach, które są bardzo niespotykane. Są to kwiaty karminowe bądź różowe. Kwiaty są raczej drobne, ale zebrane w dosyć duże kwiatostany. Liście co po niektórych odmian mają zabarwienie bardzo efektowne. Mają one kolor pomarańczowożółty, złotożółty oraz czerwonawy. Wiosną mają kolory najbardziej intensywne, a później przechodzą w kolory bardziej złociste lub też zielone.
Tawuły japońskie głównie są sadzone jako świetne tło dla roślin mniejszych. Nadają się idealnie na żywopłot, ale wówczas należy zachować między nimi odstęp wynoszący siedemdziesiąt centymetrów. Uprawia się je bardzo często wzdłuż rogi. Bowiem są odporne niesamowicie na wszelkie zanieczyszczenia środowiska. Ich atutem głównym są bardzo małe wymagania. Nadają się zatem dla początkujących ogrodników.
Jakie wymagania ma tawuła japońska?
Tawuły japońskie są bardzo tolerancyjne. W zasadzie przystosować się potrafią do każdego podłoża. Jeśli pragniemy jednak większych czy też jeszcze piękniejszych kwiatów, to posadźmy krzew na żyznej glebie, ale jednocześnie niepodmokłej. Sam wpływ na kwitnienie ma również stanowisko. Chociaż tenże gatunek bardzo dobrze rośnie w słonecznym miejscu oraz jednocześnie w miejscu zacienionym. Gdy zależy nam na obfitym kwitnieniu, to wybierzmy słoneczne stanowisko. Tawuła japońska znosi świetnie suszę. Dodatkowo jest odporna na szkodniki oraz choroby. Nie wymaga w żadnym wypadku osłaniania na zimę. Jest całkowicie mrozoodporna.
Tawuła japońska jest rośliną, która nie wymaga pielęgnacji skomplikowanej. Powinniśmy ją przycinać każdego roku w marcu. Dzięki temu zabiegowi zyska jeszcze ładniejszy pokrój oraz będzie kwitła jeszcze bardziej obficie. Przycinać powinniśmy całe rośliny dosyć nisko przy samej ziemi. Powinny pozostać pędy z pąkami (dosłownie kilkoma). Możemy ich nie ciąć co roku, ale wówczas kwitnienie będzie o wiele mniej obfite. Krzew wiosną zasilić powinniśmy nawozami mineralnymi czy też kompostem. Ziemię także możemy podsypać korą przekompostowaną. To już koniec. Są to wszystkie pielęgnacyjne zabiegi, których wymagają tawuły.