Chyba każdy z nas spotkał się z taką rośliną jaką jest bodziszek cuchnący. Co ciekawe jest to w Polsce bardzo pospolita roślina. Jego lecznicze właściwości są szeroko wykorzystywane do tworzenia wszelkich środków, które hamują krwawienie. Bodziszek cuchnący w związku z tym znajduje zastosowanie w ziołolecznictwie oraz w farmakologii.

Jak rozpoznać roślinę?

Bodziszek cuchnący to roślina należąca do ogromnej rodziny roślin o właściwościach naprawdę wyjątkowych. Większość z nich jest jednak używana jako dekoracyjna wartość. Musimy zaznaczyć, że o dziwo bodziszek cuchnący także prezentuje się bardzo ładnie. Jest to niezwykle delikatna kępa o wysokości pomiędzy dwadzieścia, a czterdzieści centymetrów. Składa się ona z łodyg, które są porośnięte liśćmi lekko owłosionymi oraz klapowanymi. To one właśnie stanowią ziele cuchnącego bodziszka oraz wykorzystywane są do tworzenia bardzo różnych specyfików. A kiedy zbiera się liście? Tylko i wyłącznie w kwietniu.

Na szczycie pędów możemy znaleźć bardzo drobne kwiatuszki. Najczęściej mają one delikatne różowe płatki. Czy bodziszek cuchnący jest uprawiany w ogrodach? Owszem, ale jednak rzadko. Najczęściej bodziszek cuchnący spotykamy jednak w dzikiej formie w lasach, pośród poszycia oraz także w górach na wysokościach całkiem niewielkich. Jak wskazuje sama nazwa tej rośliny bodziszek cuchnący zdecydowanie jest rośliną o zapachu bardzo nieprzyjemnym. W związku z tym mało kto chce roślinę tą w swoim ogrodzie. Co jak co, ale nikogo to nie dziwi.

Zastosowanie

Roślina ta ma szerokie zastosowanie. Na pewno musimy wspomnieć o nieżytach dróg oddechowych górnych. Roślina stosowana jest do leczenia bolesnych jelitowych skurczy, nieżytów żołądka, zespołu jelita drażliwego, zapalenia żołądka, a nawet także nowotworów przewodu pokarmowego. Doskonale się także sprawdza w leczeniu okulistycznych schorzeń. Wspomaga na pewno leczenie stanów zapalnych powiek i oczu. Jest także niezwykle pomocny przy nadmiernym łzawieniu. Mało kto wie, że okłady z bodziszka są polecane nie tylko na oczy, ale także na stawy czy też na skórę. Jeśli chodzi o okłady na stawy, to mogą one przynieść niezwykłą ulgę w reumatologicznych schorzeniach. Ginekolodzy również znacznie docenili właściwości tejże rośliny zarówno zewnętrznych narządów intymnych, jak i także wewnętrznych. Bodziszek, jako lek naturalny znalazł także zastosowanie przy wspomaganiu leczenia hemoroidów oraz swędzenia odbytu. Jak widzimy na załączonym obrazku zastosowanie jest bardzo szerokie.