Biedrzeniec to przede wszystkim roślina o bardzo charakterystycznym aromacie oraz smaku. W Polsce możemy spotkać się z biedrzeńcem wielkim oraz małym. Gatunki te w Europie są uważane za chwasty. Możemy znaleźć je na pastwiskach czy też łąkach. Jednak w swoim ogrodzie warto mieć jeszcze inną roślinę jaką jest biedrzeniec anyż. Dlaczego? O tym już za chwilę się przekonamy.

Charakterystyka

Biedrzeniec anyż przypomina swoim smakiem oraz także zapachem anyż gwiazdkowy czy też koper. Jest to bardzo aromatyczna przyprawa. Wykorzystywana jest ona do produkcji cukierniczych wyrobów, jak i także do przyprawiania dań warzywnych oraz mięsnych. Wyłącznie obecnie występuje w uprawie, ale w Polsce na niewielką skalę. Świetnie się nadaje na naszą działkę czy też do przydomowego ogródka.

Musimy pamiętać, że jest to roślina jednoroczna. Dorasta do maksymalnie pięćdziesięciu centymetrów. Liście to przede wszystkim duża zmienność. Dolne są okrągłe i mają brzegi ząbkowane, a górne są delikatne oraz pierzaste. Mogą nam przypominać liście kopry. Owoce z koli zawiązują się w  sierpniu. Zawierają one lotne olejki, które są odpowiedzialne za bardzo przyjemny zapach. Mają kształt gruszki. Dojrzałe są koloru zielonoszarego oraz ciemnego. Biedrzeniec ma dosyć intensywny oraz korzenny aromat.

Jakie biedrzeniec ma wymagania uprawowe?

Biedrzeniec czuje się doskonale w pełnym słońcu. Musi to być miejsce ciepłe oraz jednocześnie osłonięte przed silnymi wiatrami. Najlepiej rośnie na żyznych glebach, które są bogate w organiczną materię. Na ubogich glebach będzie jednak rósł niezmiernie słabo.

Biedrzeniec jest rośliną, którą uprawiamy z nasion, które są bezpośrednio wysiewane do gruntu. Młode rośliny są niezmiernie delikatne. W żadnym wypadku nie powinniśmy ich przesadzać. Siew powinien mieć miejsce wiosną, a więc w maju bądź w kwietniu. Nasiona idealnie kiełkują w temperaturze między dwadzieścia, a dwadzieścia pięć stopniu Celsjusza. Jak widać na załączonym obrazku wymagań nie ma zbyt wiele. Cieszy nas to bardzo. Nawet osoby, które są początkującymi ogrodnikami poradzą sobie bez najmniejszego problemu. Co jak co, ale raczej wymagania są standardowe. Warto biedrzeniec posiadać w swoim ogrodzie. Na pewno nie będziemy żałować tej decyzji oraz czasu poświęconego na jego uprawę. Efekt będzie genialny. Jego smak i aromat wypełni cały nasz przydomowy ogród. Czy o taki efekt nam chodziło? Jeśli tak, to na pewno będzie bardzo zadowoleni. Niestety co roku będziemy musieli roślinę wysiewać z uwagi na to, że jest to roślina jednoroczna.