Bluszczyk kurdybanek jest rośliną zielną, która znacznie usprawnia nasze trawienie, a do tego wzmacnia odporność. Warto zapoznać się z właściwościami tego bluszczyku. Nie ma on praktycznie niczego wspólnego z bluszczem.

Chwast kwitnący na niebiesko

Bluszczyk kurdybanek jest ziołem, który pnie się po ziemi. Właśnie z tego względu się określa go ziemnym bluszczykiem. Kurdybanek kwitnąć zaczyna dokładnie w drugim roku życia przeważnie w maju, a kwitnie aż do samej jesieni. Ma on niebieskie kwiaty oraz także fioletowo-bordowo-czerwone, które się mienią w słońcu liście. Jednak młode listki są zielone.

Bluszcz ten możemy spotkać nie w doniczkach, ale na łąkach, w ogrodach oraz także w lasach. Pojawia się w trawie. Bardzo często jest traktowany jak chwast. Jest to po prostu samosiejka, która się rozrasta przez same kłącza.

Lecznicza bomba

Pomimo tego, że ten chwast jest rośliną miododajną, to dodatkowo jest to prawdziwy cudotwórca. Nazywa się go bombą leczniczą. Bluszczyk kurdybanek działa bardzo zbawiennie na naszą przemianę materii oraz także na trawienie. Jest bardzo bogaty w odżywcze składniki oraz także sole mineralne. W samym surowcu bluszczyku występują garbniki. One działają przeciwbiegunkowo, przeciwzapalnie, ściągająco oraz także przeciwgorączkowo. Kurdybanek jest także stosowany jako składnik opatrunków na trądzik, oparzenia oraz rany, które się trudno goją. Do tego regeneruje nasz naskórek. Hamuje dosyć mocno krwawienie. Odwary z niego pomagają nam złagodzić wszelkie dolegliwości trzustki oraz wątroby. Jest w stanie także regulować pracę płuc oraz oskrzeli. Działa korzystnie na astmę oraz na kłopoty z oddychaniem. Osoby wzmagające się z reumatyzmem powinny trzymać w swojej apteczce lekarstwa właśnie z rośliną tą w składzie.

Mówi się także, że bluszczyk kurdybanek jest także naturalnym antidotum na zatrucie organizmu, chociażby po wypiciu znacznej ilości alkoholu. Zażywanie różnych preparatów z bluszczykiem w składzie pomoże nam także pozbyć się toksycznych substancji z organizmu. Osoby, które mają problemy z cholesterolem także stosować mogą leki właśnie z kurdybankiem. To on się przyczynia do likwidacji cholesterolowych kamieni.

Jak widać na załączonym obrazku jest to wspaniała roślina. Chyba nigdy już jej nie nazwiemy chwastem. Tego akurat możemy być pewno. Doceńmy jej właściwości, a na pewno nam pomoże w wielu problemach. Może się okazać nawet lepsza, aniżeli nie jedno lekarstwo. Po co truć się chemią? Możemy postawić na pełną naturę. To nam się podoba.