Berberys zwyczajny i jego właściwości są już wykorzystywane od tysiącleci. W ludowej medycynie był on stosowany między innymi na schorzenia wątroby oraz różnego rodzaju dolegliwości układu pokarmowego. Poza tym działa także w sposób uspokajający. Sprawdźmy dokładnie jakie właściwości posiada berberys zwyczajny.

Idealny na przeziębienie oraz na gorączkę

Okazuje się, że berberys zwyczajny jest idealny na przeziębienie oraz na gorączkę. Wszystko za sprawą owoców tego krzewu, które zawierają minerały oraz witaminy. Najwięcej jest w nich witaminy C. Odwary z berberysu stosowane są przy chorobach gorączkowych oraz w przeziębieniach. Aby podnieść odporność organizmu, dodaje się do herbaty właśnie suszone owoce berberysu. Wykazują one liczne właściwości antybiotyczne. Jednak każda osoba powinna wziąć pod uwagę, że nie można przez dłuższy czas berberysu spożywać, ponieważ berberyna w nim zawarta odkłada się w trzustce, wątrobie oraz w sercu. Berberys jest także pomocny przy wspomaganiu pracy układu pokarmowego.

Gdzie rośnie oraz gdzie zbierać?

Powiedzieliśmy już sobie jak wiele wspaniałych właściwości ma berberys zwyczajny. Teraz musimy się dowiedzieć gdzie on rośnie oraz gdzie możemy go zbierać?

Z uwagi na to, że jest to raczej ciernisty krzew, to rośnie on w zaroślach jak i także na brzegach lasów w zasadzie całej Europy. Można go także spotkać jako krzew ozdobny w parkach. Rozpoznamy go po żółtych kwiatach. Są one zebrane w grona zwisające, które mają jakieś pięć centymetrów długości. Kwitną zawsze w maju oraz w czerwcu. Jesienią z kolei pojawiają się podłużne oraz twarde czerwone jagódki. Jak najbardziej są one jadalne. Musimy się jednak liczyć z tym, że mają kwaśny oraz cierpki smak. Jest tak pomimo tego, że mają w sobie wiele cukru. Pamiętajmy, że owoce berberysu możemy dopiero zbierać, zanim one całkowicie dojrzeją. Jak rozpoznamy dojrzałość owoców? Na pewno po barwie jaskrawo czerwonej. Owoce można zbierać w sierpniu, jak i także we wrześniu. Jak widać warto pokusić się o zbiór tych owoców chociażby ze względu na ich lecznicze właściwości. Jest ich bardzo wiele, a te opisane powyżej to tylko niektóre z nich. Jeśli jesteśmy zainteresowani tematem tym to zachęcamy do zapoznania się z takimi informacjami, które są dostępne na wielu stronach w sieci. Możemy także porozmawiać na ten temat z lekarzem. Wielu lekarzy poza tradycyjnymi lekami poleca naturalne rozwiązania jakimi właśnie jest berberys zwyczajny.