Wyjątkowy charakter wnętrz, które znajdują się w starych kamienicach, doskonale rozumieją wszyscy, którzy mieli okazję mieszkać w takich przestrzeniach. Propozycję przygotowania projektu zagospodarowania takiego unikalnego mieszkania, znajdującego się na poddaszu w samym centrum poznańskiej dzielnicy Jeżyce, otrzymał zespół SAAN Architekci. Dzięki funkcjonalnej i stylowej aranżacji, udało im się stworzyć przytulną przestrzeń o niepowtarzalnym charakterze.

W mieszkaniu zachowano oryginalne elementy starego budownictwa, takie jak cegła na ścianach oraz oryginalna drewniana konstrukcja, która podpiera skośne stropy. Naturalne materiały konstrukcyjne doskonale współgrają z drewnianą podłogą i eleganckimi meblami o wyjątkowych kształtach. Wśród nich na szczególną uwagę zasługuje stylizowany stół jadalniany oraz łóżko z dwoma subtelnie wykończonymi nocnymi stolikami na smukłych nóżkach. Białe ściany idealnie kontrastują z dębowym drewnem. Ta ponadczasowa baza stała się idealnym tłem dla roślin oraz oryginalnych dodatków i dekoracji, które nadają wnętrzu charakteru.

Mieszkanie zostało zaprojektowane jako duży open space, co pozwoliło zachować poczucie przestronności i lekkości. Poszczególne strefy płynnie przenikają się nawzajem. Aneks kuchenny został elegancko wkomponowany w jedną ze ścian, a prosta biała zabudowa sprawia, że ta przestrzeń nie dominuje w mieszkaniu. Tuż obok kuchni ustawiono wygodny narożnik, a między częścią kuchenną i wypoczynkową stanął stół jadalniany. W głębi mieszkania znajduje się nieco schowana przestrzeń sypialniana, która pozostaje otwarta na salon.

Jedynym wyraźnie oddzielonym pomieszczeniem jest łazienka, przy czym przestrzeń ta oddzielona została od korytarza jedynie szklaną ścianą z zasłoną. Dzięki takiemu zabiegowi mieszkanie pozostaje jedną spójną przestrzenią, a światło naturalne swobodnie przenika przez wszystkie pomieszczenia. Brak ścian działowych, jasne kolory i lustra w korytarzu przyczyniły się do optycznego powiększenia tej stosunkowo niewielkiej przestrzeni, ograniczonej przez skosy.

Niezwykły charakter wnętrzu dodają oryginalne dekoracje. Uwagę szczególnie przyciąga obraz poznańskiego artysty Dawida Walczaka, który zdobi przestrzeń w okolicy stołu jadalnianego. Dodatkowo, ściany zdobią fotografie zawieszone nad łóżkiem i w kuchni. Całości dopełniają delikatne detale oświetleniowe – białe wiszące lampy oraz kompozycje oświetleniowe w kształcie kuli, które nadają wnętrzu wyjątkowej lekkości.

Projekt: SAAN Architekci
Zdjęcia: mrok studio