Celozja jest zwana także grzebionatką oraz kogucim grzebieniem. Jest to rodzaj jednorocznych roślin, które należą do rodziny tak zwanej szarłatowatych. W naturalnym środowisku występują w rejonach tropikalnych Afryki oraz Azji. Są tam postrzegane jako chwast.

Jakie wymagania ma celozja?

Tymczasem gdy celozja uważana jest za chwast w Azji i Afryce, to my Polacy rozkoszujemy się nią w swoich ogrodach czy też balkonach. Jest to naprawdę wyjątkowa roślina, która przepięknie się prezentuje. Typowym gatunkiem dla roślin tego rodzaju jest srebrzysta celozja. Jest to niska roślina, która dorasta jedynie do trzydziestu centymetrów wysokości oraz także charakteryzuje się bardzo wzniesionym pokrojem. Jej liście są jasno zielonego koloru oraz są wydłużone. Roślina ta ma bardzo drobne kwiaty, które tworzą kolorowe oraz bardzo charakterystyczne kłosy. Na rynku znajdziemy przeróżne odmiany. Możemy kupić celozję w kolorze czerwonym, różowym, żółtym, białym oraz fioletowym.

Jednak, zanim będziemy mogli cieszyć się tą piękną rośliną, to musimy zapoznać się z jej wymaganiami oraz uprawą. Jest to kluczowe w przypadku każdej rośliny. Roślina z dużym powodzeniem rosnąć może zarówno na słonecznych, jak i także na stanowiskach nieco zacienionych. Najlepiej powinniśmy wybrać miejsce osłonięte od wiatru oraz zaciszne. Roślina ta jest gatunkiem dosyć odpornym na suszę. Jednocześnie musimy zaznaczyć, że lubi podłoże lekko wilgotne, które jest wolne od zastoin wody. Do optymalnych należą gleby przepuszczalne oraz lekkie.

Nasiona możemy już wysiewać na początku wiosny do specjalnych inspektów. Następnie w maju bądź też w czerwcu sadzonki się przenosi na stałe miejsce. Celozję nawozić warto raz na tydzień w okresie kwitnienia.

Zastosowanie celozji

Celozja w Polsce jest bardzo często uprawiana jako balkonowa roślina. Tenże gatunek może jednak z dużym powodzeniem stać się także dekoracją naszych wnętrz oraz do tego naszych przydomowych ogrodów czy też ogródków działkowych. Roślina się nadaje na cięty kwiat oraz także na suche bukiety. Kwiaty bezpośrednio po zasuszeniu w bardzo małym stopniu tracą barwę swoją. Właśnie przez ten aspekt idealnie się sprawdza jako kwiat w suchych bukietach.

Celozja w naszym kraju jest bardzo popularna. Nie ma co się dziwić, jest naprawdę przepiękna. Sąsiedzi będą nam zazdrościć, że zdobi nasz balkon czy też ogród. Nic tylko pozazdrościć. Musimy jednak dbać o naszą celozję, aby rzeczywiście była przepiękna cały czas, a nie tylko w pierwszym okresie od posadzenia rośliny.