I Ty możesz mieć klon w swoim przydomowym ogrodzie czy też w ogródku działkowym. Brzmi świetnie. Chodzi o klon czerwonolistny. Klon ten odznacza się bardzo dużymi dekoracyjnymi walorami oraz są bardzo chętnie uprawiane w naszych ogrodach. Warto zatem poznać ich wymagania podstawowe oraz także zastosowanie w samej aranżacji.
Jak pielęgnować klon czerwonolistny?
Większość gatunków klonów bardzo lubi miejsca słoneczne. W tej grupie jest także klon czerwonolistny. Musimy wiedzieć, że ten klon, jak i także każdy inny bardzo źle reaguje na suszę. Szczególnie dotyczy to jeszcze młodych drzewek. Na pewno tego rodzaju przyczyn możemy upatrywać się w jego dosyć płytkim systemie korzeniowym.
Klon jest rośliną mrozoodporną. Powinniśmy go posadzić na słonecznym czy też na pół cienistym miejscu. A jak z podłożem? Dla tego rodzaju roślin najlepszym podłożem będzie podłoże wilgotne, żyzne oraz o odczynie kwaśnym. Nie jest wskazana w żadnym wypadku ziemia gliniasta czy też wapienna. Jeśli chodzi o gleby wapienne, to roślina rosnąca na nich nie będzie kompletnie miała możliwości przebarwienia się jesienią liści. Klon czerwonolistny musi być regularnie podlewany latem. Szczególnie w sytuacjach, gdy nie pada przez dłuższy okres deszcz.
Klony się rozmnaża z nasion. Dojrzewają one już w pierwszych dniach czerwca, ale swoim wyglądem przypominają jeszcze orzeszki. Jeśli zaś chodzi o kwitnienie, to roślina ta kwitnie na wiosnę. Na jej gałązkach pojawiają się kwiatuszki w kolorze czerwonym.
Klon czerwonolistny — odmiany
Klon czerwonolistny kulisty
Klon kulisty, czyli klon globosum, to duże i stosunkowo wąskie drzewo (ok. 3-4 metry, a w sprzyjających warunkach nawet 6 m) charakteryzujące się kulistą koroną, którą tworzą liczne duże, pięcioklapowane, błyszczące liście. Wiosną na prawie bezlistnych gałązkach pojawiają się drobne, żółte kwiaty, które wabią pszczoły. Z nadejściem jesieni liście przebarwiają się na niezwykle dekoracyjny żółtopomarańczowy kolor.
Drzewo jest odporne na zanieczyszczenia środowiska dlatego często wykorzystuje się je do tworzenia zielonych zakątków miejskich: alejek, dróg i podjazdów. Klon kulisty stosuje się także do nasadzeń parkowych i ogrodowych — długie rzędy drzew o regularnej koronie wyglądają naprawdę efektownie.
Klon kulisty nie jest zbyt wymagającym drzewem. Najlepiej rośnie w żyznym i urodzajnym podłożu, ale gorsze ziemie również nie stanowią przeszkody do jego prawidłowego wzrostu. Drzewo lub półcień, dobrze sobie poradzi także w cieniu. Nie toleruje natomiast pełnego słońca — takie stanowisko może doprowadzić do poparzenia liści.
Dużą zaletą klonu kulistego jest korona, która nie wymaga cięcia. Natura sama formuje jej regularny i zwarty pokrój. Dlatego cięcie ogranicza się tylko do zabiegów pielęgnacyjnych, czyli usunięcia uschniętych oraz nadłamanych gałązek.
Klon czerwonolistny palmowy
Ta odmiana wywodzi się z Japonii, gdzie powstała samoistnie w XIX wieku. Klon czerwonolistny palmowy ma rozłożysty pokrój z lekko przewieszającymi się gałązkami. Rośnie powoli, dlatego jego wysokość rzadko przekracza 4-5 m. Zaokrąglona korona wyrasta na krótkim pniu, ale występują również formy krzewiaste – bez pnia.
Największą ozdobą drzewa są klapowane, okrągłe liście o średnicy 5-10 cm. Wczesną wiosną przybierają kolor ciemnej purpury, latem i jesienią zmieniają nieco odcień. Późną wiosną pojawiają się małe czerwone kwiaty, a owoce dojrzewają we wrześniu.
Klon palmowy lubi stanowiska słoneczne (w cieniu liście tracą barwę) i zaciszne. Do prawidłowego wzrostu wystarczy przeciętna gleba ogrodowa o pH 5,5-7. Unikać należy podłoża zbyt piaszczystego, gliniastego i wilgotnych gleb torfowych. Ważne jest także, żeby było stale lekko wilgotne.
Najlepszy czas na sadzenie klonu palmowego to okres od marca do maja i od września do października. Sadzonki kosztują około 30 zł. Są to zwykle drzewa z gołym korzeniem. Przed posadzeniem warto dobrze obejrzeć korzeń i usunąć z niego złamane i zgniłe części. Aby sadzonka się lepiej przyjęła przed posadzeniem można zanurzyć jej korzeń na parę godzin w wodzie.
Cięcie drzewka powinno być przeprowadzane jako niezbędne korygowanie pokroju. Najlepiej wykonywać je od późnej jesieni do grudnia z powodu zjawiska „płaczu” sokami.
Czy klon czerwonolistny jest łatwo w Polsce dostępny?
W naszym kraju znajdziemy klony czerwonolistne występujące naturalnie. Jeśli chodzi o ich kupno do naszego ogrodu, to także nie będziemy mieli najmniejszych problemów. Kupimy w wielu sklepach ogrodniczych, hurtowniach czy też szkółkach roślin ozdobnych. Gdy pojawią się u nas jeszcze jakieś wątpliwości co do ich uprawy, to kupując drzewko, powinniśmy o wszystko dopytać. Nie powinniśmy się w żadnym wypadku tego wstydzić. Czasami lepiej będzie kilka razy zapytać, aniżeli popełnić jakiś znaczący błąd. Przez nawet małe błędy nasz klon może już nie być taki piękny, jak to sobie wymarzyliśmy. Z nowymi roślinami musimy także postępować według pewnej jasnej instrukcji. Jeśli instrukcje są jasne, to śmiało możemy się do nich stosować. Jednak gdy mamy wątpliwości, to lepiej dopytajmy raz jeszcze. Już wkrótce będziemy mogli cieszyć się przepięknym klonem czerwonolistnym w swoim ogrodzie. Czekamy na ten moment z niecierpliwością. Już nie możemy się wręcz doczekać.
Klon czerwony na pniu — jak formować?
Formowanie oraz przycinanie klonów najlepiej wykonywać od początku czerwca do początku lipca. Jeśli zrobimy to zbyt wcześnie możemy wywołać wyciekanie soków rośliny, co powoduje osłabienie i zmniejszenie jej atrakcyjności. Najlepszy czas to okres po pędzeniu soków, czyli w chwili, gdy roślina jest już po etapie wypuszczania pierwszych liści.
Alternatywnym terminem jest środek zimy – najpóźniej do końca stycznia lub początku lutego, najlepiej w suche i bezmroźne dni.
Formowanie zaczynamy od usunięcia wszystkich nadmiernie wybujałych pędów oraz tych, które wystają poza oczekiwany kontur korony. Każdy z pędów przycinamy tuż nad rozgałęzieniem lub nad pąkiem skierowanym ku zewnętrznej części korony.
W przypadku cięcia pielęgnacyjnego nalezy przyciąć gałęzie rosnące zbyt nisko, krzyżujące się, wilki oraz odrosty korzeniowe. Jeśli klonu nie będziemy przycinać, to zbyt długie bezlistne elementy drzewa, mogą spowodować powstanie nieestetycznych fragmentów. Dobrze jest także wyciąć wszelkie martwe, suche lub chore gałęzie, aż do najbliższego żywego pąka liściowego lub bezpośrednio do pnia, jeżeli cały pęd obumarł.
Ponieważ klon czerwony na pniu sam z natury uzyskuje piękną, kulistą koronę, cięcia nie muszą być zbyt drastyczne. Wystarczy regularna pielęgnacja, która daje naprawdę spektakularne efekty.