I Ty możesz mieć klon w swoim przydomowym ogrodzie czy też w ogródku działkowym. Brzmi świetnie. Chodzi o klon czerwonolistny. Klon ten odznacza się bardzo dużymi dekoracyjnymi walorami oraz są bardzo chętnie uprawiane w naszych ogrodach. Warto zatem poznać ich wymagania podstawowe oraz także zastosowanie w samej aranżacji.

Jak pielęgnować klon czerwonolistny?

Większość gatunków klonów bardzo lubi miejsca słoneczne. W tej grupie jest także klon czerwonolistny. Musimy wiedzieć, że ten klon, jak i także każdy inny bardzo źle reaguje na suszę. Szczególnie dotyczy to jeszcze młodych drzewek. Na pewno tego rodzaju przyczyn możemy upatrywać się w jego dosyć płytkim systemie korzeniowym.

Klon jest rośliną mrozoodporną. Powinniśmy go posadzić na słonecznym czy też na pół cienistym miejscu. A jak z podłożem? Dla tego rodzaju roślin najlepszym podłożem będzie podłoże wilgotne, żyzne oraz o odczynie kwaśnym. Nie jest wskazana w żadnym wypadku ziemia gliniasta czy też wapienna. Jeśli chodzi o gleby wapienne, to roślina rosnąca na nich nie będzie kompletnie miała możliwości przebarwienia się jesienią liści. Klon czerwonolistny musi być regularnie podlewany latem. Szczególnie w sytuacjach, gdy nie pada przez dłuższy okres deszcz.

Klony się rozmnaża z nasion. Dojrzewają one już w pierwszych dniach czerwca, ale swoim wyglądem przypominają jeszcze orzeszki. Jeśli zaś chodzi o kwitnienie, to roślina ta kwitnie na wiosnę. Na jej gałązkach pojawiają się kwiatuszki w kolorze czerwonym.

Czy klon czerwonolistny jest łatwo w Polsce dostępny?

W naszym kraju znajdziemy klony czerwonolistne występujące naturalnie. Jeśli chodzi o ich kupno do naszego ogrodu, to także nie będziemy mieli najmniejszych problemów. Kupimy w wielu sklepach ogrodniczych, hurtowniach czy też szkółkach roślin ozdobnych. Gdy pojawią się u nas jeszcze jakieś wątpliwości co do ich uprawy, to kupując drzewko powinniśmy o wszystko dopytać. Nie powinniśmy się w żadnym wypadku tego wstydzić. Czasami lepiej będzie kilka razy zapytać, aniżeli popełnić jakiś znaczący błąd. Przez nawet małe błędy nasz klon może już nie być taki piękny jak to sobie wymarzyliśmy. Z nowymi roślinami musimy także postępować według pewnej jasnej instrukcji. Jeśli instrukcje są jasne, to śmiało możemy się do nich stosować. Jednak gdy mamy wątpliwości, to lepiej dopytajmy raz jeszcze. Już wkrótce będziemy mogli cieszyć się przepięknym klonem czerwonolistnym w swoim ogrodzie. Czekamy na ten moment z niecierpliwością. Już nie możemy się wręcz doczekać.