Podlewania storczyków musimy się nauczyć. Okazuje się, że nie jest to wcale nie proste oraz oczywiste. Niektóre storczyki bez wody nie mogłyby żyć długo, chociaż niektóre odmiany są bardzo odporne na suszę. Storczyki są roślinami egzotycznymi, których podlewać nie należy w taki sposób jak większość innego rodzaju roślin. Przy podlewaniu storczyków musimy pamiętać o kilku niezmiernie ważnych zasadach.

Jak podlewać storczyki oraz jaką wodą?

Pytanie jak podlewać storczyki pojawia się w wyszukiwarce internetowej niezmiernie często. Przy pielęgnacji storczyków musimy wiedzieć, że bardzo ważna jest jakość wody. Dla wielu storczyków wodociągowa woda jest za twarda i im to szkodzi. Powoduje do tego powstawanie plam szpecących bezpośrednio na liściach storczyków. Właśnie dlatego nie powinno się podlewać storczyka wodą, która pobieramy prosto z kranu. Hodowcy storczyków poświęcić musieli dużo pracy na wyhodowanie mieszańców, które są odporne na wodociągową wodę. Jednak jeśli chcemy dla naszych storczyków dostarczać naprawdę dobrą wodę, to warto zbierać deszczówkę. To ona dla nich jest najbardziej odpowiednia.

Chociaż tutaj uważać musimy, aby deszczówka nie była za bardzo zanieczyszczona. Możemy również storczyki podlewać mieszanką destylowanej wody oraz także wody wodociągowej. Dla storczyków nieodpowiednią wodą jest woda mineralna. Zawiera ona sporo soli mineralnych.

Jakie są zasady podlewania storczyków?

Odkąd to storczyki na nasze parapety zawitały napisano bardzo wiele książek oraz także artykułów dotyczących tematu podlewania tychże roślin, a pomimo to nadal większość osób ma duże problemy z tymże zabiegiem. Nie ma jednak co się dziwić, ponieważ podlewanie nadaj jest jednym z zabiegów pielęgnacyjnych najtrudniejszych.

To jak często powinniśmy podlewać storczyka jest uzależnione od bardzo wielu czynników, takich jak sam rodzaj podłoża, to jak długo utrzymywać może wilgoć oraz jaka jest wielkość doniczki.

Jeśli naszym storczykom dostarczamy za mało wody, to nie dociera do ułożonych najniżej korzeni i tym samym nasz storczyk więdnie. Storczyk usycha bardzo rzadko. Należy postarać się naprawdę, aby roślinę tę zasuszyć na śmierć, ponieważ storczyki pobierają także wilgoć z otoczenia.

Dla storczyka typowego rosnącego w doniczce standardowej przyjmuje się zasadę podlewania jednego razu w tygodniu. Po podlany należy jednak odczekać aż woda odcieknie i po tym czasie dopiero odstawić roślinę na jej miejsce stałe na parapecie. Wszystkie te zasady powinniśmy sobie zapamiętać, a nasze storczyki będą przepiękne.