Nieszczelność instalacji wodnej lub kanalizacyjnej to problem, z którym może spotkać się każdy. Zarówno mieszkaniec domu i mieszkania, czy to nowo wybudowanego, czy też takiego, które najlepsze lata świetności ma już za sobą, może spotkać się z przykrą niespodzianką w postaci wycieku wody. Choć początkowo wyciek może sprawiać wrażenie niewielkiego i nie dawać wyraźnych objawów, z czasem może doprowadzić do powstania poważnych szkód w mieniu. Dlatego tak ważne jest szybkie i precyzyjne zlokalizowanie źródła wycieku wody i odcięcie dopływu wody, a w razie konieczności dokonanie osuszania.

Jak przebiega proces lokalizacji wycieku?

Lokalizacja wycieków wody to skomplikowana operacja, do której przeprowadzenia trzeba posiadać odpowiednią wiedzę oraz sprzęt ułatwiający wykrycie miejsca nieszczelności. Im większe doświadczenie w lokalizowaniu wycieków, tym szybsze określenie miejsca awarii. Niemniej jednak proces lokalizacji wycieku w każdym przypadku wygląda podobnie:

Zgłoszenie problemu

Gdy tylko zauważysz problem w postaci mokrej plamy lub zbyt dużego rachunku za wodę i nabierzesz podejrzeń, że to może być wyciek wody, skontaktuj się z nami telefonicznie lub mailowo, opisz problem i umów się na dogodny termin wizyty.

Wizyta u klienta

Nasz doświadczony specjalista od lokalizacji wycieków przyjedzie na miejsce i całą procedurę wykrywania wycieku rozpocznie od przeprowadzenia szczegółowego wywiadu, który pozwoli zebrać jak najwięcej informacji o problemie.

Oględziny

Po wywiadzie czas na skrupulatne oględziny. W trakcie dokładnej inspekcji pomieszczeń, ścian, posadzek, a nawet otoczenia budynku, należy zwrócić baczną uwagę na wszelkie ślady mogące świadczyć o wycieku, np. zacieki na ścianach, wilgoć podłóg, pęknięcia tynku, odgłosy kapiącej wody.

Wybór metody lokalizacji: W zależności od specyfiki problemu i zebranych informacji, specjalista wybierze  odpowiednią metodę wykrywania wycieku. Zazwyczaj aby uzyskać 100% pewność należy użyć więcej niż jednej metody. Wszystko po to, aby przed wykonaniem odkrywki upewnić się, co do lokalizacji wycieku i nie dokonać niepotrzebnego zniszczenia materiałów budowlanych.

Lokalizacja wycieku

Za pomocą specjalistycznego sprzętu precyzyjnie lokalizujemy źródło wody. Pełen sukces jest możliwy wtedy, kiedy połączy się dobry wywiad z mieszkańcami oraz wskazania urządzeń wspierających pracę specjalisty.

Popularne metody wykrywania wycieków

Istnieje wiele metod lokalizacji wycieków. Każda może być wykorzystana w różnych sytuacjach, a użycie konkretnej poprzedza szczegółowy wywiad, który jest kluczowy w dobrym zlokalizowaniu wycieku.

  1. Kamera termowizyjna: Urządzenie to pozwala na wykrywanie różnic temperatur, co jest niezwykle pomocne w lokalizacji wycieków ciepłej wody. Na ekranie kamery miejsca o niższej temperaturze (np. mokre ściany) będą widoczne jako ciemniejsze obszary. Kamera termowizyjna to dobre urządzenie do wykrywania różnic temperatur w materiałach, które są osłonięte np. meblami. Pozwala na uzyskanie danych bez konieczności przemieszczenia zasłaniających ściany przedmiotów.
  2. Badanie wilgotności: Specjalne mierniki wilgotności pozwalają na dokładny pomiar poziomu wilgoci w ścianach, podłogach i innych elementach konstrukcyjnych. Podwyższony poziom wilgoci może być wyraźnym sygnałem wycieku. Niestety sam czujnik nie pozwala określić miejsca wycieku. Jest on raczej urządzeniem pomocniczym, który wskaże miejsce koncentracji najwilgotniejszych materiałów.
  3. Gaz znacznikowy: Gaz znacznikowy używany jest w sytuacji, kiedy mamy nieszczelność na niewielkiej instalacji. Gaz jest dobrym wskaźnikiem nieszczelności, ponieważ z łatwością przenika przez nawet najmniejsze szczeliny, ukazując miejsce wycieku wody. Jak wykonać lokalizację gazem? Do instalacji wodnej lub centralnego ogrzewania wprowadzany jest gaz, będący mieszaniną azotu oraz wodoru, a następnie za pomocą specjalnego detektora sprawdzane są wszystkie podejrzane miejsca. W przypadku wycieku gaz będzie uchodzić na zewnątrz, co zostanie wykryte przez detektor. Warto zaznaczyć, że gaz nie jest palny i nie szkodzi postronnym osobom.

Dlaczego warto skorzystać z profesjonalnej usługi lokalizacji wycieków?

Samodzielne zlokalizowanie wycieku wody może być niezwykle trudne i czasochłonne, a często nawet niemożliwe. Jeśli nieszczelność jest ukryta pod posadzką lub w ścianie, to znalezienie jej bez sprzętu oraz wiedzy jest bardzo mało prawdopodobne. Dodatkowo zatrudnienie do zadania fachowców, pozwoli zapobiec powstaniu otworów w materiałach, które później trzeba będzie naprawić, ponosząc dodatkowe koszty. Zlecając lokalizację wycieków doświadczonym fachowcom, zyskujesz pewność:

  • Szybkiego i precyzyjnego zlokalizowania źródła problemu
  • Uniknięcia kosztownych dodatkowych napraw
  • Zapobiegnięcia poważnym szkodom w domu

Jeśli podejrzewasz wyciek wody w swoim domu lub mieszkaniu, nie czekaj i skontaktuj się z firmą świadczącą profesjonalne usługi lokalizacji wycieków np. z firmą Osusz.pl świadczącą usługi lokalizacji wycieków w Poznaniu https://osusz.pl/lokalizacja-wyciekow-poznan/. Doświadczeni specjaliści, korzystając ze specjalistycznego sprzętu, odnajdą miejsce nieszczelności, a to pozwoli zapobiec niszczeniu materiałów budowlanych oraz mebli. Pamiętaj, że szybka reakcja na wyciek wody to klucz do uniknięcia poważnych problemów.