Termostat pokojowy to nieduże, praktyczne urządzenie, które służy do kontrolowania poziomu temperatury w pomieszczeniach. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów termostatów, różniących się wyglądem, sposobem montażu, funkcjami oraz ceną.

Aby dobrać odpowiedni model do domu, należy wziąć pod uwagę kilka czynników m.in. rodzaj systemu grzewczego, preferencje dotyczące programowania i kontrolowania temperatury, sterowania urządzeniem. Podpowiadamy, jak dobrać odpowiedni termostat pokojowy na podstawie naszych modeli:

1. Określ rodzaj systemu grzewczego: Termostaty pokojowe są przystosowane do pracy z określonym rodzajem systemu grzewczego jak np. piece C.O, czy pompy. Przed wyborem termostatu należy sprawdzić więc, jaki system grzewczy mamy w domu.

2. Wybierz wygodny sposób sterowania: Jednym z kryteriów wyboru odpowiedniego termostatu pokojowego jest sposób sterowania urządzeniem. Najwygodniejszym rozwiązaniem jest ekran dotykowy. Nasze modele wyposażone są w duży, czytelny wyświetlacz, który pokazuje wszystkie najważniejsze parametry jak np. aktualną oraz ustawioną temperaturę. Dzięki temu komfort użytkowania urządzenia jest zdecydowanie większy.

Źródło: https://voltpolska.pl/dom-i-ogrod/termostaty-pokojowe-comfort/

3. Sposób montowania urządzenia: Na rynku można znaleźć modele przewodowe oraz bezprzewodowe. Wygodniejszym rozwiązaniem jest termostat bezprzewodowy, który nie wymaga wykonania podtynkowej instalacji przewodów. Łączy się bezprzewodowo ze sterownikiem podłączonym do pieca C.O. Pracą termostatu można sterować smartfonem przy pomocy dedykowanej aplikacji, co również podnośni codzienny komfort użytkowania.

4. Określ preferencje dotyczące programowania i kontrolowania temperatury: Termostaty programowalne pozwalają na ustawienie różnych temperatur w ciągu dnia, co pozwala na zaoszczędzenie energii i kosztów. Aby nastawić odpowiednią temperaturę naszych termostatów, należy skorzystać z programowalnych cykli (4 cykle przez 7 dni w tygodniu). Termostat będzie utrzymywał pożądaną przez nas temperaturę, w zależności od ustawionego programu i cyklu. Ciepło przekazywane będzie tylko wtedy kiedy będzie na nie zapotrzebowanie i tylko we wskazanym miejscu tak, aby wszędzie panowała ustalona przez domowników temperatura. Taka regulacja poziomu temperatury wpłynie na mniejsze zużycie prądu oraz oszczędzanie energii.

5. Nowoczesne funkcje. Nasze modele posiadają wiele praktycznych i pomocnych funkcji, które poprawiają komfort użytkowania i efektywność systemu grzewczego m.in:

  • Ochrona przed zamarzaniem: Ta funkcja chroni system grzewczy przed uszkodzeniem w przypadku, gdy temperatura spada poniżej pewnego poziomu. Termostat wykrywa niską temperaturę i włącza ogrzewanie, aby zapobiec zamarzaniu rur lub uszkodzeniu innych elementów.
  • Ochrona przed przegrzaniem: To funkcja, która chroni urządzenie przed nadmiernym nagrzewaniem, które może prowadzić do uszkodzenia elektroniki. Kiedy temperatura urządzenia osiąga niebezpieczny poziom, zabezpieczenie temperaturowe reaguje, włączając mechanizm ochronny.
  • Blokada rodzicielska: to funkcja, która umożliwia ograniczenie dostępu do ustawień termostatu przez osoby nieupoważnione, w tym dzieci. Jest to zabezpieczenie, które pozwala utrzymać stabilne ustawienia temperatury i zapobiega przypadkowym zmianom dokonywanym przez osoby nieznające się na obsłudze termostatu. Blokada rodzicielska jest szczególnie przydatna w przypadku termostatów umieszczonych w łatwo dostępnych miejscach, gdzie dzieci mogą manipulować ustawieniami termostatu. Zapewnia to większą kontrolę nad systemem grzewczym i chroni przed niezamierzonymi zmianami temperatury, które mogą prowadzić do niepotrzebnego zużycia energii.
  • Tryb otwartego okna (OWD) – urządzenie automatycznie wyłączy grzanie, gdy wykryje nagły spadek temperatury (2°C w ciągu 15 minut domyślnie). To prawidłowa reakcja termostatu na sytuację, gdy okno/drzwi zostaną otwarte bez wyłączenia ogrzewania. Urządzenie wróci do normalnego trybu po upływie 30 minut.