Złoto i srebro to metale szlachetne, kojarzone z luksusem i elegancją. Wprowadzenie złotych lub srebrnych dodatków do wnętrz, np. pod postacią nowoczesnych lamp stojących, może całkowicie odmienić aranżację. Przyjrzeliśmy się dostępnym wariantom metalicznego oświetlania stojącego, by doradzić Ci, jaki model wybrać – monochromatyczny czy dwukolorowy. Zapraszamy do lektury!

Zalety złotych i srebrnych lamp stojących

Złote i srebrne lampy stojące mają cudowny wpływ na wystrój, atmosferę panującą we wnętrzu i samopoczucie domowników. Rozświetlają przestrzeń podwójnym blaskiem – żarówki i metalicznej powierzchni. Mimo bardzo wyrazistego designu, są niezastąpione w budowaniu relaksującego klimatu. Doskonale odnajdują się w pomieszczeniach służących do wypoczynku: salonach, sypialniach czy pokojach gościnnych. Świetnie sprawdzają się również w przestrzeniach twórczych, np. w domowych pracowniach, agencjach kreatywnych, strefach roboczych freelancerów itp. Wprowadzają do pomieszczeń nową, świeżą, pozytywną energię.

Lampy stojące całe złote lub srebrne – modowy akcent czy zbędny przepych?

Lampy stojące w całości złote lub srebrne nie należą do najpopularniejszych, jednak i takie można znaleźć na rynku. Są to modele niewątpliwie mocne, wyraziste i eleganckie. Monochromatyczną, metaliczną lampę stojącą można wkomponować zarówno w klasyczną, jak i w typowo nowoczesną przestrzeń. Przepięknie zaprezentuje się na tle białej, szarej, granatowej, czarnej lub pudroworóżowej ściany lub w otoczeniu mebli i dodatków w takich barwach. Wprowadzi do aranżacji sporą dawkę blasku i szyku, nada jej szlachetnego, reprezentacyjnego charakteru, skutecznie przełamie chłodny, monotonny wystrój oraz wzbogaci wnętrze o akcent zgodny z najnowszymi trendami (metalik to top trend 2024 roku!). Na 100% będzie się wyróżniać i skupiać uwagę, więc stanowi idealne rozwiązanie dla poszukiwacza focal pointu wystroju. Złote i srebrne lampy stojące można umieszczać w dowolnych pomieszczeniach: od salonu, przez sypialnię, po pracownię. Ważne, żeby pozwolić im grać pierwsze skrzypce, a nie starać się ukryć gdzieś w kącie czy za kanapą. Połyskująca, duża lampa podłogowa ma przyciągać spojrzenia od samego przekroczenia progu. Nie bez znaczenia pozostaje kwestia użyteczności takiego oświetlenia – metal decyduje o trwałości i stabilności całej konstrukcji oraz o łatwości utrzymana lampy w czystości. 

Kiedy lepiej zdecydować się na lampy stojące ze złotymi lub srebrnymi akcentami?

Lampy stojące z elementami złotymi lub srebrnymi to łagodniejsza, bardziej uniwersalna i łatwiejsza w zaaranżowaniu alternatywa dla modeli monochromatycznych. Stanowią one doskonałą opcję dla osób, które akceptują metalik we wnętrzach, ale w subtelnej i ograniczonej formie. Do wyboru pozostają lampy stojące z metalicznymi abażurami i drewnianymi podstawami, modele z czarno-złotymi i czarno-chromowanymi kloszami, projekty ze złotymi i chromowanymi konstrukcjami oraz wiele innych. Popularne są kolorystyczno-materiałowe duety. Metalik często łączy się z czernią, bielą, drewnem, pudrowym różem i transparentnym szkłem.

Podsumowanie

Lampy stojące w całości lub części złote albo srebrne to absolutnie wyjątkowe elementy dekoracyjne, mające niebagatelny wpływ na wygląd wnętrza i panujący w nim klimat. Metaliczny blask buduje atmosferę luksusu i przytulności oraz dodaje aranżacji ponadczasowo eleganckiego charakteru.