Na rynku coraz popularniejsze stały się blaty kuchenne wykonane z konglomeratu. Jakie są ich zalety i jak można je wykorzystać we wnętrzu?

Czym jest konglomerat?

Konglomerat jest specjalnym materiałem, który łączy w sobie różne elementy skalne, takie jak na przykład piasek czy elementy skał lub ich całość. W sklepach można nabyć konglomeraty kwarcowe, marmurowe czy granitowe. Sztuczne konglomeraty powstają z połączenia drobnego materiału kamiennego – może to być na przykład granit, marmur, a także specjalna żywica poliestrowa. Blat konglomerat jest zdecydowanie dobrym wyborem do kuchni, ze względu na swoje właściwości.

Właściwości konglomeratu

Konglomeraty charakteryzuje bardzo duża wytrzymałość i dobre właściwości fizyczne. Przede wszystkim są one odporne na uszkodzenia mechaniczne czy różne warunki atmosferyczne. Jego powierzchnię bardzo ciężko zarysować czy mocno uszkodzić, ze względu na trwałość materiału. Chociaż konglomerat jest materiałem budowlanym, obecnie coraz więcej osób wybiera go jako blat kuchenny. Dzięki swoim właściwością idealnie nadaje się do tego miejsca i spełnia wszelkie funkcje, jakie powinien spełniać dobry blat kuchenny. Oprócz tego, materiał ten jest stosunkowo lekki, co sprawia, że bardzo łatwo wykorzystać go w kuchni.

Dlaczego konglomerat to dobry wybór do kuchni?

Blat konglomerat idealnie sprawdzi się w pomieszczeniu jakim jest kuchnia. Połączenie tego materiału jest bardzo proste i można zrobić to bez widocznych łączeń. Zdecydowanie wpływa to na estetykę pomieszczenia, co jest bardzo ważnym aspektem w urządzaniu kuchni. Oprócz tego, konglomerat bardzo łatwo jest naprawić. Uszkodzony element blatu można naprawić za sprawą żywicy, która jest spoiwem materiału. Konglomerat bardzo chętnie używa się do wystroju wnętrza, zestawiając go z innymi elementami wyposażenia i tworząc spójną całość.

Czyszczenie i pielęgnacja blatu z konglomeratu

Zdecydowaną zaletą jaką odznacza się blat konglomerat jest bardzo łatwe utrzymywanie go w czystości. Materiał ten odznacza się odpornością na wilgoć oraz plamy. Aby wyczyścić blat, wystarczy użyć szmatki zwilżonej wodą bądź delikatnym płynem. Warto pamiętać, że przy czyszczeniu blatu wykonanego z konglomeratu, należy unikać silnych środków chemicznych, takich jak aceton czy chlor. W zależności od rodzaju konglomeratu, należy omijać pewnych substancji i środków, które mogą mu zaszkodzić. Po wyczyszczeniu blatu, warto przetrzeć go suchą szmatką. Dokładne osuszenie pozwala na uniknięcie ewentualnego powstania plam czy odbarwień.