Apartament zlokalizowany w warszawskim wysokościowcu, to połączenie dwóch mieszkań w jeden przestrzenny apartament rodzinny. Realizacja tego projektu wiązała się z kompleksową przebudową, której efektem jest nowoczesne i eleganckie wnętrze z imponującym widokiem na panoramę Warszawy. Jego autorami są architekci z pracowni Katarzyna Kraszewska Architektura Wnętrz.

Zaprojektowanie układu całego apartamentu, o powierzchni około 280 metrów kwadratowych, stanowiło architektoniczne wyzwanie, ponieważ pierwotne rozplanowanie musiało zostać całkowicie przemyślane na nowo. Oprócz drzwi wejściowych, wszystko inne zostało poddane gruntownej zmianie. Konieczna była wymiana instalacji, podłóg i sufitów, a mieszkanie praktycznie zostało zrównane z stanem deweloperskim, aby móc je ponownie urządzić zgodnie z potrzebami i gustem pięcioosobowej rodziny.

Niezwykłym walorem apartamentu jest imponujący widok na panoramę miasta, który jako jedyny pozostał niezmieniony. Z kolei największą wadą była niewielka wysokość pomieszczeń. Architektom udało się jednak ich dodatkowo nie obniżać. Sufity zostały „odchudzone” przy użyciu specjalnych lamp o minimalnej wysokości zaledwie 6 centymetrów, co optycznie powiększyło wnętrza. Dodatkowo, wysokość pomieszczeń podkreślają sięgające sufitu drzwi oraz gładkie fronty mebli, które tworzą spójną i harmonijną całość.

Przyjazna elegancja

Priorytetem dla właścicieli apartamentu było stworzenie eleganckiego, ale również praktycznego i przestronnego wnętrza. Dlatego też zadbano o mnóstwo miejsca do przechowywania, począwszy od zabudowy w holu, poprzez dużą garderobę i szafy, aż po wygodną pralnię z pomieszczeniem gospodarczym oraz przestronną spiżarnię, która pełni rolę niemal drugiej kuchni.

Centralnym punktem apartamentu jest duży salon połączony z otwartą kuchnią, z której rozpościera się imponujący widok na panoramę miasta przez przeszkloną ścianę. Oprócz tego, w apartamencie znajdują się trzy pokoje dziecięce, sypialnia główna z garderobą i łazienką, oraz gabinet, który pełni również funkcję pokoju do zabaw i oglądania telewizji dla dzieci.

W trakcie planowania eleganckiego wystroju wnętrza, inwestorzy zdecydowali się na podłogę w ciepłym, ciemnym kolorze. Wybrana paleta barw była punktem wyjścia dla Katarzyny Kraszewskiej i jej zespołu projektowego, którzy zaproponowali ciekawy układ podłogi, przełamując ciepłe barwy czarnymi akcentami. Czarne linie (cokoły podłóg, ramy przeszkleń, podziały paneli ściennych czy krawędzie sufitów podwieszanych w salonie i głównej sypialni) dodają elegancji i optycznie wysmuklają przestrzeń, dzięki czemu pomieszczenia wydają się wyższe.

Relaksująca część dzienna

W części dziennej apartamentu wyróżnia się kuchnia, zwłaszcza blat i okładzina ścienna wykonane z czarnego szczotkowanego granitu, który charakteryzuje się spektakularnym użyłołowaniem. Trójwymiarowość tego elementu podkreśla ryflowany front wyspy i narożna szafka, które domykają białą górną zabudowę. Całość uspokaja fornirowana sięgająca sufitu zabudowa, która skrywa AGD i drzwi do spiżarni. Pomieszczenie to zajmuje też narożnik kuchni, ale lustra pozwoliły pozornie zwrócić jej tę przestrzeń. Do kamienia w kuchni nawiązuje wyraźne usłojenie ciemnego stołu (Minotti) i tapicerka krzeseł (Molteni). Efektownym dopełnieniem jadalni jest lampa marki Paolo Castelli nad stołem – delikatne okręgi pozwalają oświetlić cały stół, a jednocześnie nie obniżają wnętrza i nie przesłaniają widoku przez szklaną ścianę.

Część wypoczynkowa utrzymana jest w bardziej relaksującym klimacie, dzięki wykończeniu ściany telewizyjnej drewnem o ciepłym odcieniu. Dynamikę wnętrza podkreślają skośne podziały i układ usłojenia forniru, a elegancji dodają przywodzące na myśl kandelabry głośniki marki Bang & Olufsen oraz złote akcenty w dekoracjach. Sofa (Minotti), choć bardzo duża, dzięki jasnemu obiciu nie dominuje wnętrza, a niewielkie okrągłe stoliki “Louisa” (Molteni) można przestawiać według potrzeb. Od strony okna strefę wypoczynkową domyka beżowy szezlong (Molteni), a całość dopełniają szykowne dekoracje, jak złoty dysk kinkietu (Catellani & Smitch).

Do części dziennej należy też gabinet, pełniący również funkcję pokoju telewizyjnego i gier dla dzieci. Pomieszczenie to wyróżnia się przesuwanymi szklanymi drzwiami, które podkreślają jego otwartość i wpuszczają naturalne światło do wnętrza. Podobnie jak w salonie, ściana telewizyjna została wykończona drewnem, z tym, że zabudowa zintegrowana jest z biurkiem. Przeciwległą stronę pomieszczenia zarezerwowano na kanapę.

Intymne szarości w sypialniach

W sypialniach dominują delikatne odcienie szarości, które każdorazowo są przełamywane w nieco odmienny sposób. W sypialni właścicieli, poczucie przytulności tworzy łóżko z miękkim wezgłowiem i wykładzina dywanowa. Ścianę za łóżkiem ozdobiono tapicerowanymi panelami, które zachodzą na siebie, tworząc efekt trójwymiarowości wzmacniany przez czarne krawędzie i podświetlenie LED.

Czarnymi detalami wzbogacono również płyciny garderoby i sufit podwieszany, co dodaje ciekawego graficznego efektu. Kamienne blaty szafek nocnych oraz modne wiszące lampki przy łóżku, przypominające nanizane na złotą nitkę koraliki, dodają elegancji całej kompozycji. Motyw czarnej obwódki pojawia się również w łazience sąsiadującej z sypialnią, gdzie okładzina kabiny prysznicowej nawiązuje kolorystyką do kamienia zastosowanego w kuchni. Wnętrzu dodaje ciepła drewniana szafka podumywalkowa z ryflowanymi frontami.

Królestwo dzieci

Pokoje dzieci zostały zaprojektowane z uwzględnieniem ich wieku i upodobań. W sypialni najmłodszej córeczki dominuje tapeta z różowymi kwiatami oraz motyw łuku, który powtarza się w tapicerowanych panelach przy łóżku i meblach zaprojektowanych pod wymiar. W pokoju starszej córki meble charakteryzują się prostymi, nowoczesnymi liniami, pojawia się również czerń, widoczną między innymi na biurku i regale. Dziewczęcy charakter wnętrza podkreślają różowy neon, fioletowe półki przy łóżku oraz miękki dywan w delikatnym odcieniu różu.

W pokoju najstarszego chłopca wyróżniają się toczone nogi biurka, które mogą kojarzyć się z klockami lego, oraz rudy worek-puf pod oknem. Dynamiki wnętrzu dodają tapicerowane panele przy łóżku (NAP) oraz czarne lampy. W łazience chłopca, uwagę przyciąga skośne ułożenie wzoru na czarno-białej okładzinie ściany i kabiny prysznicowej, podkreślone jeszcze przez odbicie w lustrze. Łagodzący efekt uzyskano dzięki zastosowaniu jaśniejszego i mniej kontrastowego kamienia na podłodze oraz białych mebli.

Projekt od A do Z

Inwestycja została poprowadzona kompleksowo od koncepcji po ustawienie mebli i dobranie dodatków, tak aby właściciele mogli wejść na gotowe i po prostu zamieszkać. W przypadku tego projektu, ze względu na metraż apartamentu i konieczność jego gruntownej przebudowy, zakres prac był bardzo szeroki. Obejmował on przeprojektowanie układu funkcjonalnego i instalacji, dobór materiałów wykończeniowych, projekty wszystkich zabudów i większości mebli, aż po dobór detali dekoracyjnych, takich jak patery-liście, które pięknie prezentują się na blacie wyspy, czy też ustawienie efektownego „astrolabium” na stoliku przy kanapie. Dzięki temu wnętrze, choć zaspokaja potrzeby pięciu osób, zachowało spójny klimat. Katarzyna Kraszewska określa go jako elegancki, dzięki ciemniejszym kolorom nieco męski, jakby emanujący zapachem ambrą.

Projekt wnętrza: Katarzyna Kraszewska Architektura Wnętrz

Stylizacja sesji zdjęciowej: Katarzyna Kraszewska

Autor zdjęć: Tom Kurek