Okazuje się, że wierzba biała jest obok wierzby iwy oraz wierzby kruchej, gatunkiem wierzby najpowszechniej występującym w naszym kraju.

Charakterystyka

Wierzba biała jest naprawdę świetną rośliną. Musimy jednak mieć świadomość, że wierzba biała, która nie jest przycinana wyrasta w wysokie oraz także bardzo duże drzewo liściaste, które ma szeroką koronę. Wierzby białe są uważane przez wiele osób nawet za symbol naszej polskości. Wierzby ogławiane są znane oraz także stosowane już od dawna. Te drzewa dobrze wyjątkowo znoszą proces przycinania. Poza tym charakteryzują się bardzo dużym tempem wzrostu. Gdybyśmy chcieli wymienić wspólne cechy podstawowe dużych wierzb w naszym kraju, to byłaby to krótkowieczność, szybki wzrost oraz „zamiłowanie” szczególne do wody. Nie możemy zapominać także o niezwykłej witalności. To właśnie dzięki temu wszystkiemu wierzby białe mogą rosnąć nawet w bardzo trudnych warunkach. Co więcej możemy je w sposób niezmiernie łatwy rozmnażać.

Wierzby bardzo podobnie do topoli, które są z nimi spokrewnione, są dwupiennymi roślinami. Męskie osobniki białej wierzby tworzą wiosną krótkie oraz stojące kotki żółtawe, które po utracie pyłku po prostu opadają. Zielonawe kotki żeńskie, które są tworzone na drzewach żeńskich przekształcają się już w połowie wiosny w owocostany.

Zastosowanie wierzby białej

Okazuje się, że wierzba biała jest stosowana do umacniania brzegów rzek. Wynika to z dobrze rozwiniętego systemu korzeniowego. Wierzba biała stosowana jest także do osuszania podmokłych terenów (bardzo duży przerób wody). Musimy mieć także świadomość, że co po niektóre odmiany wierzby są również uprawiane jako ozdobne rośliny. Drewno białej wierzby jest czasami wykorzystywane jako opałowy materiał. Kora również stanowiła zielarski surowiec. Możemy tutaj w tym zakresie wymienić pozyskiwanie między innymi salicyny. Jest to substancja, która działa w sposób przeciwgorączkowy oraz także przeciwzapalny. Obecnie jest ona zastępowana preparatami syntetycznymi, z których produkujemy aspiryn. Z cienkich gałązek oraz z pędów wyrabiało się kiedyś plecionki oraz kosze.

Jak widać na załączonym obrazku zastosowania wierzby białej jest całkiem sporo. Nie da się ukryć, że niektóre z nich nas zaskakują, ale na pewno zapamiętamy sobie je. Kto wie co nam się przyda? Jeśli chodzi o surowce zielarskie, to na pewno obecnie powracamy do nich. Zatem znajomość zastosowania wierzby białej może nam się przydać. Co więcej może nam się przydać nawet w najmniej oczekiwanym momencie.