Każdy wielbiciel kawy doceni moment, gdy do jego zmysłów dociera uwodzicielski zapach świeżo zmielonych ziaren. Ale jak przenieść tę esencję do przestrzeni biurowej, aby każdy, kto przekracza jej próg, mógł doświadczyć tego aromatu? To wyzwanie podjęło biuro projektowe BIT CREATIVE, projektując biura dla JDE Peet’s – globalnego giganta w produkcji kawy i herbaty, zlokalizowanego w warszawskim biurowcu Diuna.

Przestrzeń biurowa JDE Peet’s, rozciągająca się na ponad 800 mkw, to kompozycja, która w każdym detalu oddaje hołd aromatom kawy i herbaty – napojów, które są wizytówką marki. Za stworzenie tej wyjątkowej aranżacji odpowiada zespół z BIT CREATIVE, który wcześniej miał już przyjemność współpracować z firmą. Ta znajomość przekształciła się w głębokie zaufanie, co nie tylko ułatwiło proces decyzyjny, ale również umożliwiło efektywne i twórcze zrealizowanie projektu.

JDE Peet’s to drugie biuro, które mieliśmy przyjemność projektować dla tego klienta. Zaufanie Inwestora z jednej strony i znajomość jego potrzeb oraz oczekiwań z drugiej, pozwoliły na owocną współpracę. Biuro miało odzwierciedlać filozofię marki. Wspomagać kreatywność, emanować pozytywną energią oraz pobudzać potencjał użytkowników. Klientowi zależało, by panowała tu ciepła atmosfera znana z kawiarni, symbolicznie owiana aromatem kawy i herbaty. Szczególny nacisk położył na praktyczne i funkcjonalne rozwiązania, zwłaszcza akustyczne. My dodaliśmy do tego rzetelną wiedzę, wieloletnie doświadczenie w projektowaniu wnętrz biurowych oraz całkiem dużą dozę kreatywności – opowiada architekt Barnaba Grzelecki.

Przestrzeń biurowa JDE Peet’s, zaprojektowana przez BIT CREATIVE, emanuje ciepłem i przytulnością kawiarni, odzwierciedlając w każdym szczególe filozofię marki. Paleta barw, inspirowana kolorami kawy i herbaty, wprowadza użytkowników i gości w przyjemny nastrój. Ciepłe odcienie ziemi tworzą tło dla akcentów bezpośrednio nawiązujących do flagowych produktów firmy. Przy wejściu gości wita recepcja przypominająca kawiarniany bar z menu kawowym, a ogromny neon z napisem „Coffee?” wita każdego, sugerując kawiarniany charakter miejsca.

Obok recepcji znajduje się strefa socjalna pełniąca funkcję kuchni, jadalni i kawiarni. Jej design zdecydowanie czerpie inspiracje z kawiarnianego wnętrza, łącząc ciepłe beże, brązy, wzorzyste płytki i retro meble w stylu autentycznych kafejek. To miejsce, gdzie można doświadczyć aromatu świeżo parzonej kawy i herbaty. Elastyczne meble i ukryty system multimedialny pozwalają na łatwą konwersję tej przestrzeni w miejsce spotkań firmowych.

Przestrzenie pracy również utrzymane są w klimacie gorących napojów, które pobudzają do pracy i inspirują. Największe sale konferencyjne zdobi tapeta z liśćmi kawy, symbolizująca główne produkty marki, podczas gdy mniejsze sale spotkań ozdobiono grafikami nawiązującymi do produktów firmy lub miast z nią związanych. Prywatne focus roomy, wyposażone w regulowane biurka, podkreślają znaczenie ergonomii i funkcjonalności w projekcie. Open space zaś oferuje zespoły biurek rozdzielone szafkami i zieloną roślinnością, dodając życia i dynamiki całej przestrzeni biurowej.

Tak duże otwarte przestrzenie wymagały świetnie zaprojektowanych rozwiązań akustycznych. W projekcie zaproponowano nietypowe wykorzystanie podkonstrukcji standardowych systemów sufitowych jako ażurowych malowanych w kolorze miedzi RAL 8004, odcinających ciemne stropy i instalacje techniczne. Wypełniają je panele akustyczne i lampy w kawiarnianej stylistyce – opowiada architekt Jakub Bubel.

To była udana współpraca z inwestorem, który ma do nas zaufanie. Dzięki temu stworzyliśmy wspólnie przestrzeń biurową w aromacie przepysznej kawy – dodaje architekt.

Inwestor: JDE Peet’s

Lokalizacja: Kompleks biurowy Diuna, ul. Taśmowa 7, Warszawa

Projekt: BIT CREATIVE w składzie: arch. Barnaba Grzelecki, arch. Jakub Bubel, arch. Anna Margoła, arch. Zuzanna Wojda

Zdjęcia: Fotomohito