Coraz więcej osób decyduje się na zakup parownicy do ubrań, przedkładając ją nad żelazko. Jakie są zalety takiego urządzenia? Sprawdź, jakimi opiniami cieszą się parownice do ubrań.
Parownice do ubrań — opinie
Steamer (z ang. steam — para – para) błyskawiczne wyprasuje odzież, nawet z marszczeniami i aplikacjami. Wygładzi jedwab, odświeży marynarkę, płaszcz oraz spodnie. Parownica do ubrań usuwa również nieprzyjemne zapachy, np. z tapicerki czy ciężkich zasłon, a dzięki specjalnej nakładce można nią zebrać zwierzęca sierść. W zestawie znajduje się również rękawica ochronna (przed poparzeniem).
Parownice do ubrań dzielą się na dwie zasadnicze grupy:
Parownica do ubrań — steamer ręczny
Steamer ręczny to małe i lekkie urządzenie ze zbiornikiem na wodę, przypominające nieco słuchawkę telefoniczną, zakończone powierzchnią z otworkami. Doskonale nadaje się do szybkiego pozbywania się zagnieceń, wystarczy dowolne ubranie powiesić na wieszaku i błyskawicznie odświeżyć. Błyskawicznie, gdyż czas nagrzewania urządzenia wynosi zaledwie ok. 45 sekund. O gotowości do pracy informuje wskaźnik świetlny.
Moc steamerów ręcznych wynosi ok. 1000 W, a pojemność zbiorniczka waha się od 26 do 280 ml, co wystarcza na wyprasowanie jednej lub dwóch rzeczy.
Steamer ręczny można używać i w pionie i w poziomie — wystarczy położyć daną rzecz na stole czy rozłożyć na łóżku. Świetnie sprawdzi się w przypadku tkanin delikatnych, czy z wieloma zakładkami, dla których klasyczne prasowanie wręcz jest niewskazane. Parownice do ubrań bardzo dobrze się sprawdzają również przy ubrankach dziecięcych, choćby dlatego, że gorąca para zwalcza ponad 90% bakterii.
Tego typu urządzenie można zabrać ze sobą w podróż, bo zajmuje niewiele miejsca w walizce. Należy ich używać ich w niewielkiej odległości od gniazda zasilającego, gdyż ich kable nie są zbyt długie.
Podsumowując, steamer ręczny ma następujące zalety:
- jest lekki;
- szybko się nagrzewa;
- dociera parą do trudno dostępnych miejsc;
- usuwa nieprzyjemne zapachy;
- możliwość pracy bez rozkładania deski;
- przydatny w podróży;
- usuwa bakterie;
- możliwość napełnienia zbiornika w dowolnym momencie użytkowania;
- posiada sygnał, najczęściej świetlny, gotowości do pracy.
Parownica do ubrań — steamer stojący

Steamer stojący spokojnie może konkurować z żelazkiem, zważywszy, że niektóre urządzenia bywają wyposażane również w deskę do prasowania. Parownice do ubrań stojące osiągają moc do 2200 W, a pojemnik na wodę ma pojemność 1200–2000 ml.
Parownica do ubrań stojąca składa się z rodzaju stojaka (składany lub teleskopowy, co ułatwia przechowywanie) zakończonego lub z osobnym wieszakiem, na którym umieszcza się ubrania (nawet męskie garnitury) i, na którym zawiesza się parownicę z wężem doprowadzającym parę. Pracować można zarówno w poziomie, jak i w pionie.
Te urządzenia mają kilka trybów ustawiania parowania, a ich liczba może dochodzić nawet do 11. Zależnie od producenta, parownice do ubrań stojące mają w wyposażeniu wieszaki lub są nimi zakończone, oraz szczotki ułatwiające odświeżanie, np. rzeczy „z włosem” bądź usuwanie miejscowych zanieczyszczeń. Ich kable zasilające mają długość do 2 m.
Podsumowując, steamer stojący ma następujące zalety:
ZOBACZ
- szybko się nagrzewa;
- posiada duży pojemnik na wodę;
- skutecznie odświeża tkaniny takie jak np. welur, na którym nie powinno się stawiać stopy żelazka;
- jest bezpieczny dla delikatnych tkanin jak np. koronki;
- można nim odświeżyć garnitur;
- walczy z bakteriami;
- posiada automatyczne wyłączanie w razie dłuższej przerwy w pracy;
- usuwa przykre zapachy (np. dymu papierosowego);
- posiada sygnał gotowości do pracy.
Parownice do ubrań — cena
Za parownicę do ubrań ręczną zapłacimy ok. 200 zł, a za stojącą 300 – 1000 zł. Cena zależy od pojemności zbiorników, akcesoriów w zestawie, możliwości urządzenia, a także od producenta. Warto pamiętać, że znane marki gwarantują łatwiejszy dostęp do serwisu oraz do części zamiennych.