Wśród modnych pomysłów na wykończenie domowych ścian i sufitów, tynk japoński jest tym, który w ostatnich latach robi prawdziwą furorę! Zachwyca naturalnością wykonania, dlatego szczególnie cenią go fani trendów eko, urzeka fakturą i przyciąga oko pięknym wyglądem. Co warto o nim wiedzieć i jak taki tynk kładzie się na ścianach? Podpowiadamy!
Co to jest tynk japoński?
Przypominający tapetę tynk japoński jest mieszanką włókien i ozdobnych drobinek, którego po nałożeniu na ścianę tworzą na niej niepowtarzalny efekt. Najczęściej składa się z takim komponentów jak piasek kwarcowy, mika, włókna celulozowe, strzępki bawełny i drobne cząsteczki jedwabiu. W sklepach można go znaleźć również pod nazwą tynku bawełnianego. Sprzedaje się go jako suchą mieszankę (proszek), który po dodaniu do niego wody, kleju i odpowiednich pigmentów może być nanoszony na ściany zwykłą szpachelką.
Jak kłaść tynk japoński na różnych powierzchniach?
Szpachelka to najbardziej podstawowe narzędzie do położenia na ścianach japońskiego tynku – z jej pomocą może to zrobić nawet amator! Oczywiście, jeśli chcemy oszczędzić czas i mniej się przy tym napracować, możemy do położenia wykorzystać pacę (powierzchniowo większą niż szpachelka) lub profesjonalny pistolet natryskowy, który pozwoli rozprowadzić tynk na ścianie nawet w kilkadziesiąt minut. Średnio kilogramową masę tynku japońskiego nakłada się na 3-4 metry kwadratowe przy szpachelce i większej pacy, do nawet 7-8 m2 przy użyciu pistoletu. Jeśli zależy nam zatem na oszczędności materiału i pracy, to opcja natryskowego kładzenia tynku będzie najbardziej wydajna.
Dużo przykładów na to, jak kłaść tynk japoński na ścianach pionowych, skośnych i na sufitach znaleźć można e video poradnikach np. na YouTube.
Zalety tynku japońskiego
Główne zalety tynku japońskiego to naturalne komponenty jego wykonania i składniki przyjazne środowisku, co dla osób ceniących proekologiczne rozwiązania, ma dzisiaj duże znaczenie.
- Możliwość wielokrotnego wykorzystania
- Podniesienie we wnętrzu izolacji cieplnej
- Łatwość pielęgnowania takiego tynku i jego konserwacji
- Duża spostość
- Swobodna dowolność zmiany koloru: położony na ścianie tynk japoński można bez problemu pomalować dowolną farbą emulsyjną, odmieniając tym sam wygląd wnętrza. Prosty sposób na ciekawa metamorfozę!
- Możliwość nałożenia masy na różnorodne powierzchnie, od ścian betonowych, przez drewnopochodne i te wykonane z płyty karton-gipsowych aż po powierzchnie z metali
- Poprawa izolacji akustycznej – szczególnie w pokojach dziecięcych, salonach z głośnym kinem domowym czy pomieszczeniach sypialnianych.
- Stosunkowa łatwość nakładania – bez konieczności uprzedniego szpachlowania i szlifowania ścian!
Gdzie stosować tynk japoński?
Z racji na dużą funkcjonalność tego tynku i możliwość jego wykorzystania na różnych powierzchniach, można go stosować zarówno w pokojach domowych, jak i biurowych. Wykańcza się nim salony i sypialnie, pokoje dzieci, ale i często pomieszczenia, w których ćwiczą młodzi muzycy. Wygłuszający charakter tego tynku sprawia, że świetnie sprawdza się wszędzie tam, gdzie intensywność dźwięków jest duża, ale nie chcemy jej we wszystkim sąsiednich pomieszczeniach. Jedynym obszarem, w którym nie powinno się kłaść tynku japońskiego są te wnętrza, w których mocno oddziałuje wilgoć, więc zdecydowanie nie zaleca się ich do kuchni i łazienek.
Tynk japoński opinie – za co się go ceni, za co neguje?
Jak każdy materiał wykończeniowy, tak i tynk japoński ma swoich zwolenników i przeciwników. Część osób jest z niego bardzo zadowolona, a część punktuje minusy, które się z nim wiążą. Przeszukując w sieci kategorie tynk japoński opinie, znaleźć możemy m.in. wzmianki o:
- Korzyściach wymienianych przez użytkowników: świetne wygłuszanie pomieszczeń i poprawa ich akustyki wewnętrznej. Posiadacze pokoi wykończonych tym tynkiem zwracają największą uwagę na to, że nie traci się w ich wnętrzu jakości dźwięku, za to poza konkretnym pokojem, dobiegające z niego hałasy są wytłumione. W pozytywnych opiniach i tynku japońskim powtarza się fakt jego łatwego usuwania. Jeśli wizja przestrzeni nam się zmieni, nie trzeba ścian skuwać, a wystarczy je namoczyć i zeskrobać. Mało tego: zeskrobane płaty można wykorzystać ponownie, mieszając je z wodą w stosunku 1:1
- Wadach punktowanych przez użytkowników: wykorzystując ten tynk nie da się stworzyć bardzo misternych wzorów, które uzyskałoby się np. stawiając na tapetę z rolki. Koszt położenia takiego tynku jest stosunkowo wysoki jeśli zestawić go z pomalowaniem pomieszczenia np. zwykłą farbą. Do opinii negatywnych można też dodać fakt, że bawełnianego tynku nie powinno się kłaść w pomieszczeniach narażonych na wilgoć – Ci, którzy nie doczytali tego w opisie producenta i położyli masę np. w kuchni, szybciej zauważają, że pod wpływem wilgoci i przypadkowego otarcia się o ścianę – tynk japoński może schodzić!
Ile kosztuje tynk japoński?
Ceny zależne są od wielkości (wagi) torby zawierającej proszek z tynkiem japońskim. Standardowe opakowanie liczy zwykle ok 700 gram takiego sypkiego produkty, który po dodaniu wody i kleju zyska masę ok 1 kg. Ile kosztuje taki tynk japoński? Mniej więcej 50-100 zł, co też zależne jest od producenta i dodatkowych cząstek dekoracyjnych zawartych w takim produkcie. Oczywiście, poza „gołym” kosztem tynku trzeba pamiętać o doliczeniu: bazy podkładowej, wody, kleju i narzędzi, jakimi będziemy masę nakładać. W przypadku scedowania tego na fachowców – dojdzie jeszcze koszt robocizny.