Jeżeli ponad wszystko cenisz sobie proste formy, funkcjonalność kosztem dekoracyjności oraz przestronne, przepełnione światłem wnętrza, koniecznie zapoznaj się ze stylem Bauhaus. To właśnie z niego wywodzą się modne obecnie style industrialny oraz minimalistyczny. Hasło „forma podąża za funkcją” w najprostszy sposób obrazuje, co oznacza styl Bauhaus.

Bauhaus — co to za styl?

Styl Bauhaus został stworzony w latach 1913-1933 w Niemczech. Charakteryzują go kubistyczne formy, prostota, funkcjonalność oraz dużo światła. Prekursorem stylu Bauhaus jest Walter Gropius, założyciel szkoły projektowania w Weimarze i Dessau. To właśnie tutaj po raz pierwszy postawiono na funkcjonalizm, który zdominował architekturę, projektowanie wnętrz oraz wzornictwo XX wieku.

„Chcemy stworzyć jasną, organiczną architekturę, której logika wewnętrzna będzie oczywista i promienna, nieobciążona kłamliwymi fasadami i sztuczkami; chcemy architektury przystosowanej do naszego świata maszyn, radia, szybkich aut” – pisał Walter Gropius w manifeście „Teoria i zasady organizacyjne Bauhausu”.

Ten funkcjonalny minimalizm został wypracowany zarówno przez wykładowców, jak i studentów tej słynnej szkoły. Charakterystyczną cechą wszystkich projektów, które wykonywali prekursorzy tego stylu, był brak ornamentyki oraz elementów narodowych, co wpłynęło na okrzyknięcie Bauhausu mianem stylu międzynarodowego.

Szkołę zamknięto przed wybuchem II wojny światowej, jednak jej wpływy przetrwały do dziś. Sam Gropius w swojej książce „Pełnia architektury” sprzeciwiał się określaniu Bauahausu mianem stylu pisząc, że jego celem „nie było upowszechnianie jakichkolwiek stylów, systemów czy dogmatów”.

Styl Bauhaus – najważniejsze cechy

Pomieszczenia w stylu Bauhaus powinny być dostosowane do potrzeb osoby, która w nim przebywa, przy zachowaniu jak największego dostępu do słońca, zieleni oraz przestrzeni. Wnętrza Bauhaus są przestronne, dominują w nich przeszklenia, odsłonięte okna, a także niewielka liczba funkcjonalnych mebli. Unika się natomiast bibelotów, a funkcję dekoracyjną pełnią wyłącznie przedmioty użytkowe. W myśl głoszonych przez szkołę zasad wszystkie przedmioty muszą łączyć w sobie funkcję dekoracyjną z użytecznością, która uznawana była za znacznie ważniejszą od zdobień. W ten sposób powstawały proste, przestronne i bardzo funkcjonalne pomieszczenia, a także całe budynki.

Styl Bauhaus lubi geometryczne i proporcjonalne meble, często o zróżnicowanych fakturach, np. pofałdowane obok gładkiego, matowe obok błyszczącego (to ostatnie zastąpiło zresztą bogatą ornamentykę, która stosowana była we wcześniejszych stylach). Przestrzeń powiększają jasne kolory, jaskrawe dopuszczalne są jedynie jako akcenty (żółty, czerwony, niebieski).

„Mniej znaczy więcej” i „forma wynika z funkcji” – hasła powtarzane dziś przez minimalistów, wywodzą się właśnie ze stylu Bauhaus.

Styl Bauhaus — najsłynniejsze meble

Do najsłynniejszych mebli zaprojektowanych w stylu Bauhaus należą krzesła i leżanki Le Corbusiera, które powstały w latach 20. XX wieku we współpracy z Charlotte Perriand i Pierre’em Jeanneretem. Proste, funkcjonalne krzesła „LC-2” („petit confort”) i „LC-3” („grand confort”) oraz szezlong LC-4 z chromowanej stali i skóry do dziś cieszą się uznaniem wielbicieli dobrego designu.

Dla kogo jest styl Bauhaus?

Styl Bauhaus będzie pasował osobom, które lubią wnętrza w stylu industrialnym i minimalistycznym. Nie będzie on natomiast podobał się tym, którzy uważają takie wnętrza za zimne i zbyt surowe.