Wężownica jest także nazywana żelazną rośliną. To miano jak najbardziej jest zasłużone. Musimy bowiem bardzo się postarać, aby uszkodzić tę roślinę. Właśnie z tego powodu polecana jest wszystkim osobom, które mają zbyt mało czasu na opiekę nad roślinami.  Wężownica pasuje do minimalistycznych oraz nowoczesnych aranżacji, ale także odnajdzie się w innych wnętrzach. Jest wiecznie zielona, intrygująca, ale elegancka. Do tego ma cały szereg zalet.

Jak wygląda wężownica?

Wężownica pochodzi z terenów równikowej oraz południowej Afryki, Półwyspu Arabskiego oraz Azji. Jej nazwa łacińska ma korzenie arystokratyczne, ponieważ nadana została na cześć księcia San Severo we Włoszech. Ta roślina rośnie w bardzo trudnych warunkach. Najlepiej czuje się na kamienistych oraz suchych zboczach. Wężownica posiada proste, grube oraz zielone intensywnie liście. Czasami są one cętkowane czy też zabarwione po brzegach na kolor żółty. Zależnie od odmiany są one bardzo płaskie oraz cylindryczne. Czasami tworzą rozety niewysokie. W naturalnych warunkach wężownica zakwita kwiatami żółtozielonymi. Z nich związują się jagody czerwone wypełnione całe nasionami.

Odmiany wężownicy

Wężownica gwinejska posiada długie, płaskie, jak i także zakończone ostro liście w kształcie jakby mieczy. Ich brzegi są często zabarwione na kolor żółty czy też kremowy kolor. Wśród dostępnych wężownic odmianą najbardziej popularną jest wężownica o liściach ciemnozielonych z brzegami złocistymi oraz także zdobieniami prążkowanymi. Bardzo podobna do niej jest odmiana karłowata. Przybiera ona kształt rozety. Odmiana ta posiada kremowo-żółte, szerokie oraz niskie liście. Są one pokryte pasami oliwkowymi. Wśród karłowatych odmian znajdziemy także wężownicę o ciemnozielonych liściach, które są niemal czarne. Tworzą one zaokrąglone kępy. Cenioną przez kolekcjonerów oraz rzadką odmianą jest wężownica pełnowymiarowa – Black Dragon. Bardzo dekoracyjna jest z kolei odmiana wężownicy o nazwie Moonlight. Ma ona szerokie srebrzyste i białe liście z ciemnym oraz wąskim paskiem wokół brzegu. Dla osób, które lubią liście soczyście zielone świetna będzie odmiana miniaturowa o nazwie – Honey Boney. Ma ona lśniące oraz ciemne liście z brzegami kremowymi.

Jak widać można posiadać wężownice o różnych odmianach. Każdy ma swoją ulubioną. Najczęściej jednak kolekcjonerzy poszukują wszystkich odmian, aby mieć możliwie najpełniejszą kolekcję. Niektóre kolekcje kolekcjonerów są naprawdę rozbudowane i imponujące. Co jak co, ale pozostaje nam się jedynie zachwycać.