W wodzie są bakterie, więc lepiej nie pić jej prosto z kranu. Minerały wytrącają się w trakcie gotowania, więc warto pić wodę… prosto z kranu. Sprzeczne opinie pojawiają się na każdym kroku. Niezależnie od tego, czy nie możesz się zdecydować w którą uwierzyć, czy po prostu poszukujesz najbezpieczniejszego sposobu pozyskiwania wody odpowiedniej bezpośrednio do picia, nowoczesne uzdatniacze do wody z pewnością Cię zainteresują.

Woda z kranu – bezpieczna do picia, czy nie?

Wiele miast wprost zachęca do picia wody bezpośrednio z kranu – nieprzegotowanej. Nawet jeśli woda ta rzeczywiście jest czysta i bezpieczna w miejscu, w którym jest testowana, jaką masz gwarancję, że taka dotrze do Ciebie? Jak dobre zdanie masz o swojej własnej – być może leciwej już – instalacji wodnej? Jaką masz pewność, że nie dojdzie do skażenia wody w wodociągu i nie wypijesz jej zanim zostanie ono wykryte? Mądrość ludowa głosi: przezorny zawsze ubezpieczony – lepiej zabezpieczyć się wcześniej, niż pluć sobie w brodę z powodu zakażenia jedną z popularnych bakterii przewodu pokarmowego lub płuc.

Jakie uzdatniacze do wody pitnej wybrać?

Najprostsza odpowiedź brzmi to zależy. Chociażby od tego, jaki efekt chcesz osiągnąć. Czy masz na względzie możliwość picia wody z kranu bez obaw o wchłonięcie drobnoustrojów chorobotwórczych? Czy może raczej masz na względzie osadzający się wszędzie kamień – w urządzeniach pobierających wodę, takich jak pralka, czajnik albo żelazko oraz na umytych sprzętach i naczyniach w postaci nieestetycznych zacieków? W pierwszym wypadku dobrym wyjściem będzie zastosowanie sterylizatora UV, w drugim poszukiwane przez Ciebie są fizyczne uzdatniacze do wody. W obu natomiast rozszczelnianie instalacji może nie być wcale konieczne.

Pozbądź się bakterii ze sterylizatorami UV

Jednym ze sposobów pozbywania się bakterii i innych zarazków jest użycie środków chemicznych (np. bardzo stężonego alkoholu). O ile jest to sposób skuteczny, alkohol nieszczególnie nadaje się do wprowadzenia do domowego obiegu wody pitnej. Lepszą metodą będzie skorzystanie ze sterylizatora UV – te uzdatniacze do wody wykorzystują promieniowanie ultrafioletowe, czyli o wysokiej energii – wprost stworzone do niszczenia mikroorganizmów. Promienniki tego typu urządzeń wystarczają na blisko dwa lata, zapewnisz sobie zatem spokój na długi czas.

Fizyczne uzdatniacze do wody usuną kamień

A zatem, chcesz pozbyć się minerałów, ale jednocześnie… zachować minerały? Nie ma problemu! Uzdatniacze fizyczne, takie jak te z kategorii https://techcenter.pl/uzdatnianie-wody sklepu internetowego TechCenter wykorzystują w swoim działaniu technologię CWT, która przy pomocy impulsów elektrycznych odwraca proces krystalizacji kamienia. Nie usuwa go, a zatem wapń wciąż będzie obecny w wodzie – tylko w innej, słabo przyczepnej formie. W związku z zastosowaniem fizycznych zjawisk do kontrolowania tego procesu – a nie chemicznych – również i ta metoda nie wpływa na smak, zapach, czy kolor wody i jest rozwiązaniem zupełnie ekologicznym.