Stokrotka afrykańska jest rośliną dosyć egzotyczną jak na klimat, który panuje w naszym kraju. Dzięki swojemu wyglądowi ozdabia idealnie nasze ogrody oraz balkony. Jest to odmiana, która świetnie się czuje w naszym kraju. Oczywiście lekka pomoc ogrodników jest konieczna. Gdy zadbamy o stokrotki afrykańskie, to będą piękne i zdrowe w naszym ogrodzie. Sąsiedzi będą nam zazdrościć.

Roślina pochodząca z ciepłego klimatu

Stokrotka afrykańska pochodzi dokładnie z Afryki Południowej. Stąd właśnie jej wymagania, które są dla roślin z tych okolic typowe. Jednak o tym już powiemy sobie za chwilkę. Nasiona stokrotki są bardzo twarde. W rejonie naturalnym, jakim jest Afryka, stokrotki zostały sklasyfikowane w ponad siedemdziesięciu odmianach. W naszym kraju tyle odmian nie znajdziemy, ale jest ich naprawdę dużo.

Jak wygląda afrykańska stokrotka?

Stokrotki afrykańskie posiadają kwiaty, które są bardzo podobne do stokrotek klasycznych. Jest to kwiat, który w naszym kraju już od jakiegoś czasu jest znany. Chociaż w środowisku swoim stokrotka afrykańska należy do kwitnących roślin kilka lat z rzędu, to w Polsce niestety jest to jednoroczna roślina. Jak wygląda stokrotka afrykańska?

Jak w zasadzie każdy kwiat jest genialną wręcz ozdobą na tarasach oraz na balkonach. Stokrotki afrykańskie mają bardzo piękne oraz rozłożyste kwiaty. Wstępują w wielu kolorach i mają wiele odmian. Warto jednak skupić się na takich, które znajdziemy bez żadnego problemu w sklepach w naszym kraju.

Kwiaty afrykańskiej stokrotki mają kształt ostry płatków oraz przypominają wyglądem nieco koszyczek. W dni pochmurne oraz w nocy kwiaty się składają. Dla tej rośliny jest to bardzo charakterystyczne. Pielęgnacja odpowiednia zapewni genialne wręcz kwitnienie rośliny i to od maja, aż do października. Roślina o takich rozłożystych kwiatach, których kolory sięgają absolutnie wszystkich kolorów przepięknej tęczy, jak najbardziej jest warta zachodu. Najczęściej hodujemy ją w swoich ogrodach. Przepięknie wygląda jako uzupełnienie popularnych w Polsce skalniaków czy też rabatów kwiatowych. Co do tego nie mamy absolutnie żadnych wątpliwości. Gdy jest ich bardzo dużo, to wyglądają niczym trawniki przepięknych stokrotek. Bardzo szybko się rozrastają i jest to naprawdę ich spora zaleta. Co do tego nie mamy żadnych wątpliwości. Oczywiście jest to tylko jedna z wielu zalet.

Jak wysoko rośnie stokrotka afrykańska?

Piękne, rozłożyste kwiaty stokrotki afrykańskie mogą osiągać wielkość nawet 10 cm! Sama stokrotka osiąga wysokość od 25 do 35 cm.

Stokrotka afrykańska — uprawa

Stokrotkę afrykańską można uprawiać zarówno w ogrodzie w gruncie, jak i w pojemnikach na balkonach i tarasach. Roślina rośnie dobrze na każdej glebie, jedynym warunkiem jest, aby ziemia nie była zbyt ciężka i podmokła. Do uprawy w donicach wystarczy uniwersalne podłoże do roślin balkonowych, które należy wymieszać z grubym piaskiem w proporcji 3:1.

Stokrotka afrykańska lubi stanowiska słoneczne. W cieniu kwiaty zamykają się, a roślina stopniowo przestaje produkować nowe pąki i ginie. Warto tutaj pamiętać, że kwiaty stokrotki zamykają się także podczas pochmurnej i deszczowej pogody. Jest to zjawisko naturalne i nie powinno być powodem do zmartwień.

Przekwitające kwiatostany należy regularnie usuwać — sprawi to, że stokrotka będzie bujniej i dłużej kwitła (nawet do połowy października). Podczas długotrwałych letnich upałów roślina przestaje kwitnąć, ponieważ do zawiązywania pąków kwiatowych wymaga chłodnych nocy. Nie należy się tym jednak martwić. Po chwilowej przerwie roślina wznawia kwitnienie i kwitnie aż do pierwszych przymrozków.

Jak pielęgnować stokrotkę afrykańską?

Inaczej wygląda pielęgnacja stokrotki afrykańskiej w ogrodzie, a inaczej w donicy.

Roślina, która bytuje na zewnątrz, jest mało wymagająca: nie wymaga częstego podlewania i dobrze znosi susze. Z kolei okazy hodowane w donicach powinny być podlewane codziennie, a w czasie upalnego lata nawet dwa razy dziennie. Ważne jest także, aby na dnie pojemnika znajdują się otwory, które pozwolą spłynąć nadmiarowi wody. W przeciwnym razie stokrotkę mogą atakować grzyby, zwłaszcza mączniak rzekomy.

Roślinę warto nawozić, najlepiej raz w tygodniu. Wystarczy nawóz wieloskładnikowy zmieszany z ziemią w proporcjach wskazanych przez producenta na opakowaniu. Nawożenie zaprzestajemy w połowie sierpnia, aby nie pobudzać rośliny do wzrostu przed okresem zimowania.

Stokrotka afrykańska — zimowanie

W naszych warunkach stokrotka afrykańska nie jest w stanie przetrwać zimy. Dlatego, jeśli chcemy cieszyć się rośliną w następnym roku, należy o nią szczególnie zadbać na czas zimowania.

W tym celu należy doniczkę ze stokrotką przenieść do pomieszczenia o temperaturze nieprzekraczającej 10 st. C, a pędy kwiatu skrócić o 10-15 centymetrów. W czasie zimy podłoże powinno być cały czas delikatnie wilgotne, dlatego ważne jest regularne podlewanie.

Pod koniec lutego roślinę przesadzamy do świeżej ziemi w nowej, nieco większej doniczce i przenosimy do cieplejszego pomieszczenia o temperaturze 15 st. C. Przez dwa pierwsze tygodnie maja należy ją hartować przez kilka godzin dziennie na dworze, a po 15 maja, gdy minie ryzyko przymrozków, można ją wsadzić do gruntu.

Stokrotka afrykańska — sadzonki

Sadzonki stokrotki afrykańskiej można uzyskać z nasion zebranych z przekwitniętych kwiatów.

Nasiona wysiewa się na przełomie stycznia i lutego na rozsadnik. Przed wysiewem można stratyfikować nasiona w lodówce przez 100 dni lub namaczać je w ciepłej wodzie przez 8-12 godzin (przyśpieszy to kiełkowanie nasion). Doniczki należy okryć folią i ustawić w ciepłym i słonecznym miejscu (temp. w pomieszczeniu powinna wynosić 18-20 st. C).

Uzyskane w ten sposób sadzonki wysadza się na miejsce stałe po 15 maja, gdy minie ryzyko przymrozków. Roślina wyhodowana w ten sposób powinna zakwitnąć w drugiej połowie czerwca. Niestety rośliny potomne wyhodowane z zebranych nasion najczęściej nie powtarzają cech roślin matecznych.

Nie wszystkie odmiany stokrotki afrykańskiej wydają też nasiona. Dlatego lepszym rozwiązaniem jest pobranie w sierpniu sadzonek z wierzchołków pędów, które następnie ukorzenia się w jasnym i chłodnym pomieszczeniu.