Bugenwilla jest pnączem. Naturalnie występuje w tropikalnych rejonach Ameryki Południowej. W takich klimatach porasta ażurowe pergole, mury, jak i także inne podpory. W Polsce roślinę tą możemy uprawiać w pojemnikach.

Nieco więcej informacji

Bugenwilla prowadzona może być jako drzewko, krzew czy też pnącze. Ma długie oraz cienkie pędy. Mogą one nawet osiągnąć dwanaście metrów długości. Mają zakrzywione charakterystycznie cierpnie, które są ukryte bezpośrednio w kątach liści. Służą one roślinie do wspinania na bezpośrednio na podpory. Skórzaste oraz eliptyczne liście rośną na bardzo krótkich ogonkach oraz małą włoski od strony spodniej blaszki.

Kwiaty właściwe bugenwilli pojawiają się w zasadzie na całej długości pędu rośliny oraz są dosyć niepozorne, różowe bądź też białe. Ich największa ozdobą stanowią barwne podsadki, które imitują kwiaty. Są one jednak w rzeczywistości liśćmi rośliny. Mogą one być w kolorze białym, purpurowym, pomarańczowym, różowym, fioletowym , czerwonym oraz łososiowym.

W klimacie nieco chłodniejszych, które panuje w naszym kraju kwitnie w zasadzie przez całe lato. Nawet może zakwitnąć już wiosną.

Uprawa oraz wymagania

Bugenwilla jest wymagającą rośliną zwłaszcza w sezonie wiosennym oraz letnim. Wówczas roślina potrzebuje naprawdę dużo słońca. Preferuje ona południowe bądź też wschodnie stanowisko. Jeśli chodzi o podłoże, to powinno ono być żyzne oraz wilgotne. Nie możemy zapominać o zraszaniu.

Liście rośliny są naprawdę bardzo wrażliwe oraz także dosyć łatwo opadają. Aby uniknąć tego powinniśmy dla nich wybierać miejsca, które są osłonięte od wiatru oraz uważać, aby jej nigdy nie przelewać. Chcąc nieco pobudzić kwitnienie stosunkowo często powinniśmy nawozić roślinę, aby kwitła obficie niektóre osoby polecają ją sadzić w nieco mniejszych doniczkach.

Bugenwille na jesień musimy chować do domu. Tym samym ograniczamy podlewanie oraz starajmy się wybrać nieco chłodniejsze pomieszczenie. Dokładnie od listopada do lutego ta roślina przechodzi sam okres spoczynku oraz świetnie gdy się uda zapewnić jej temperaturę około dziesięciu stopni Celsjusza. Wówczas ograniczyć powinniśmy jej podlewanie. Wystarczy w zupełności raz w tygodniu. W okresie tym liście rośliny mogą opadać dość mocno, jednak pędy pozostają żywe oraz nie tracą swojego turgoru.

Tak naprawdę, aby bugenwilla zachowała krzaczastą oraz zwartą formę oraz aby zawiązywała dużą ilość pąków kwiatowych, to pod koniec lutego powinniśmy skracać o 1/3 długości jej pędy. Jest to bardzo ważna informacja.