Jak położyć dywan w salonie? 

Dywany to wielowiekowa tradycja sięgająca czasów sprzed naszej ery. To, że są one cały czas w użyciu świadczy nie tylko o ich aspektach funkcjonalnych, ale i estetycznych. Wieki mijają, a dywany wciąż mają się dobrze. By jednak perfekcyjnie spełniały swoje funkcje, bardzo istotne jest, by dywany odpowiednio dobrać i… położyć.

Struktura dywanów i materiałów, z których były one wykonane, sprawiały, że wykorzystywano je jako element izolujący od zimnej podłogi. Dzięki bogatemu wzornictwu dywany były (i są) wykorzystywane także jako element ozdobny pomieszczenia – w niektórych kulturach wieszano je również na ścianach. W Polsce po epoce niezwykle cenionych tureckich dywanów i tych produkowanych przez polskie fabryki (często w orientalne i kwieciste wzory), przyszedł czas na wysokiej jakości dywany w szerokiej gamie stylów. Dlatego też dywan w salonie – odpowiednio położony – to bardzo ciekawy i funkcjonalny dodatek aranżacyjny. Na jakie więc ułożenie dywanu postawić, by wydobyć z niego jak najwięcej? Czym się kierować przy wyborze dywanu? 

Jak położyć dywan, by najlepiej spełniał swoje funkcje

Bardzo praktycznym podejściem, które procentuje także estetycznie, jest to, by tak ułożyć dywan do salonu, żeby wydzielał on w pomieszczeniu różne przestrzenie, a więc organizował pod tym względem salon. Jeśli w salonie chcemy zorganizować sobie strefę wypoczynkową, możemy dywan położyć na przykład pod kanapą czy stolikiem kawowym, blisko regału z książkami. W ten sam sposób dywan w salonie możemy wykorzystać, kładąc go pod stół – wyznaczy on w ten sposób przestrzeń do spożywania posiłków. W naprawdę dużym salonie możemy ułożyć kilka dywanów, różniących się od siebie, ale jednocześnie pozostających w jednym stylu, i w ten sposób wydzielić wiele przestrzeni. 

Duży dywan czy mniejszy – czym się kierować przy wyborze

Przy wyborze, na jaki dywan pod względem wielkości postawić, musimy wziąć pod uwagę to, czy chcemy go położyć na całej powierzchni podłogi salonu, czy tylko pod wybranymi meblami. W pierwszym przypadku duży dywan na całej podłodze optycznie pomniejszy salon, zaś taki, spod którego będą wystawać większe kawałki podłogi – optycznie salon powiększy. Na powiększenie optyczne salonu pozytywnie zadziała też to, gdy na jasnej podłodze ułożymy mniejszy dywany w jasnych kolorach bez bogatej ornamentyki. By zaś poprawnie ułożyć dywan pod wybranymi meblami, trzeba pamiętać, żeby krawędzie dywanu wystawały spod np. kanapy, na min. 30 cm. A jak zaaranżować dywan – jeśli chodzi o rozmiar – by wydzielał część jadalną? Tutaj trzeba pamiętać, by położyć dywan tak, by i stół, i krzesła na nim stały. W przypadku krzeseł należy zwrócić uwagę, by dywan nie przeszkadzał w odsuwaniu ich. 

Kolory i wzory – jak wybrać dywan

Wybierając dywan do salonu, musimy wziąć pod rozwagę nie tylko to, jak położyć dywan, czy ma to być dywan kwadratowy, okrągły czy prostokątny oraz jaki ma być rozmiar dywanu. Dywan w salonie, niezależnie od tego, czy z lśniącym włosiem, długim włosiem czy krótkim włosiem musi być dobrany kolorystycznie do mebli i koloru podłóg. Możemy tutaj postawić na jednolitość barw albo na kontrasty. Np. jaki dywan do szarej kanapy będzie odpowiedni? Otóż może być on w tym samym lub innym odcieniu szarości albo… w kontrastującym kolorze bordo. Jaki inny dywan do szarej kanapy będzie również odpowiedni?  Na pewno sprawdzą się dywany w kolorze fuksji, zieleni czy niebieskie. Jeśli zaś chodzi o wzory dywanów, to w minimalistycznych pomieszczeniach egzamin zdadzą mniejsze dywany bez ornamentów lub w geometryczne wzory. Dywany do pokoju dziecięcego warto wybrać takie, które podkreślą charakter pomieszczenia – a więc różnokolorowe z bajkowymi motywami. Zaś miłośnicy stylu boho czy orientalnego będą zadowoleni z dywanu z perskimi wzorami. Modne dywany to dziś naprawdę szeroki wybór.

Dywany do salonu nie tylko pozwolą nam poczuć się komfortowo na zimnej podłodze, ale ogólnie wpłyną swoją estetyką pozytywnie na nasze samopoczucie. To tylko kwestia właściwego wyboru.