Na rogu ulic Dworcowej i św. Ducha w Szczecinie stoi zabytkowy budynek z 1900 roku, którego 120-letnia historia przepełniona jest różnorodnymi wydarzeniami. Początkowo pełnił funkcję domu towarowego o urokliwej fasadzie, a następnie stał się siedzibą drukarni. Od 1997 roku kamienica pozostawała opustoszała, a dawny blask utrwalił się jedynie w wspomnieniach i na starych fotografiach. Teraz nowy właściciel, mający w planach przekształcenie budynku w centrum konferencyjno-weselne z pokojami dla gości, powierzył proces rewitalizacji pracowni Tremend.

Architekci z Tremend stoją przed dwoma wyzwaniami, obejmując kompleksową rewitalizację zarówno bryły budynku, jak i jego wnętrz. Najwyższa kondygnacja, dobudowana powojennie w celu dostosowania do potrzeb drukarni, została usunięta, zastąpiona przez dwie nowe kondygnacje. Ich stalowa konstrukcja jest lekka wizualnie, a przeszklone fragmenty integrują się z historyczną bryłą. Elewacje zostaną poddane renowacji, a wnętrza zyskają nowe funkcje i aranżację. Celem rewitalizacji kamienicy według projektu Tremend jest przywrócenie jej dawnej świetności.

Spotkanie historii z teraźniejszością

Odrodzona Stara Drukarnia będzie przestrzenią, gdzie przeszłość harmonizuje z nowoczesnością. Rewitalizacja zewnętrznej elewacji z dbałością o najdrobniejsze detale pozwoli odczuć magię historii tego miejsca. Współpraca z konserwatorem zabytków gwarantuje najdokładniejsze oddanie pierwotnego wyglądu budynku.

W odnowionej Starej Drukarni znajdzie się miejsce dla trzech restauracji, klimatycznego klubu jazzowego, nowoczesnego centrum konferencyjno-eventowego i unikalnej przestrzeni weselnej z apartamentem dla nowożeńców, spełniającej światowe standardy. Ponadto, na trzech poziomach znajdą się ekskluzywne i niepowtarzalne pokoje gościnne.

Pocztówka z wakacji

Szczecin, jako miasto portowe na początku XX wieku, było rodzajem okna na świat, gdzie statki z odległych miejsc dostarczały egzotyczne towary. Dom towarowy Juda, mieszczący się obecnie na parterze Starej Drukarni, oferował odzież wykonaną z zagranicznych materiałów, a także tytoń, kakao i alkohol w sąsiednim sklepie kolonialnym.

Inspiracją dla wnętrz Starej Drukarni stała się ta egzotyka towarów i atmosfera tamtego okresu. Architekci Tremend w swoim projekcie łączą różne style i kultury, tworząc szeroko pojęty eklektyzm. Wnętrza będą swoistą pocztówką z wysyłki z różnych portów podczas podróży dookoła świata. Znajdziemy tu niezwykłą roślinność inspirowaną dżunglą amazońską, afrykańskie kolory – zielony, złoty i czerwony, które przeplatają się nawzajem. Całość uzupełnia gigantyczna żyrafa, witająca gości w hotelowym lobby.

Wnętrza Starej Drukarni również nawiązują do stylu „Art Nouveau” z tamtego okresu, popularnego do czasów I wojny światowej i późniejszego Art Deco. Ciemne kolory ścian, welurowe materiały krzeseł i zasłon, a także lampy z ozdobnymi abażurami z frędzlami wprowadzają tajemniczy klimat buduarowy.

Pokoje dla gości zaprojektowano, aby mogli poczuć się w nich wyjątkowo i luksusowo. Połączenie marmuru, złota i aksamitu doskonale podkreśla wysoki standard wykończenia i atmosferę wnętrz.

Modernizacja Starej Drukarni to jeden z najważniejszych projektów konserwatorskich w Szczecinie, pozwalający na stworzenie niezwykłej przestrzeni, która jednocześnie łączy historię z teraźniejszością. Goście będą mieli okazję podziwiać zachowane elementy oryginalnej struktury budynku, zwiedzając jedną z trzech planowanych restauracji. Odrestaurowane detale będą dostępne na różnych poziomach, pozostając dostępne dla zwiedzających.