Basen w ogrodzie jest marzeniem wielu z nas. Kiedyś niedostępnym, dziś już znacznie mniej. Dlatego wielu Polaków zastanawia się, czego potrzeba do budowy basenu ogrodowego. W niniejszym artykule postaramy się przybliżyć tę kwestię.

Budowa basenu ogrodowego a przepisy budowlane

Basen ogrodowy to dość szczególne przedsięwzięcie budowlane. Oczywiście dotyczy to sytuacji, gdy chodzi o wykop ziemny oraz instalację stałą. Dmuchane baseny czy tanie formy składane to już inna kategoria i nie tego dotyczy nasz artykuł. Jeżeli planujesz budowę basenu ziemnego o powierzchni do 50 m kw., nie będzie potrzebne pozwolenie. Nie trzeba też takiej budowy nigdzie zgłaszać. W innym wypadku jak najbardziej trzeba uzyskać odpowiednie zezwolenie. To samo dotyczy przedsięwzięcia, które ma mieć charakter zarobkowy. Wówczas konieczne jest pozwolenie bez względu na rozmiar basenu.

Na co zwrócić uwagę przed budową basenu?

Budowę basenu ogrodowego należy zacząć od wybrania lokalizacji. To nie jest takie łatwe. Pod ziemią nie mogą przechodzić elementy systemu kanalizacyjnego czy innych instalacji. Dobrze, jeśli nie ma także wód gruntowych. Gdy one występują, należy teren osuszyć. Trzeba wykonać drenaż oraz stosowną płytę betonową. Poziom wód gruntowych trzeba także regularnie kontrolować, ponieważ może on nagle wzrosnąć i doprowadzić do uszkodzenia basenu.

Wybór lokalizacji basenu ogrodowego to również logistyka pod względem podgrzewania wody oraz dostępu do przydomowego wodociągu. Te dwa elementy powinny być w miarę zbalansowane. Jeśli budowa będzie miała miejsce zbyt daleko, koszt i efektywność rurociągu mogą rozczarować. Oczywiście dobre pompy basenowe mogą wpłynąć na wydajność przepływu wody i tym samym skrócić czas napełniania basenu. Chodzi tu o stabilne ciśnienie robocze, a także ilość cieczy, którą dana maszyna może obsłużyć w ciągu godziny. To dość ważny temat, jeżeli myślisz o basenie na działce. Warto poczytać o tym więcej: https://www.dostudni.pl/pompy-basenowe,c107.html.

Niezbędne wyposażenie prywatnego basenu

Skoro już o pompach basenowych mowa, powinniśmy wspomnieć o systemach podgrzewania. Utrzymanie wody w stałej temperaturze nie zawsze jest łatwe, nawet latem. Dlatego dobry system podgrzewania wody jest czymś, czego potrzeba do budowy basenu ogrodowego. Taka maszyna jest łatwa w obsłudze. Może też być zasilana poprzez fotowoltaikę, która w upalne dni generuje wystarczająco dużo energii elektrycznej. Wydajne pompy basenowe do wody również mogą być w ten sposób zasilane. Panele słoneczne są bardzo przydatne do redukcji kosztów związanych z eksploatacją basenów.

Nie zapomnijmy o pielęgnacji. Ściany basenu mogą szybko pokryć się brudem. Czasem nawet chlor nie pomaga. W związku z tym trzeba zadbać o prefiltr. To funkcja filtrująca, którą mają nowoczesne pompy do basenu. Dzięki temu z wody usuwane są zanieczyszczenia, a i sama pompa jest chroniona przed skutkami długiej pracy. 

Ile kosztuje budowa basenu?

Przydomowy basen nie jest tanim przedsięwzięciem. Zakres robót ziemnych, projekt, wykonanie i wszystkie niezbędne instalacje… 50 000 zł to cena, z którą na pewno trzeba się liczyć. Naturalnie, wiele zależy od wielkości basenu. Tak samo można powiedzieć o oświetleniu, jeśli dno basenu ma wyglądać fantastycznie nocą. Im więcej dodatków, tym większy koszt, niemniej pompy basenowe czy dobry odpływ to elementy obowiązkowe. A czy można napełnić basen wodą ze studni? Odpowiedź znajduje się tutaj: https://www.dostudni.pl/czy-woda-ze-studni-nadaje-sie-do-basenu,b203.html.