Biuro kancelarii prawnej Greenberg Traurig znajduje się na trzech piętrach Varso Tower, najwyższego budynku w Polsce i Unii Europejskiej. Jednak to, co czyni je wyjątkowym, to nie tylko prestiżowa lokalizacja, ale przede wszystkim unikalna przestrzeń biurowa, harmonijnie łącząca tradycję z nowoczesnością, oryginalnością i funkcjonalnością. Projekt tej przestrzeni jest dziełem architektów z BIT CREATIVE, specjalizujących się w tworzeniu estetycznych i funkcjonalnych wnętrz użyteczności publicznej. Przy wykorzystaniu naturalnych i ekskluzywnych materiałów, takich jak kamień i drewno, stworzyli oni wnętrza kancelarii o wyjątkowym prestiżu, gdzie sztuka odgrywa kluczową rolę.

Nietypowa kancelaria

Współczesne biura, oprócz swojej estetyki, funkcjonalności i ergonomiczności, mają zapewniać elastyczność, umożliwiając pracę zarówno indywidualną, jak i zespołową. Stają się one przestrzeniami wielofunkcyjnymi, sprzyjającymi integracji i zachęcającymi pracowników do powrotu do pracy w biurze po okresie pandemii. To samo dotyczy projektowania kancelarii prawnych, gdzie specyfika działalności wymusza pewne rozwiązania, a charakter pracy wpływa na układ przestrzeni i jej walory estetyczne.

Patrząc na obecne realizacje biur prawniczych wyróżnić możemy dwa zasadnicze trendy. Kancelarie, które chcą, aby ich wnętrze wyglądało tradycyjnie i wykończone było przy użyciu naturalnych materiałów oraz te, które chcą, aby ich wnętrze nie wyglądało jak typowa kancelaria. W tym ostatnim przypadku estetyka jest bardziej dowolna. Aranżacje te przypominają projekty z branż IT czy mediowych, a nie typowych kancelarii czy funduszy finansowych – mówi architekt Barnaba Grzelecki z pracowni BIT CREATIVE.

Właściciele kancelarii prawnej Greenberg Traurig postawili na ten drugi trend, decydując się na współpracę z renomowanymi architektami z pracowni BIT CREATIVE, którzy znani są z nietuzinkowych projektów.

Elegancka przestrzeń

Kluczowym elementem ich nowej siedziby stała się reprezentacyjna strefa wejściowa. Zawiera ona recepcję, sale konferencyjne i punkt gastronomiczny, tworząc otwartą przestrzeń typu open space, łączącą funkcje kuluaru, konferencyjne i eventowe. Dzięki zastosowaniu mobilnych rozwiązań audiowizualnych, pracownicy mogą prowadzić różnorodne spotkania, prezentacje czy townhalle dla dużej liczby osób. Dodatkowo, zaplecze sanitarno-gastronomiczne w postaci pomieszczenia socjalnego i punktu gastronomicznego umożliwia organizację różnorodnych eventów firmowych. Całość wnętrza podkreśla prestiżowy charakter tego miejsca.

Postawiliśmy na elegancką przestrzeń, w której dominują jasne i ciepłe barwy. Minimalistyczne w wyrazie wnętrze zostało uzupełnione odważną formą rzeźby i dziełami sztuki, które współgrając ze sobą, dają poczucie obcowania ze sztuką znanego z najlepszych światowych galerii. Całość dopełniają minimalistyczne detale, gra światła i nieoczywiste wykończenie sufitów. – mówi architekt Barnaba Grzelecki z pracowni BIT CREATIVE.

Naturalne materiały

Naturalne materiały odgrywają tu kluczową rolę, a ich wybór został starannie przemyślany. Tradycyjnie kancelarie prawne stawiają na szlachetne surowce i ponadczasową estetykę. Dzięki zastosowaniu luksusowych materiałów, takich jak kamień i drewno, architekci z BIT CREATIVE stworzyli minimalistyczną, elegancką i przyjemną w odbiorze przestrzeń o ponadczasowym charakterze. Estetyka strefy wejściowej wyznaczyła również kierunek wystroju pozostałych części biura, gdzie dominują jasne, ciepłe barwy, a wykorzystanie klasycznych materiałów, takich jak miedź, kamień i drewno, nadaje wnętrzom wyjątkowy charakter. Gra odcieniami beżu stanowi kontrast wobec dominującej szarości w projektach biurowych.

W kancelariach, które mieliśmy przyjemność projektować w zdecydowanej większości dominuje układ gabinetowy. Przede wszystkim ze względu na charakter pracy, który wymaga ciszy i skupienia. Są to przeważnie gabinety 1-2 osobowe, czasem 3-osobowe. Często projektujemy infrastrukturę i wielkość pokoju, tak aby w przyszłości można było swobodnie rekonfigurować ilość osób w pomieszczeniu. Układ open space świetne sprawdza się w przestrzeniach dla asystentów, pracy wspólnej lub pomieszczeń wspomagających typu copy point czy coffee point. Każdy pracownik ma i tak do dyspozycji pomieszczenia 1-2 osobowe do pracy w ciszy i skupieniu – wyjaśnia architekt Barnaba Grzelecki z pracowni BIT CREATIVE.

Dzieła sztuki

Dzieła sztuki odgrywają istotną rolę w projekcie, dodając prestiżu i charakteru przestrzeniom nie tylko kancelaryjnym. Starannie dobrane dzieła nobilitują wnętrza, umożliwiając codzienne obcowanie ze sztuką.

Rzeźba przestrzenna w strefie wejściowej stała się pewnego rodzaju dominantą wnętrza. W subtelny sposób uzupełniła kompozycję przestrzeni. W pozostałych pomieszczeniach wspólnych czy konferencyjnych obrazy na ścianach świetnie wpisują się w przestrzeń, nadając im charakteru. Przy naturalnych barwach i materiałach, jak kamień czy drewno, obrazy przedstawiające linearne, abstrakcyjne kompozycje w ciepłych, lecz intensywnych kolorach idealnie dopełniają estetykę przestrzeni – opowiada architekt Jakub Bubel z pracowni BIT CREATIVE.

Staraliśmy się wypracować neutralne, ponadczasowe wnętrze, w którym wszyscy będą czuć się dobrze i swobodnie. Wnętrze, które wykorzysta panoramiczny widok stolicy, geometryczne i linearne. Proste w swojej formie, lecz z detalami nadającymi charakter – podsumowuje.

Inwestor: GREENBERG TRAURIG Nowakowska-Zimoch Wysokiński sp.k.

Lokalizacja: Varso Tower, Warszawa, ul. Chmielna 69

Projekt: BIT CREATIVE w składzie: arch. Barnaba Grzelecki, arch. Jakub Bubel, arch. Agata Krykwińska, arch. Katarzyna Biedrzycka-Macioch, arch. Anna Margoła, arch. Zuzanna Wojda, arch. Joanna Zaorska, arch. Malwina Klimowicz

Zdjęcia: Fotomohito