Korzystanie z sauny niesie ze sobą wiele pozytywnych skutków zdrowotnych, zarówno pod kątem fizycznym jak i psychicznym. Czy warto rozważyć jej montaż w naszym własnym domowym zaciszu?

1. Dlaczego warto korzystać z sauny?

2. Prywatna sauna w domu – największe zalety

3. Gdzie umieścić saunę domową?

4. Na co zwrócić uwagę wybierając saunę do domu?

Dlaczego warto korzystać z sauny?

Sauna jest sposobem na relaks, który jednocześnie niesie ze sobą wiele korzyści zdrowotnych – zarówno w obrębie ciała, jak i duszy. Regularne wystawianie się na wysoką temperaturę sprawia, że poprawiamy naszą ogólną odporność i pozbywamy się nadmiernej dawki stresu. Korzystanie z sauny świetnie odpręża i pozwala pozbyć się zmęczenia po cięzkim dniu pracy, szkoły czy innych wyzwań. Dodatkowo jest to wskazana aktywność dla osób mających problemy z cerą – ciepło i pocenie się pozytywnie wpływają na skórę, poprawiając jej koloryt oraz ujędrniając. Rytuał związany z pobytem w saunie może być idealnym pomysłem na zrelaksowanie się po całym tygodniu, a dodatkowo wyciągniemy z niego wiele korzyści dla naszego organizmu.

Prywatna sauna w domu – największe zalety

Nie każdy czuje się komfortowo korzystając z sauny z innymi, obcymi osobami. Często mamy różne kompleksy na swój temat lub po prostu nie podoba nam się wizja przebywania nago w jednym, małym pomieszczeniu z kimś, kogo nie znamy. W Polsce temat nagości jest również wciąż uznawany przez wielu za tabu, w związku z czym to naturalne, że możemy czuć się skrępowani. Odpowiedzią na potrzeby osób podzielających podobny podgląd jest montaż sauny domowej. Jest to mniejsza wersja tej ogólnodostępnej opcji, z której będziemy korzystać tylko my i osoby, którym na to pozwolimy. Prywatna sauna w domu to również brak konieczności dojazdu, płacenia za karnet i czekania na określoną godzinę, aż będziemy mogli wziąć udział w rytuale. Wybierając wersję domową nie ma również możliwości, aby złapać od kogoś infekcję czy inny problem zdrowotny.

Gdzie umieścić saunę domową?

Sauny domowe są zazwyczaj elementem łazienki, jako że wskazanym jest, aby po zakończeniu seansu wziąć zimny prysznic. Jeżeli mamy dość miejsca, możemy jednak wydzielić ją jako zupełnie odrębne pomieszczenie, do którego będzie można dostać się niezależnie. Jest to wygodna opcja, ponieważ w jednym czasie różne osoby będą mogły komfortowo korzystać z odrębnych stref domu, nie przeszkadzając sobie nawzajem. Niezależnie od wybranej opcji zawsze powinniśmy przygotować projekt sauny oraz upewnić się, że będziemy w stanie podłączyć wszelkie niezbędne media w wybranym wcześniej miejscu.

Na co zwrócić uwagę wybierając saunę do domu?

Wybierając prywatną saunę powinniśmy przede wszystkim zastanowić się, ile osób ma z niej korzystać na raz. Jeżeli planujemy przestrzeń dla jednej lub dwóch, możemy zdecydować się na mniejszy – i tym samym tańszy – model. Z kolei jeżeli chcemy mieć możliwość zaproszenia większej ilości gości, musimy wygospodarować więcej miejsca i wybrać większą saunę. Dodatkowo dobrze jest również rozstrzygnąć, czy interesuje nas wersja mokra czy sucha – ten aspekt również może wpłynąć na cenę, jak i sposób montażu oraz późniejszej obsługi sauny.

Sauna to rzecz bardzo korzystna dla zdrowia, z której warto korzystać, o ile nie mamy żadnych przeciwwskazań do przebywania w pomieszczeniu o wysokiej temperaturze. Wybierając wersję do domu unikamy kontaktu z obcymi osobami i zapewniamy sobie dodatkowy komfort – a także możliwość korzystania z sauny zawsze wtedy, gdy mamy ochotę.