Przypalony garnek to jeden z najczęstszych domowych problemów. Czasem wystarczy dosłownie chwila nieuwagi, by szykowana w garnku żywność przywarła do niego i nie dało się jej odczyścić zwykła gąbką z płynem do naczyń. Co wtedy zrobić? Jakie domowe sposoby można wykorzystać by przywrócić naczynie do dawnego stanu? Podpowiadamy!

Jak uratować przypalony garnek?

Wbrew ogólnemu mniemaniu, istnieje wiele sposobów na to, jak uratować przypalony garnek. Są to zarówno możliwości czysto chemiczne, które wykonuje się po zakupie odpowiednich środków czyszcząco-szorujących (dostępne np. w sklepach z akcesoriami RTV/AGD), jak i sposoby naturalne. Warto tu zaznaczyć, że o ile specjalistyczne środki chemiczne będą miały skuteczność wyższą i zadziałają szybciej, to jednak wielu z nas woli metody domowe. W tych drugich wykorzystuje się to, co mamy w domu „pod ręką”, bez sięgania po sztucznie opracowane preparaty.

Jak domowym sposobem wyczyścić przypalony garnek?

Najpopularniejsze domowe sposoby na przypalony garnek to:

  • Ocet – nalewamy tak, by przykryć zabrudzenie, zalewamy wodą i gotujemy. Uwaga = ta metoda wiąże się z intensywnym i bardzo nieprzyjemnych zapachem.
  • Soda oczyszczona – w formie rozpuszczonej w wodzie lub jako pasta do szorowania
  • Sól – wyłącznie wtedy, gdy czyścimy lekko przypalone dno. Gruba warstwa soli wsypana do garnka i odstawiona na parę godzin, powinna pomóc.
  • Proszek do pieczenia – kilka łyżek na dno, zalać ciepłą wodą, ale w niewielkiej ilości i zostawić na całą noc. Rano można całość doprowadzić do wrzenia i trochę pogotować.
  • Ryż – kilka garści wsypujemy na dno, zalewamy niewielką ilością wody. Gotujemy całość, ale tak, żeby znów nie spalić garnka! Pilnujemy i po kilkunastu minutach zdejmujemy naczynie z gazu. Część spalenizny przywrze do ryżu, a resztę powinno się dać odczyścić gąbką.
  • Coca-cola lub pepsi – wlewamy do garnka i gotujemy przez kilka minut.
  • Kwasek cytrynowy – rozsypujemy na dno naczynia i jego ścianki, po 5 minutach zalewamy wrzątkiem i gotujemy przez dziesięć minut.

Bardzo popularnymi sposobami, chociaż rzadko stosowanymi w domach z racji na fakt, że nie zawsze posiadamy pod ręką odpowiednie produkty, są też: węgiel aktywny i kostka do zmywarki.  

Jak wyczyścić przypalony garnek ze stali nierdzewnej?

Mimo iż domowych metod na przypalony garnek jest wiele, to od razu na początku trzeba się upewnić, czy sprawdzą się one do konkretnego typu posiadanego przez nas garnka. W przypadku naczyń wykonanych ze stali nierdzewnej, do ich czyszczenia najlepiej sprawdzi się:

  • Soda oczyszczona – do garnka wsypujemy dwie łyżki proszku i zalewami je wrzącą wodą. Całość pozostawiamy na godzinę, a w tym czasie właściwości sody w połączeniu z gorącą wodą sprawią, że spalenizna „odejdzie” od dna i naczynia będzie już można po prostu umyć.
  • Ocet – podobnie jak soda, połączony w mieszane z wrzątkiem. I tu również przed umyciem garnka należy odczekać przynajmniej godzinę. Przy bardzo mocnych przypaleniach, nawet dłużej.

Jak umyć przypalony garnek stalowy? Inne metody

Innym sposobem na przypalony stalowy garnek może być Coca-Cola! Dno garnka zalewamy napojem, a potem włączamy gaz i całość zagotowujemy. Tu ważna uwaga: gotowanie coca-coli należy wykonać powoli, na małym gazie. Przypalone cząstki żywności oderwą się od dna, nie uszkadzając samej powierzchni naczynia.

Uwaga: absolutnie nie należy mylić garnka ze stali nierdzewnej z garnkiem aluminiowym! Kolor jest podobny, ale to dwa zupełnie różne materiały wykonania, a zatem i inna wytrzymałość. Przypalonych garnków aluminiowych pod żadnym pozorem nie czyścimy ani sodą, ani octem. Połączenie aluminium z tymi produktami może doprowadzić do łatwego zniszczenia garnka.

Jak uratować przypalony garnek emaliowany?

W przypadku garnków emaliowanych na lekki przypalenie powstałe wskutek zagapienia się przy gotowaniu, powinno wystarczy porządne umycia dna gąbką z płynem do naczyń albo mydłem. Przyda się też ścierka z mikrofibry, który nie porysuje dna. Jeśli to nie pomoże, warto też sięgnąć po takie metody jak:

  • Ugotowanie w garnku wody z dodatkiem sody oczyszczonej, koniecznie w proporcjach 2 łyżki sody na 4 szklanki wody. Taki roztwór skutecznie usunie to, co spalone i jednocześnie zmniejszy żrące właściwości sody tak, by nie uszkodziła emaliowanego dna. Gotując roztwór dobrze będzie mieszać go drewnianą łyżką, tak by wspomóc odrywanie się spalenizny.
  • Czyszczenie pastą z sody oczyszczonej i octu – na trudniejsze przypalenia, których nie udało się usunąć wcześniej wspomnianym gotowaniem. Mieszamy wodę z sodą tak, by uzyskać gęstszą pastę, mniej więcej o konsystencji pasty do zębów. Nanosimy ją na wszystkie miejsca z przywartą żywnością i zostawiamy na noc. Z raca spryskujemy pastę octem (może być biały lub winny), co pomoże zmiękczyć pastę i zwiększy siłę jej działania. Odczekujemy chwilę, a później całość dokładnie czyścimy szczoteczką do zębów – zabrudzenia powinny odejść bez problemu. Całą czynność można powtórzyć, o ile jest taka potrzeba.

Nie zapomnijmy też, że przypalonych garnków emaliowanych NIE czyści się, gdy są jeszcze gorące! Najpierw muszą wystygnąć, a dopiero później przystępujemy do usuwania spalenizny.

Jak uratować przypalony garnek po mleku?

Wszystko zależy od tego, z czego garnek jest zrobiony! Bez względu na to, czy przypalenie powstało ze zbyt długo gotowanego mleka, zupy, sosu czy jakiegokolwiek innego produktu, zawsze najpierw sprawdzamy z czego naczynie zostało wykonane. Inaczej czyścimy stal nierdzewną i aluminium, a jeszcze inaczej garnki emaliowane. Co do samego przypalonego mleka, to bez względu na materiał z jakiego zrobiono garnek, można jeszcze przed zastosowaniem innych metod zalać naczynie ciepłą wodą z płynem do naczyń i zostawić na kilka godzin. Jest niewielka szansa, że cała spalenizna odejdzie, ale duża, że zmięknie na tyle, że będzie można ją spokojnie wyczyścić gąbką.