Wydajna wymiana powietrza w budynku jest podstawą do tego, aby zapewnić wysoki komfort i ergonomię życia. Już na etapie projektowania nieruchomości należy zdecydować, jaki system zostanie wdrożony. Coraz częściej wybór pada na wentylację nawiewno-wywiewną z rekuperacją. Znakomicie sprawdza się ona w obiektach o dużej powierzchni, ale nie tylko.

To prawdziwy strzał w dziesiątkę dla każdego, kto chce ograniczyć ubytek ciepła. Omawiane rozwiązanie wspomaga magazynowanie energii wewnątrz konstrukcji, co ma bezpośredni wpływ na wysokość rachunków. Chcesz wiedzieć więcej? Zapoznaj się z tym wpisem, gdzie znajdziesz zbiór przydatnych informacji.

Jak działa wentylacja nawiewno-wywiewna?

Wentylacja nawiewno-wywiewna działa na prostych zasadach, dzięki czemu uchodzi nie tylko za efektywną, ale również niezawodną. Dużą rolę odgrywa tutaj trafny dobór urządzeń wchodzących w skład systemu. Instalacja powinna bazować na nowoczesnych technologiach, które zapewniają dostęp do wielu przydatnych funkcji. Sporą dawkę wiedzy na temat innowacyjnych rozwiązań można znaleźć na stronie https://flexitpolska.pl/wentylacja-mechaniczna/

System wentylacji nawiewno wywiewny odprowadza powietrze z budynku, a jednocześnie dostarcza je z zewnątrz. Za rozprzestrzenianie świeżego powietrza zewnętrznego odpowiadają wentylatory. Najczęściej instalacja projektowana jest w taki sposób, aby w pierwszej kolejności trafiało ono do najmniej zanieczyszczonych pomieszczeń (np. sypialni, salonu, biura), a następnie do wnętrz, gdzie wydzielanych jest dużo oparów lub wilgoci (np. kuchni, łazienki, pralni).

Instalacja składa się także z wentylatorów odprowadzających zużyte powietrze na zewnątrz budynku. Centralnym elementem jest rekuperator umożliwiający odzysk ciepła. Powietrze, które do niego trafia, wykorzystywane jest do wstępnego ogrzewania świeżego strumienia. Utrzymanie pożądanej temperatury wewnętrznej staje się łatwiejsze, co niesie za sobą znaczną oszczędność energii (nawet do 80%).

Jakie zalety ma wentylacja nawiewno wywiewna?

Niejedna osoba rozważa wdrożenie systemu wentylacji nawiewno wywiewnej. Tego typu instalacje są powszechnie spotykane w miejscach o dużej przestrzeni użytkowej (np. galeriach handlowych, restauracjach, hotelach, halach sportowych). Należy jednak podkreślić, że doskonale sprawdzają się także w budynkach o niewielkim metrażu. Warto pamiętać, że najwyższa oszczędność energii odnotowywana jest w obiektach budowlanych energooszczędnych oraz pasywnych. 

Najważniejsze zalety wentylacji nawiewno-wywiewnej to:

  • wydajne działanie – wysokiej klasy instalacja gwarantuje ponadprzeciętną sprawność, dzięki czemu wewnątrz budynku panuje dogodna atmosfera. System składający się z certyfikowanych elementów nie wykazuje tendencji do kłopotliwych awarii. Ważne jest jednak to, aby wybrać sprawdzonego producenta wentylacji mechanicznej.
  • pozytywny wpływ na organizm – efektywna wymiana powietrza ma wpływ na zdrowie i samopoczucie osób przebywających w obiekcie. Usunięcie z powietrza szkodliwych związków zmniejsza ryzyko wystąpienia alergii, chorób, uciążliwych dolegliwości. Współczesne rekuperatory nie tylko ogrzewają powietrze pobrane z zewnątrz, ale również je oczyszczają i nawilżają.
  • oszczędność energii – wstępne ogrzewanie powietrza z zewnątrz jest szczególnie korzystne w sezonie grzewczym. Rekuperacja to obowiązkowy element dla oszczędnych, którzy chcą obniżyć rachunki za ogrzewanie. Jest to rozwiązanie przyjazne nie tylko domowemu budżetowi, ale także środowisku naturalnemu.
  • odzysk wilgoci – dzięki rekuperacji możliwe jest utrzymanie optymalnego poziomu wilgotności powietrza, co korzystnie działa na ludzki organizm. Warto wiedzieć, że zbyt suche powietrze może powodować podrażnienia skóry oraz dróg oddechowych.
  • filtracja zanieczyszczeń – wentylacja nawiewno wywiewna z odzyskiem ciepła wspiera usuwanie zanieczyszczeń z powietrza zewnętrznego. To dobra wiadomość dla tych, którzy mają dość nadmiernej ilość osadów i kurzu. Efekty czyszczenia powierzchni utrzymują się dłużej.
  • cicha praca – w tym przypadku wiele zależy od wybranych urządzeń. Na rynku dostępne są wentylatory z aktywnym tłumieniem dźwięków i drgań. Praca silnika nie zakłóca spokoju domowników.
  • odporność na warunki atmosferyczne – funkcjonalna wentylacja mechaniczna może pracować w niemal każdych warunkach pogodowych. Nie trzeba więc obawiać się jej zamarznięcia w mroźne dni.
  • imponująca wytrzymałość – warto jest zdecydować się na przetestowane urządzenia, które objęte są wieloletnią gwarancją. Priorytetem jest to, aby były one wytrzymałe, odporne na usterki fizyczne i bezawaryjne. Lepiej zainwestować nieco więcej, a mieć pewność, że system posłuży niezawodnie długie lata.
  • prosta konserwacja – innowacyjne technologie sprawiają, że konserwacja urządzenia trwa krótką chwilę. Warto zwrócić uwagę na wymiennik obrotowy, który powinien być bezproblemowy w demontażu. W dowolnym momencie można go wyjąć, umyć i zamontować ponownie.
  • komfortowe sterowanie – pracę zaawansowanego systemu wentylacji mechanicznej można kontrolować za pomocą aplikacji mobilnej. Wystarczy dostęp do smartfona, by skontrolować działanie instalacji, a także włączyć, lub wyłączyć poszczególne funkcje.
  • uniwersalność – ten rodzaj wentylacji mechanicznej sprawdzi się w niemal każdym miejscu. Omawiane rozwiązanie znajduje zastosowanie zarówno w budowlach wielkopowierzchniowych, jak i nieruchomościach o małym metrażu. 
  • ergonomia – fachowo zaprojektowany i zamontowany system wentylacji z rekuperacją jest bezpieczny dla otoczenia.