Farba tablicowa to jeden z dekoracyjnych hitów, który pozwala w ciekawy sposób zmienić wygląd wnętrza, nadając mu tak osobistego charakteru, jak tylko chcemy. Po ścianach pomalowanych taką farbą można swobodnie pisać, zostawiając na nich notatki dla bliskich, zmazując je znów do postaci gładkiej czy tworząc kreatywne rysunki.

Jaka jest najlepsza farbą tablicowa?

Większość produkowanych dziś farb tego typu wyróżnia się świetną jakością i pozwala na długie utrzymaniu efektu „tablicy” na ścianie, ale wybierając je w sklepach warto zwrócić uwagę na producenta. Do czołowych marek wytwarzających polecane dziś w sieci farby tablicowe należą: Dulux, Flugger, Benjamin Moore, Tikkurila, Jeger, Magnat oraz Anser. Czy można powiedzieć, jaka jest najlepsza farba tablicowa w tym dużym wyborze? Niekoniecznie! Wszystkie opierają się na podobnej zasadzie, a różni je wytwórca, głębia koloru i końcowy efekt na ścianie, który nawet w przypadku tańszych farb można podkręcić, malują ścianę kilkukrotnie.

Co można pomalować farbą tablicowa?

Dużą zaletą farby tablicowej jest to, że cechuje się ona świetną przyczepnością do różnych powierzchni. Można nią pomalować zarówno ściany, jak i powierzchnie z metalu oraz tworzyw sztucznych. Dzięki przyczepności farby tablicowej można ją nanieść na powierzchnie całościowo lub jedynie fragmentarycznie, tworząc np. małą tablicę kuchenną na ścianie lub zakrywając nieładne elementy metalowe, nadając im „drugie życie”. Farbą można pomalować też metalowe urządzenia AGD, ale tu trzeba wziąć poprawkę na to, że nie da się jej zmyć bez szlifowania, więc powierzchnia takich urządzeń (np. lodówki) zostałaby uszkodzona, gdybyśmy chcieli jednak zrezygnować ze znajdującej się już na niej farby tablicowej.

Ile razy malować ścianę farbą tablicową?

W przeciwieństwie do większości farb, ten typ nie wystarczy położyć na ścianie jedno lub dwuwarstwowo. Charakterystyczna struktura produktu i jego optymalne właściwości uzyskiwane są dopiero po kilkukrotnej aplikacji. Ile więc razy malować ścianę farbą tablicową? Przynajmniej cztery, a nawet pięć! Tym samym, w momencie zakupu farby wybranego producenta, warto zwrócić uwagę na opis nakładania tak, by nie okazało się, że kupujemy farbę tańszą, ale z racji na potrzebę nałożenia większej liczby warstw, nie wystarczy jej nam do planowanego malowania.

Czy farba tablicowa jest wodoodporna?

Tak, farba tablicowa jest wodoodporna, zatem świetnie sprawdzi się też w pomieszczeniach o podwyższonej wilgoci. Można ją bez problemu malować ściany w kuchni, a wskutek ewentualnego zachlapania nie straci ona swoich właściwości.

Czy da się zamalować farbę tablicowa?

Zanim wybierzemy do kuchni czy pokoju dziecka farbę tablicową, pamiętajmy, że nie tak łatwo jest ją później zamalować. Jeśli po latach pomysł na ścianę nam się zmieni, to będziemy musieli się trochę napracować, żeby pokryć to miejsce inną (a już w szczególności białą!) farbą. Efekt pisania po ścianie jak po tablicy uzyskiwany jest wskutek użycia do produkcji farb tablicowych specjalnych środków, dlatego przemalowanie takiej przestrzeni na nowo, nie jest łatwe. Czy da się zamalować farbę tablicowa? Tak. Jak to zrobić?

  • Maksymalnie oszlifować ścianę, starając się jak najdokładniej zdjąć z niej farbę tablicową
  • Szlifowanie najlepiej wykonać szlifierką, chociaż gąbki ścierne też się sprawdzą, ale pracy będzie przy tym dużo więcej
  • Podczas szlifowania czarny pył z farby będzie wszędzie, dlatego dobrze jest najpierw zabezpieczyć meble i stojące w pomieszczeniu urządzenia
  • Na koniec myjemy ścianę, szybko wycierając ją na sucho tak, żeby pozbyć się drobinek pyłu
  • Nałożyć grunt bezbarwny i dwie do trzech warstw gruntu bielącego
  • Pomalować nową farbą

Co zamiast farby tablicowej?

Jeśli przeraża nas to, jak trudno może być w przyszłości usunąć ze ściany farbę tablicową, zawsze możemy postawić na jej skromniejsze alternatywy. Może to być np. gotowa tablica do powieszenia lub przyczepienia na ścianie albo naklejki ścienne już pokryte nawierzchnią z farby tablicowej. Efekt jest oczywiście mniejszy i skromniejszy, ale wciąż pozwala po takich produktach pisać. Naklejki dodatkowo łatwo się ze ściany zdejmuje, a ona same nie niosą za sobą nieprzyjemnego zapachu farby tablicowej, który wymagałby kilka dni wietrzenia mieszkania.