Artystyczne rysunki na ścianę nie są już tylko domeną przejść podziemnych, gdzie jako graffiti malują je osobiście mniej lub bardziej uznani twórcy, ale i świetnym pomysłem na aranżację domowego wnętrza. Wzory wyglądające niczym ręcznie wykonany rysunek powstają na ścianach salonów, sypialni, pokoi dziecięcych, a nawet kuchni. Jak to zrobić i od czego zacząć?

Jak się nazywają rysunki na ścianach?

Pierwowzorem rysunków w domowych wnętrzach jest oczywiście graffiti i sztuka komiksu, którą „ułagodzono” i dopasowano do potrzeb mieszkaniowych tak, by uzyskać odpowiedni efekt:

 • Romantyczny klimat w sypialni
 • Ciepło i sielankowość kuchni
 • Wypoczynkowy charakter salonu
 • Rozrywkowe lub edukacyjne inspiracje w pokojach dzieci

Współczesny rysunek na ścianie może należeć do modnej sztuki handmade (ręczna robota), DIY (zrób to sam) albo… być sprytnie wykorzystanym szablonem, który daje efekt rysunku.

Ciekawostka: pierwsze rysunki naścienne pojawiły się już w czasach ludzi pierwotnych! To właśnie oni ozdabiali tą misterną sztuką swoje jaskinie.

Czym zrobić rysunek na ścianie?

Możliwości jest kilka:

 • Farby ścienne akrylowe – opcja wybierana najczęściej. Świetnie trzymają się pionowej powierzchni, mają żywe kolory, nie drażnią podczas malowania i są odporne na uszkodzenia. Ba! Wykorzystując kilka warstw takich farb można również uzyskać efekt przestrzenny, zwłaszcza gdy poza pędzlem użyje się szpachelki.
 • Szablony – dla tych, którzy nie odważyliby się samodzielnie przenosić na ścianę pomysłów, jakie urodziły się w ich wyobraźni. Szablon daje stuprocentowy efekt rysunku i jest opcją, z której zrealizowaniem poradzi sobie każdy!
 • Natrysk aerografem – to specjalny pistolet do precyzyjnego malowania
 • Tynk dekoracyjny – ciekawy, bo tworzący na ścianie rysunek 3D. Minus: niewprawna ręka bez artystycznego zmysłu może przy tym rozwiązaniu polec!
 • Pasty strukturalne – z efektem trójwymiarowym, ale i one wymagają odpowiednich umiejętności

Jak przenieść rysunek na ścianę?

Najprostszą metodą na to, by przenieść rysunek na ścianę, jeśli oczywiście wykorzystujemy do tego szablon, jest przyłożenie go odpowiednią stroną do ściany i pomalowanie. Malunek wykonuje się wokół gotowego wzoru oraz w jego wyciętym wnętrzu.

W przypadku wzorów „odbijanych” od tkaniny, a nie od kartki, zdecydowanie lepiej będzie najpierw wydrukować dany wzór – zwykłą drukarką laserową, a dopiero później tę formę wykorzystać jako szablon. Uwaga: Jeśli widzimy, że po przyłożeniu szablonu do ściany mamy odbicie lustrzane, wtedy warto wykorzystać kalkę lub przerobić szablon, uzyskując dokładnie ten kierunek, jakiego oczekujemy. Kalka przyda się też przy odrysowywaniu rysunków w nietypowych miejscach np. na załamaniach ścian, w rogach itd. Wtedy wzór można pociąć na mniejsze kawałki, a potem każdy z osobno odkalkować na ścianę i dopiero wtedy przystąpić do właściwego malowania farbą.

Co można narysowac na ścianie w pokoju?

W zależności od tego, czy mowa o tym co można narysowac na ścianie w pokoju typu salon, dziecięcy, sypialnia czy gościnny, będziemy tu mieli szereg różnych inspiracji.

 • Kwiaty oraz inne motywy roślinne – do sypialni, salonu, kuchni. Tu wśród trendów są drzewa, liście, kompozycje kwiatowe, łąki, kwiaty górskie
 • Widoki – dla tych, którzy lubią czuć się w domu jak w podróży. Jeziora, szczyty skalne, góry, wędrówki piesze, motywy ludzi z plecakiem, doliny, zamki, plaże itd
 • Motywy kawowe np. kubki, filiżanki, ziarna i okalające je cytaty związane z kawą – zdecydowanie do kuchni
 • To, co związane z hobby np. spadochron, człowiek na rowerze, pływak, kajak, paralotnia, albo sportowy samochód
 • Same cytaty – mądre frazy, które sprawiają, że czujemy się lepiej, albo ich celem jest wzbudzenie w nas dobrego nastroju.
 • Mandale – zawsze modne!

Jaki rysunek na ścianie w pokoju dziecka?

Poza w/w inspiracjami, które można zastosować w pokojach dorosłych, zupełnie odrębne wzory umieścimy na ścianie w pokoju dziecka. Może to być rysunek z motywem z jego ulubionej bajki, zabawki, zwierzątka lub czysto przygodowe rysunki, które jednocześnie opowiadają sobą jakąś historię. Wszystko to, co w pokoju pociechy wpłynie na jej dobry nastrój i sprawi, że we wnętrzu będzie się czuła, jak u siebie!