Język teściowej, inaczej wężownica lub sanseweria, można spotkać w wielu domach. Nic dziwnego, kwiat ten uznawany jest bowiem za jedną z najlepiej dotleniających roślin doniczkowych. Poleca się go szczególnie do sypialni, ponieważ nocą zmienia dwutlenek węgla w tlen i oczyszcza powietrze z innych zanieczyszczeń. Języki teściowej są bardzo łatwe w uprawie — niestety kwiat ten kwitnie dość rzadko. Warto zadbać, aby miejsce, w którym stoi, było ciepłe i słoneczne, a także trudno dostępne dla najmłodszych. Wprawdzie wężownica nie jest rośliną trującą, ale należy wykluczyć ryzyko jej spożycia.
Języki teściowej – właściwości
Języki teściowej to kwiat z rodziny sukulentów, które magazynują wodę w swoich mięsistych liściach. Preferuje ciepłe miejsca, przy czym latem optymalna temperatura to 24 stopnie, zimą należy uważać, aby temperatura nie spadła poniżej 10 stopni. Wężownica posiada wiele odmian, które charakteryzują się różną długością liści. Niektóre okazy osiągają wysokość do 30 cm, inne mogą dorastać nawet do 1,5 m. Cena wężownicy zależna jest od jej rodzaju i wielkości. Najczęściej to 25 – 30 zł za okaz wysokości 40 – 50 cm.
Języki teściowej – pielęgnacja
Jeżyki teściowej nie wymagają specjalnej pielęgnacji. Jako sukulenty preferują suszę, bez wody mogą wytrzymać nawet kilka miesięcy. Latem kwiat można podlewać co 1-2 tygodnie, zimą podlewanie można ograniczyć nawet do 21 dni. Wężownica rośnie najlepiej w miejscach słonecznych bądź lekko zacienionych, lubi też suche powietrze. Do czyszczenia liści należy stosować tylko wilgotną szmatkę. Języki teściowej można sadzić pojedynczo lub grupowo.
Języki teściowej — jaka ziemia?
Odpowiednim podłożem jest uniwersalna mieszanka ziemi dla kwiatów doniczkowych o odczynie obojętnym. Na dnie doniczki warto ułożyć warstwę drenażu o grubości 2-3 cm. Rozmnażanie wężownicy jest proste. Można to zrobić poprzez sadzonki stworzone z fragmentów liści bądź dzieląc kłącza starszych roślin.
Języki teściowej – jaka doniczka?
Doniczka do uprawy języka teściowej powinna być ciężka i stabilna, ponieważ jest to dość pokaźnych rozmiarów roślina o długich liściach, która łatwo może się przewrócić. Donice powinny mieć także dosyć grube ścianki, ponieważ kłącze i korzenie silnie się rozrastają i zbyt słaby pojemnik mógłby popękać.
Język teściowej — odmiany
Największa ilość odmian sansewierii występuje w Afryce równikowej i południowej oraz w Azji tropikalnej i na Półwyspie Arabskim. Do domowej uprawy najlepiej się nadają:
- Laurenti – jedna z najpiękniejszych i najpopularniejszych odmian, ma jasno-ciemnozielone, marmurkowe, złotożółto obrzeżone liście; osiąga wysokość do 100 cm; pokrój rośliny jest zdecydowanie pionowy, a liście szerokie.
- Golden Flam – ma liście w kolorze nasyconej zieleni z szerokimi złotożółtymi pasami poprzecznymi, osiąga wysokość do 100 cm; liście są wyprostowane.
- Hahnii – odmiana karłowa, której liście tworzą charakterystyczne rozety o wysokości około 30-40 cm; liście mają ciemnozieloną barwę i ozdobione są ciemniejszymi paskami.
- Moonshine – ma bardzo jasne, szerokie liście; wyprostowana forma; osiąga do 100 cm wysokości.
- Robusta – ma ciemnozielone, szerokie liście; pokrój wzniesiony; wysokość do 150 cm.
Język teściowej – choroby
Choroby, jakie najczęściej dotykają wężownice to:
- blednięcie i zanikanie pasków, które związane jest zwykle z niedostateczną ilością światła;
- brunatne plamy na liściach bądź ich gnicie, które powstają na skutek nadmiernego podlewania rośliny;
- brązowienie i podsychanie liści, których przyczyną jest zbyt mała ilości wody i wysoka temperatury powietrza;
- suche, oparzone fragmenty liści, które powstają na skutek nadmiernego wystawiania rośliny na słońce;
- miękkie i czarne liście, gdy roślina przebywa w zbyt niskich temperaturach;
- wełnowiec — zaatakowana nim roślina charakteryzuje się małymi, drobnymi białymi kłaczkami na liściach. W celu usunięcia choroby należy zrobić oprysk specjalnie dobraną substancją chemiczną, którą można kupić w sklepie ogrodniczym, bądź przetrzeć liście denaturatem. Chodzi o całkowite zlikwidowanie zalążków wełnowców, które są ciężkie do usunięcia domowymi sposobami i mogą przenosić się na pozostałe rośliny;
- postrzępione brzegi liści — mamy wtedy do czynienia z porażeniem przez opuchlaki. Do wyleczenia rośliny także trzeba zastosować preparat odpowiednio dobrany w sklepie ogrodniczym.
Języki teściowej — kwitnienie
Kwiaty sansewerii są drobne, a kształtem przypominają lilie, o kolorze kremowym, białym bądź zielonkawym. Ukazują się niezależnie od pory roku. Zapach języka teściowej jest bardzo intensywny i charakterystyczny, przypomina woń kwitnącego jaśminu. Aby roślina zakwitła, należy uważać, aby nie podlewać jej zbyt często. Zalecane jest wręcz rzadsze podlewanie, z odstępami nawet dwutygodniowymi. Cały kwiatostan po przekwitnięciu należy obciąć.
Język teściowej – czy kwiat jest trujący?
Język teściowej nie jest trujący, jednak warto chronić kwiat przed dziećmi. Kontakt z jamą ustną może powodować bowiem nudności, wymioty, ból ust oraz nadmierne ślinienie.
Języki teściowej — cena
Za język teściowej zapłacimy od 10 zł do nawet kilkudziesięciu za sztukę. Ostateczna cena uzależnione jest bowiem od wielkości rośliny — wieloletnie okazy ze względu na swój rozmiar są oczywiście droższe.