Marzysz o kuchni w stylu industrialnym, ale obawiasz się, że Twoje wnętrze się do tego nie nadaje? To duży błąd! Kuchnie industrialne można zaaranżować nie tylko w pofabrycznych loftach. Sprawdź, jak wprowadzić klimat loft do „zwykłej” kuchni.

Kuchnia industrialna – zadbaj o industrialny charakter wnętrza

W kuchni industrialnej królują surowe i naturalne faktury jak beton, cegła, metale, a także drewno o wyraźnych słojach. Na ścianach często pojawia się beton lub czerwona cegła, ewentualnie płyty dekoracyjne, gresy lub tapety, które imitują te materiały.

Chociaż bazą kuchni industrialnej są ściany i podłoga, to nie mniej ważne są meble oraz kolorystyka. W loftach najczęściej przewija się kilka barw, głównie biel, szarość i czerń. Klimat wnętrza powinien być prosty i surowy, a meble bez zbędnych zdobień. W przypadku małej kuchni industrialnej lepiej nie przesadzać z liczbą faktur, gdyż całość może stać się zbyt przytłaczająca. W przestronnych pomieszczeniach najlepszym wyborem będzie jasna lub stalowoszara zabudowa (im prostsza, tym lepsza!) oraz masywny stół z krzesłami.

Kuchnie w stylu industrialnym – dodatki

Wybór dodatków zależy od naszej fantazji, przy czym zasada jest jedna: ma być surowo i z klimatem. Prosty metalowy kwietnik, półka na ścianie, odpowiednie oświetlenie… To właśnie takie pozornie mało znaczące elementy sprawiają, że kuchnia nabiera industrialnego charakteru.

Ważną rolę w kuchni industrialnej odgrywają okna – zwłaszcza jeśli we wnętrzu nie ma typowych okien od podłogi aż do sufitu, które występują w pofabrycznych halach. Jak je ozdobić? Świetnym rozwiązaniem będą rolety rzymskie. Żaluzje w kuchni to już przeszłość.

Kuchnie industrialne – wspólna przestrzeń z jadalnią i salonem

W nowoczesnych wnętrzach kuchnia industrialna często łączy się z jadalnią, a jadalnia z salonem. Między poszczególnymi pomieszczeniami często nie ma nawet ścian. Jeśli w Twoim domu jest podobnie, zadbaj o to, aby cała przestrzeń pozostawała w klimacie loftowym. Dobrze by było, aby część salonowa nawiązywała do loftowego klimatu kuchni, ale jednocześnie ocieplała całą aranżację. Sprawdzi się tutaj zasada kontrastów. Przykładowo przy kanapie postaw stolik z metalowymi elementami i drewnianym blatem – najlepiej w klimacie mebli, które masz już w części kuchennej i jadalnej. Jeśli potrzebujesz miejsca do przechowywania książek i innych przedmiotów, pokuś się też o industrialną komodę. Aby ocieplić wnętrze, połóż na podłodze puchaty dywan, a na sofę rzuć kilka kolorowych poduszek.

Aranżacja kuchni loftowej krok po kroku

Jeśli szykujesz się do remontu kuchni i planujesz urządzić ją w stylu industrialnym, zapoznaj się z naszymi inspiracjami projektowymi. Podpowiadamy, jakie rozwiązania sprawdzą się najlepiej i czy będą dla Ciebie satysfakcjonujące.

Meble kuchenne industrialne

Kluczową rolę w wyposażeniu kuchni odgrywają oczywiście szafki, blaty oraz sprzęt AGD. Jakie meble powinny znaleźć się w kuchni loftowej? Najlepiej sprawdzą się proste i surowe, bez zbędnych zdobień czy ornamentów. Efekt wow zapewnią szare, matowe fronty w połączeniu z połyskującym blatem z granitu. Fanom bardziej awangardowych rozwiązań, proponujemy rozważyć mocną, butelkową zieleń.

Stół industrialny

Stół do wnętrza w stylu loftowym powinien być solidnej konstrukcji — wspaniale będzie prezentować się wersja wsparta na prostych, stalowych nogach. Jeśli chodzi o blat, to powinien być wykonany z doskonałej jakości materiału, najlepiej z litego drewna (na przykład dębowego). Do takiego stołu pasować będą krzesła w tym samym stylu lub fotele z tekstylnym obiciem.

Lampy industrialne do kuchni

W przypadku loftowych wnętrz najlepiej sprawdzą się zwyczajne żarówki bez abażurów, które można zawiesić nad kuchenną wyspą lub w okolicy blatów (zależnie od ustawienia kuchni). Do stylu industrialnego pasują także proste, geometryczne lampy i żyrandole, emitujące lekko rozproszone, ciepłe światło.