Od dobrych już kilku lat drewniane ściany nie kojarzą nam się już wyłącznie z nieco podstarzałą, pachnącą PRL-em boazerią. Wręcz przeciwnie! Nowoczesne pomysły na ozdobienie ścian mieszkania właśnie z użyciem drewna robią w dzisiejszej aranżacji wnętrz prawdziwą furorę! Wszystko zależy od tego, po jaki pomysł na fantastyczne ściany z drewna sięgniemy i jak je wykorzystamy w swoim domu.

Jakie drewno na ścianę?

Wybierając drewno na ścianę przede wszystkim zwracamy uwagę na jego właściwości w odniesieniu do pomieszczenia, w którym ma ono zostać wykorzystane.

Drewno twarde i stabilne – idealnie sprawdzi się do wnętrz, które narażone są na wyższe działanie wilgoci. Przykład: kuchnia i łazienka. Tu z racji zmieniającej się wilgotności powietrza oraz ryzyka zamoczenia desek dobrze jest wybrać takie gatunki drzew jak merbau, iroko, padouk czy teak. Ich egzotyczne pochodzenie sprawia, że są solidne i wytrzymałe na skrajne warunki. Wykonane z nich deski ścienne nie będą się np. odkształcać wskutek kapnięcia na nie wody, podobnie jak nie pojawiają się na nich wybrzuszenia.

Drewno półtwarde lub miękkie (to większość popularnych gatunków) – doskonale sprawdzi się w salonie, sypialni, ganiecie, przedpokoju czy w pokojach dziecięcych. W tym wnętrzach narażenie drzewa na wilgoć jest stosunkowo niewielkie, więc śmiało można sięgnąć po drewno mniej wymagające. Najczęściej sięga się po dąb i modrzew (te dwa jako jedyne z polskich drzew sprawdzą się też do kuchni i łazienki!), sosna, brzoza, świerk, grab, bambus, wenge oraz jesion.

Drewniane ściany w salonie – pomysły i rozwiązania

  • Mozaika drewniana na ścianie – idealna do salonów, które chcemy w atrakcyjny sposób wyróżnić
  • Deski strugane – gładkie lub nieobrobione. Wniosą do wnętrza klimat rustykalny i sprawią, że salon nabierze sielskiego charakteru. Takie rozwiązanie stosuje się np. na ścianie z zestawem kina domowego.
  • Deski postarzane – arcyciekawe, bo w naturalnym sposób postarzające również cały salon. Dodają mu klimatu eklektycznego, często kojarzącego się z myślistwem lub górskim domkiem.

Jakie drewniane sciany w sypialni?

  • Jodełka z drewnianych klepek – świetnie komponować się będzie za ramą łóżka! Najlepiej zrobić ją na całej ścianie lub fragmentarycznie.
  • Panele drewniane (albo drewnopodobne!) – gładkie, odporne na uszkodzenia i możliwe do kupienia w bardzo dużej liczbie opcji, co zwiększa możliwości aranżacyjne
  • Deski minimalnie obrobione i pomalowane na biało – rozjaśnią sypialnię, a w połączeniu z dodatkami barw lawendowych (poduszki, koce) będą tworzyć we wnętrzu styl prowansalski.

Piękne i funkcjonalne drewniane ściany w kuchni

  • Drewniane kompozycje z drewna iroko, merbau lub teak – zachwycą pięknymi kolorami i głębią wyrazu. Można je wykorzystać na całej kuchennej ścianie albo np. między roboczym blatem a ciągiem wiszących nad nim szafek
  • Mozaika z drzew egzotycznych – formowana np. w „kopnięte” kwadraty – rewelacyjny pomysł na wykończenie ściany przy kuchennym i jadalnianym stole.
  • Stare deski w wiejskim klimacie – nawiązujące wprost do stylu skandynawskiego i w tym przypadku jasne, ciepłe, rozświetlające kuchnię i optycznie ją powiększające.
Jak zrobić ścianę z plastrów drewna?

Ostatnim hitem wśród pomysłów na drewniane ściany jest takie ich ułożenie, które do złudzenia przypomina plastry miodu. Efektowne wykonanie, wrażenie rękodzielniczej pracy i niepowtarzalny nastrój wnętrza. Taką dekorację, wbrew ogólnemu mniemaniu można swobodnie wykonać samodzielnie! Wystarczy tylko zaopatrzyć się w odpowiednie, drewniane „plastry”. Możne je dostać m.in. w sklepach z rustykalnymi dodatkami do wnętrz.

Rozmiary: 8-16 cm przy grubości 1-2 cm i opcji szlifowanej lub nieszlifowanej.

Dodatkowo można dobrać do plastrów specjalne krążki, które pozwolą szczelnie wypełnić między nimi wszystkie luki

Krok po kroku:

  • Kupione plastry najczęściej nie wymagają impregnacji, ale przed położeniem na ścianie można je np. dekoracyjnie powlec (o ile mamy taką potrzebę).
  • Wcześniej plastry należy podzielić i np. ułożyć je na podłodze na sucho tak, żeby zorientować się jak całość będzie wyglądała i potem w odpowiedniej kolejności przejść do mocowania na ścianie
  • Ściana musi być czysta i odtłuszczona, dobrze ją zagruntować i pomalować neutralną kolorystycznie farbą
  • Plastry przykleja się używając kleju montażowego – nie jest to trudne, ale trzeba to zrobić uważnie.
  • Jeśli mamy plastry + wypełniające je krążki, to po każdym dużym plastrze mocujemy obok krążek. Nie na końcu prac, bo może się okazać, że coś nie będzie pasowało.

I gotowe! Finalnie można też przymocowane już brzegi doszlifować i zabezpieczyć, albo zostawić tak, jak są – będą się prezentowały bardzo naturalnie.