Odpowiednio czyszczona zmywarka będzie działać w kuchni nawet kilka lat dłużej niż ta, którą zaniedbamy, dlatego warto znać różne sposoby na czyszczenie zmywarki. Poza tymi czysto chemicznymi, z użyciem specyficznych środków możliwych do kupienia w sklepach, z powodzeniem można też zastosować sprawdzone, tanie i domowe patenty!

Najpopularniejsze domowe sposoby na czyszczenie zmywarki

  • Soda oczyszczona – ma delikatne właściwości żrące, więc doskonale „podważa” przyschnięty w zmywarce brud i go usuwa. To naturalny, ekologiczny i nieszkodzący sprzętowi środek do czyszczenia.
  • Ocet – umożliwia szybkie rozpuszczenie tłuszczu w rurach zmywarki oraz dezynfekuje ją, zabijając wszelkie bakterie i drobnoustroje
  • Płyn do mycia naczyń – ma cechy powierzchniowo czynne, obniża napięcie wody i jednocześnie pozwala związać tłuszcze i oleje, a potem je łatwo usunąć. To nie jest naturalny środek, a detergent, ale w domowych warunkach mamy go zawsze pod ręką, więc warto spróbować.
  • Kwasek cytrynowy – rozpuszcza tłuszcze, pomaga w usuwaniu kamienia i osadów ze zmywarki i również ma delikatne właściwości żrące, ale słabsze niż np. soda oczyszczona.

Przed czyszczeniem zmywarki w/w domowymi metodami dobrze jest przygotować sobie starą, zużytą już szczoteczkę do zębów (doczyścimy nią wszystkie zagłębienia i zakamarki) oraz ściereczkę z mikrofibry (do szorowania większych powierzchni bez obawy o uszkodzenie ich wierzchniej warstwy, porysowanie itd.). Nigdy nie szorujemy drapakiem! Nowoczesne zmywarki są wytrzymałe, ale nie zaprojektowano ich pod kątem uporczywego zdzierania brudu przy pomocy druciaków.

Ciekawostka: zmywarki, które nie są regularnie czyszczone będą wraz z upływem czasu ulegać różnym uszkodzeniem. Najpierw zaobserwujemy utratę połysku naczyń, później pozostałości niedomytego brudu, aż wreszcie całkowicie zatkane filtry, które mogą urządzenie unieruchomić na dobre!

Jak często czyścić zmywarkę octem?

Jeśli jako metodę czyszczenia wybraliśmy ocet i zamierzamy używać go systematycznie, to wystarczy zrobić to raz na 7 do 14 dni. Mowa oczywiście o sprzęcie intensywnie używanym i już nie najnowszym, a nie o zmywarce, którą uruchamia się dwa razy w tygodniu i dopiero wnieśliśmy ją ze sklepu. W tym ostatnim przypadku swobodnie można użyć octu do mycia wnętrza i filtrów raz na miesiąc, a nawet dwa miesiące. Podobnie z sodą oczyszczoną.

Gdzie wlać ocet do zmywarki?

To ważne: octu nie rozlewamy po wnętrzu zmywarki! Wlewamy go do zwykłego kubka i wstawiamy na dnie urządzenia, najlepiej w miejscu, w którym kubek się nie przewróci (tak jak naczynia). Woda tryskająca w maszyny z różnych miejsc sama „wybierze” ocet z kubka i rozprowadzi go po wnętrzu, czyszcząc urządzenie. Dodatkowo, dla ładnego zapachu można to pojemniczka, do którego zwykle wkładamy tabletki, wsypać nieco kwasku cytrynowego.

Ile sody do czyszczenia zmywarki?

Soda oczyszczona jest skutecznym środkiem do zrobienia porządku z bakteriami gromadzącymi się w zmywarce oraz z brudem jej filtrów, ale nie wolno z nią przesadzać! Ile sody do czyszczenia zmywarki będzie optymalne? Nie więcej niż 2-3 łyżki. Wsypujemy je do pojemnika na tabletki i uruchamiamy urządzenie na normalny tryb zmywania. Efektem będzie czysta i ładnie pachnąca zmywarka, a po sodzie w pojemniczku nie zostanie ani śladu.

Jak usunąć tłuszcz ze zmywarki?

Tłuszcz pozostały w zmywarce jest jednym z najczęstszych problemów, które sprawiają, że maszynę należy porządnie wyczyścić. Zostaje on w niej wskutek zatykania się filtrów (warto je przejrzeć i wyczyścić przynajmniej raz na miesiąc), ale i wtedy gdy wsadzimy do środka naczynia pełne tłuszczu i nawet pełen program czyszczenia nie usunie całości. W takim przypadku do wyczyszczenia nastawiamy kolejny cykl mycia – już bez naczyń i dodając do pojemniczka na tabletkę i trochę sody oczyszczonej i samą tabletkę! Takie zestawienie wzmocni efekt i pozwoli skutecznie pozbyć się tłuszczu ze zmywarki. Niektórzy umieszczają również w środku kubek octu – dla jeszcze większej siły mycia.

Uwaga: przy ekstremalnie zatłuszczonej zmywarce, ustawiony w środku kubek z octem „przepuszczamy” przez mycie wstępne w najwyższej możliwej temperaturze, a wtedy zatrzymujemy zmywarkę, wylewamy ocet na dno urządzenia i włączamy dalszy ciąg cyklu. Nigdy nie wlewamy octu na dno od razu – najpierw niech go samoistnie rozcieńczy woda z wstępnego mycia.

Czyszczenie odpływu zmywarki – co i jak?

Wykorzystując domowe sposoby na czyszczenie zmywarki, od czasu do czasu robimy również porządne mycie jej odpływu. Jak się okazuje, niewiele osób o tym pamięta, a również jest to miejsce, które może ulec zapchaniu więc trzeba je udrożniać. Jak to zrobić? Octem, sodą oczyszczoną lub boraksem. Wybrany środek umieszczamy w odpływie zmywarki, zalewamy dwoma szklankami gorącej wody i odczekujemy kilka minut. Tyle powinno wystarczyć, żeby ocet, boraks lub soda udrożniły wstępnie odpływ. Dalej, uruchamiamy zmywarkę na program płukania i czekamy, aż urządzenie wykona cykl. To wszystko.

Niektórzy podpowiadają wykorzystanie przy odpływie sody kaustycznej, ale nie wolno zapominać, że ten typ sody jest silnie żrący (to m.in. na jego bazie produkuje się popularnego „kreta”) i użycie za dużej ilości może być niekorzystne i dla urządzenia i dla zdrowia. Nigdy też takiego czyszczenia nie robi się gołymi rękoma, rękawice są konieczne, ani bez okularów ochronnych. Opary sody kaustycznej mogą bardzo źle wpłynąć na wzrok i naprawdę nie warto ryzykować.