W malowniczej willowej dzielnicy Tarnowa, na działce z widokiem na zielone wzgórza Góry Świętego Marcina, znajduje się dom Agaty i Sebastiana. Jego wnętrza zachwycają subtelną grą barw i wzorów, które doskonale harmonizują z wystrojem, bogatym w dzieła sztuki.

Inwestorzy marzyli o domu wtopionym w naturę, z dala od miejskiego zgiełku, przestrzennym, bajecznie kolorowym, pełnym sztuki i światła. Architekci z pracowni MM Architekci, Małgorzata i Andrzej Bacik, stanęli przed wyzwaniem, które wymagało nie tylko profesjonalizmu, ale również kreatywności. Jako małżeński i zawodowy duet mieli przewagę – mogli samodzielnie zrealizować projekt bez konieczności angażowania zewnętrznych osób. Andrzej zajął się projektowaniem bryły budynku i funkcjonalnym rozkładem pomieszczeń, podczas gdy Małgorzata odpowiadała za to, co kocha najbardziej – wystrój wnętrz.

Efektem ich współpracy jest przestronny dom o powierzchni 350 m2 dla czteroosobowej rodziny. Z powodu usytuowania wjazdu na działkę od strony zachodniej, wprowadzono innowacyjne rozmieszczenie pomieszczeń. Dwukondygnacyjny salon oraz jadalnia ulokowane zostały od południowo-wschodniej strony domu, podczas gdy kuchnia znajduje się po stronie zachodniej. Na parterze, oprócz dwóch łazienek, znajduje się także gabinet. Piętro oferuje trzy sypialnie, dwie łazienki oraz garderobę. Znajduje się tam także antresola, która góruje nad strefą wypoczynkową na parterze, tworząc inspirujące miejsce pracy dla pani domu. – Aby nie przesłaniać widoku na salon, a dalej na ogród, zastosowaliśmy tu szklaną balustradę o ukrytych mocowaniach – zaznacza Małgorzata Bacik.

Kontrast temperatur

Kluczowa dla tego wnętrza jest różnica temperatur. Ciepłe odcienie drewnianych blatów, mebli i schodów pięknie kontrastują z chłodnymi, jasnymi ścianami, tworząc harmonijne połączenie. Wprowadzenie solidnych, dużych mebli, jak stół wykonany z litego orzecha, podkreśla poczucie przestronności. Kuchnia, która płynnie przechodzi w jadalnię, utrzymana jest w podobnej kolorystyce, co reszta domu, tworząc spójny obraz całej przestrzeni. Sztuka odgrywa istotną rolę w życiu właścicieli, co widać w licznych obrazach, grafikach i rzeźbach zdobiących każde z pomieszczeń, które dodatkowo wzbogacają wnętrze i nadają mu unikalny charakter. W salonie uwagę zwracają dwa płótna Zbigniewa Nowaka – intensywnie kolorowe wizerunki kobiet z serii „Palaczka”. Intryguje także rzeźba tancerki, wykonana specjalnie do tego domu przez Marię Niewiadomską. Z kolei w kuchni, nad ciągiem kuchennym, kroczą rzędem różnobarwne gęsi. To prace graficzne Anny Bacik, córki pary architektów.

Odcienie nieba i morza

Niebiesko-zielona paleta kolorów przeplata się w całym domu, czy to w postaci wyrazistych akcentów tapicerki krzeseł i foteli, kolorowej szafki w łazience, kafli kominka, czy subtelnych ornamentów na ceramice oraz wzorów na tkaninach. To właśnie te barwy, nawiązujące do kolorów nieba i morza, stanowiąc główny motyw przewodni mieszkania. Są obecne niemal w każdym zakątku, podkreślając unikalny charakter wnętrza.

Dwukondygnacyjny kominek, stanowiący centralny punkt wnętrza, z jednej strony przyciąga uwagę swoim pięknem o niemal marokańskim charakterze, z drugiej zaś stanowi idealne tło dla bogactwa tkanin, faktur i wzorów. Te elementy wzbogacają wnętrze, tworząc z niego przestrzeń o bogatej, wielowarstwowej estetyce, która harmonijnie łączy różnorodne kształty i naturę szkła, błękity oraz zielenie roślin.

Kraina snów i baśni

W sypialni dominuje tapeta z bogatym wzorem roślinnym, który przypomina zakątek botanicznego ogrodu. To malownicze tło doskonale komponuje się z okazałym łóżkiem, pełnym kolorowych poduch. Lustrzane szafki i egzotyczna kolorystyka wazonów potęgują wrażenie tropikalnej wyprawy. Zielone, szerokolistne rośliny doskonale wtapiają się w tę scenerię, dopełniając atmosferę snu i baśni, która króluje w tej przestrzeni.

O prezentowanym projekcie Małgorzaty i Andrzeja Bacików z pracowni MM Architekci bez wątpienia można więc powiedzieć, że to dom, w którym mieszkają kolory.

Sesja była publikowana w Elle Decoration, w numerze 4/2021,

Projekt: MM Architekci, www.mmarchitekci.pl, @mmarchitekci_bacik

Zdjęcia: Yassen Hristov, @yassen_hristov

Stylizacja: Patrycja Rabińska, @patrycja_rabinska