Dom jest naszym azylem, miejscem, z którym wiążą się nasze najcenniejsze wspomnienia. To przestrzeń, gdzie odnajdujemy ukojenie po dniach pełnych wyzwań i obserwujemy, jak szybko rosną nasze dzieci. Pragniemy, aby nasze mieszkanie zawsze było przytulnym gniazdkiem, lecz z czasem nadchodzi moment, kiedy potrzebuje ono odnowienia. Właśnie tak stało się w przypadku domu zlokalizowanego niedaleko Warszawy, którego właściciele postanowili przeprowadzić gruntowny remont.

W poszukiwaniu zaufanego architekta, który pomoże im w realizacji zmian, trafili na swoją sąsiadkę – Agnieszkę Lesiuk z Art Design Studio. Okazało się, że nie tylko znaleźli profesjonalistę gotowego podjąć się tego zadania, ale również rozpoczęli przyjacielską relację z osobą mieszkającą w ich najbliższym sąsiedztwie.

Inwestorzy trafili do mnie „po sąsiedzku”. Stwierdzili, że skoro mają architekta w okolicy, trudno byłoby nie skorzystać z takiej okazji – wspomina z uśmiechem odpowiedzialna za projekt wnętrz arch. Agnieszka Lesiuk. – Oczywiście, mimo pewnych obaw, nie mogłam odmówić. Dziś, z nieskrywaną przyjemnością, odwiedzam to miejsce, by miło spędzić czas przy kawie z właścicielami – dodaje.

Wystrój wnętrz wspiera budowanie sąsiedzkich relacji, łącząc nowoczesność z industrialnym chłodem oraz ciepłem i przytulnością domowego ogniska. W odpowiedzi na życzenia Inwestorów, przestrzeń zdobi styl loftowy, który za sprawą kobiecej ręki architekta uzyskał bardziej miękki wyraz, przekształcając się w tzw. soft loft. Charakterystycznymi elementami tego wystroju są surowe materiały i paleta barw skupiająca się na odcieniach szarości. Cegła, drewno oraz ścienne wykończenia naśladujące beton stanowią istotne tło dla całości aranżacji, nadając jej rytm i wyrazisty charakter. To surowe tło przełamane jest przez miękkie, welurowe tkaniny, które dodają wnętrzom ciepła. Dodatkowym akcentem są starannie dobrane kolory – musztardowy i butelkowa zieleń, które ożywiają zasłony i tapicerkę łagodząc industrialne surowości.

Loftowe wnętrza mają to do siebie, że są chłodne i surowe w odbiorze. To styl, który często preferują młode, niezależne osoby urządzając swoje pierwsze M. W tym przypadku miałam zaprojektować wnętrze dla rodziny. Musiałam więc nieco ocieplić jego charakter, tak by zbudować sprzyjająco życiu rodzinnemu atmosferę. Z pomocą przyszły tkaniny. Miękki, przytulny w odbiorze welur okazał się strzałem w dziesiątkę. Zamierzony efekt potęgują zaś ich kolory – żółty musztardowy i butelkowa zieleń – opowiada architektka.

W tej aranżacji, zgodnie z duchem stylu loftowego, centralne miejsce zajmuje czerń, która, choć nie dominuje, wyraźnie podkreśla swoją obecność. Czarny, industrialny kominek typu koza w salonie, ciemna zabudowa kuchenna, proszkowo malowane ramy oraz okucia mebli i fabryczne lampy stanowią kluczowe elementy tego wnętrza, przyciągając uwagę i tworząc niepowtarzalny klimat. Mimo że pomieszczenia zaprojektowano z ogromną dbałością o detale, to design nie ogranicza się tylko do estetyki. W projektach autorstwa architekt Agnieszki Lesiuk równie istotne jest zapewnienie funkcjonalności i ergonomii, co sprawia, że przestrzeń nie tylko cieszy oko, ale jest także wygodna i praktyczna w codziennym użytkowaniu.

Nie możemy mówić o dobrze zaprojektowanym wnętrzu, gdy nie odpowiada ono indywidualnym potrzebom właścicieli, nie wpisuje się w rytm ich codziennego życia. Walory wizualne aranżacji to znacząca, ale nie najważniejsza kwestia. Zawsze liczy się funkcja. Nasze wnętrza powinny ułatwiać nam codzienne czynności, sprawiać by żyło nam się dobrze i komfortowo – tłumaczy Agnieszka Lesiuk.

Funkcjonalność jest kluczową wartością tego wnętrza, zaprojektowanego tak, aby harmonizować z życiem codziennym jego mieszkańców. Duża i przestronna kuchnia zapewnia komfort przygotowywania posiłków, oferując przy tym wiele możliwości przechowywania dzięki licznie rozmieszczonym szafkom za elegancko wykończonymi frontami. W kuchni znalazło się również miejsce na jadalniany stół, wokół którego rodzina gromadzi się na wspólnych posiłkach. Na specjalne życzenie właścicieli, część kuchenna przeznaczona do pracy została dyskretnie zasłonięta, mimo że kuchnia zachowuje otwarty charakter. Pozwala to na zachowanie prywatności podczas gotowania, niezależnie od tego, czy w salonie odpoczywają domownicy, czy odwiedzają ich goście.

Strefa wypoczynkowa utrzymana jest w równie wysokim standardzie ergonomii i funkcjonalności. Centralnym punktem tej przestrzeni jest narożna sofa, obita miękkim, jasnoszarym welurem. Jest to model modułowy, co oznacza, że można go swobodnie konfigurować, dostosowując do aktualnych potrzeb i preferencji użytkowników.

Sofa modułowa to nowoczesne i bardzo funkcjonalne rozwiązanie. Z łatwością dopasujemy ją do każdego wnętrza, a w razie potrzeby całkowicie zmienimy rozkład siedzisk czy rozstawienie. W przypadku tego projektu okazała się bardzo trafnym wyborem. Domownicy chętnie korzystają z możliwości aranżacyjnych jakie daje ten mebel, szybko i bez problemu zmieniając układ, gdy spodziewają się gości – opowiada architekta.

Potwierdzeniem, że funkcjonalność odgrywa kluczową rolę w tym projekcie, jest również zaaranżowanie gabinetu, zaprojektowanego z myślą o obu inwestorach. Przestrzeń przeznaczona na home office została wyposażona w dwa niezależne miejsca do pracy, co umożliwia dwóm osobom jednoczesne wykonywanie zadań biurowych bez wzajemnego zakłócania pracy. Kojący wpływ na koncentrację i relaksację ma zastosowana głęboka zieleń, wcześniej wprowadzona w strefie dziennej. Przestronne blaty biurowe oraz ergonomiczne fotele gwarantują optymalny komfort i wygodę użytkowania.

Projekt: Agnieszka Lesiuk, Art Design Studio

Zdjęcia: Marcin Jezierski