Zamki w drzwiach odpowiadają za bezpieczeństwo i ochronę mienia w każdym domu. To skomplikowane mechanizmy, dzięki którym każdy po wyjściu ze swojego mieszkania ma pewność, że żadna z osób niepożądanych nie naruszy jego prywatnej przestrzeni. Jedną ze składowych zamka jest wkładka drzwiowa. To właśnie jej w całości zostanie poświęcony poniższy wpis.

Dobrze dobrane wkładki drzwiowe stanowią w połączeniu z całym mechanizmem i skrzydłem barierę, przez którą bardzo ciężko przedostać się potencjalnemu złodziejowi. Producenci takiego sprzętu mają jednak na uwadze, że metody łamania zabezpieczeń są przez włamywaczy stale ulepszane. Dlatego też, regularnie muszą oni pracować nad nowoczesnymi rozwiązaniami, które pozwolą minimalizować ryzyko wtargnięcia intruzów na teren obiektu. To właśnie dzięki innowacyjnym metodom zabezpieczenia możemy spać spokojnie, nie martwiąc się przy tym o dobytek swój i najbliższych osób z naszego otoczenia.

Rodzaje wkładek do drzwi – dlaczego poprawność wyboru jest tak istotna?

Obecnie, najpopularniejszym rodzajem wkładek drzwiowych są wkładki bębenkowe. Znajdują zastosowanie w większości przypadków, stanowiąc tym samym zabezpieczenie drzwi zewnętrznych oraz wewnętrznych. Każda wkładka składa się z mniejszych elementów, pełniących ważną rolę w kontekście całokształtu. Mowa tutaj o bębenku, korpusie, zabieraku i zaślepkach. Wymiana wkładki, przez wzgląd na swobodną możliwość demontażu, jest niezwykle łatwa. Oprócz wkładek bębenkowych wyróżnia się jeszcze odmiany cylindryczne, profilowe i patentowe. Niezależnie od typu mechanizmu wkładki, każda z nich występuje w poszczególnych wariantach:

  • Jednostronna – otwierana wyłącznie z jednej strony
  • Dwustronna z kluczem – otwierana z obu stron przy użyciu specjalnie dopasowanego klucza
  • Dwustronna z gałką – otwierana z obu stron, z czego z jednej wbudowane zostało specjalne pokrętło zamiast klucza

Jak zadbać o wkładkę do drzwi?

Nie da się ukryć, że wkładka drzwiowa wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Każdy mechanizm może z czasem poddać się korozji bądź zapchać pyłem. To prowadzi do utrudnień w zakresie prób otwierania i zamykania, a niejednokrotnie powoduje też urwanie się klucza. Aby więc oszczędzić sobie częstej wymiany wkładek drzwiowych, należy zadbać o odpowiednią ich pielęgnację. Raczej nie zaleca się w tej kwestii domowych sposobów, a znacznie lepiej postawić na sprawdzone rozwiązania. Preparaty dostępne w sprzedaży mają zdolności usuwania wilgoci z wnętrza wkładki drzwiowej oraz dokładnego czyszczenia mechanizmu. Nie jest ciężko o znalezienie odpowiedniego produktu, a wystarczy dobrze poszukać na stronach internetowych producentów klamek i zamków do drzwi.

Na co zwracać uwagę przy doborze wkładki drzwiowej?

Wybierając taki element jak wkładka drzwiowa należy w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na jej rozmiar i dopasowanie do zamka. Oczywiście, w zależności od rodzaju i przeznaczenia skrzydeł wybieramy różne rodzaje, aby to nam korzystało się wygodnie. Niemniej jednak, warto zwrócić uwagę na klasę zabezpieczenia takich elementów, z uwagi na coraz bardziej nasilające się przypadki włamań na tereny prywatnych posesji.