Zakup nieruchomości to ważna życiowa decyzja, która wymaga solidnego przygotowania i zrozumienia wszystkich związanych z nią kwestii. Nie musisz być jednak ekspertem w dziedzinie budownictwa, aby uzyskać niezbędne informacje. Wystarczy, że skorzystasz z porad i wiedzy doświadczonych osób, w tym dewelopera, aby w pełni cieszyć się udaną inwestycją. Poniżej przedstawiamy 9 pytań, które koniecznie powinieneś zadać przed podjęciem decyzji o zakupie nieruchomości.

Dlaczego warto zadawać pytania przed zakupem nieruchomości? 

Zadawanie pytań pozwala nie tylko na zdobycie większej wiedzy na temat rynku nieruchomości i procesu zakupu, ale też zwiększa pewność siebie i komfort psychiczny podczas podejmowania decyzji. Pytając o proces budowy, ale też przedstawiając preferencje, potrzeby i oczekiwania, możesz dostosować ofertę nieruchomości do własnych potrzeb. To pomoże Ci poczuć, że zakup mieszkania jest satysfakcjonującym procesem i jednocześnie spotyka się ono z Twoimi oczekiwaniami.

O co pytać dewelopera?

Zadawanie pytań to nie tylko sposób na zdobycie informacji, ale także zacieśnienie relacji z agentami nieruchomości oraz sprzedającymi. Poprzez zadawanie pytania, pokazujesz swoje zaangażowanie w proces zakupu i zainteresowanie ofertą, co może skłonić do bardziej szczerej i otwartej komunikacji ze strony sprzedającego.

9 gotowych pytań do dewelopera

  1. Jaka jest data planowanego oddania nieruchomości do użytkowania? Poznanie terminu oddania nieruchomości pozwoli Ci lepiej zaplanować przeprowadzkę lub inne działania związane z nowym miejscem zamieszkania.
  2. Jakie są dostępne metraże i układy mieszkań? Ważne jest, aby wybrać mieszkanie najlepiej dopasowane do Twoich potrzeb. Wtedy będziesz mieć pewność, że pomieszczenia są odpowiednio doświetlone, a wielkość mieszkania będzie odpowiadać Ci również za kilka lat, gdy np. powiększy się Twoja rodzina. 
  3. Jakie są standardy wykończenia mieszkań? Pozwoli Ci to ocenić jakość i komfort mieszkania oraz ewentualnie przewidzieć dodatkowe koszty remontu czy wykończenia.
  4. Czy istnieje możliwość dostosowania wykończenia mieszkania do własnych preferencji? Czy deweloper oferuje opcje personalizacji wykończenia mieszkania, takie jak wybór materiałów czy zmiany w standardowych układach pomieszczeń?
  5. Jakie są zasady płatności? Poznaj szczegóły dotyczące harmonogramu płatności, czy istnieje możliwość rozłożenia płatności na raty.
  6. Czy istnieje możliwość negocjacji ceny? Czy deweloper jest otwarty na negocjacje ceny nieruchomości lub innych warunków umowy?
  7. Czy nieruchomość posiada dodatkowe udogodnienia dla mieszkańców? Czy w budynku lub jego sąsiedztwie są dostępne dodatkowe udogodnienia, takie jak parking, tereny rekreacyjne, czy miejsca do przechowywania rowerów?
  8. Jakie są przewidywane koszty eksploatacji nieruchomości? Poznaj szacunkowe koszty eksploatacji nieruchomości, takie jak opłaty za administrację, utrzymanie terenów wspólnych czy fundusz remontowy.
  9. Czy istnieje możliwość obejrzenia mieszkania w trakcie budowy? Czy deweloper organizuje wizyty na placu budowy, abyś mógł sprawdzić np. postęp prac?

Nie wahaj się zadawać pytań dotyczących projektu, terminów realizacji, kosztów czy dodatkowych opcji dostępnych dla przyszłych mieszkańców. Im więcej dowiesz się na temat nieruchomości, tym większe prawdopodobieństwo, że podejmiesz dobrą decyzję, która będzie spełniać Twoje oczekiwania i potrzeby. Dlatego bądź aktywny i upewnij się, że Twój zakup będzie dobrze przemyślaną i satysfakcjonującą inwestycją na lata!

Szukasz zaufanego i doświadczonego dewelopera, który omówi z Tobą szczegółowo proces zakupu mieszkania? Sprawdź atal.pl – lidera od nieruchomości w Polsce.