Nadchodzący sezon artystyczny 2023/24 w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie obiecuje wiele znakomitych premier i wyjątkowych spektakli. To czas, w którym miłośnicy opery i baletu będą mogli cieszyć się niesamowitymi dziełami, które zachwycą swoją różnorodnością i jakością artystyczną.

Sezon rozpocznie się już w październiku, a pierwszą premierą będzie opera „Ślepy tor” autorstwa Krzysztofa Meyera, jednego z czołowych współczesnych kompozytorów polskich. Libretto napisał Antoni Libera, a dyrygentem będzie Łukasz Borowicz. Reżyserią spektaklu zajmie się Marek Weiss. Ta prapremiera obiecuje być wyjątkowym wydarzeniem w kalendarzu kulturalnym.

Na koniec stycznia zaplanowana jest koprodukcja z festiwalem w Salzburgu – „Medea” Luigiego Cherubiniego w reżyserii Simona Stone’a. Ta inscenizacja przenosi klasyczne dzieło do współczesnej Europy, a jej premiera w Salzburgu zdobyła uznanie zarówno widzów, jak i krytyków. To wyjątkowa okazja, by doświadczyć opery w nowoczesnym kontekście.

Po ponad dwudziestopięcioletniej nieobecności, w marcu powróci na scenę „Così fan tutte” Mozarta. Opera ta, inspirowana prawdziwym skandalem obyczajowym w Paryżu, zostanie przeniesiona do Ameryki przełomu lat 60. i 70. przez reżysera Wojciecha Farugę.

Po wielkim sukcesie „Maríi de Buenos Aires” Piazzolli, Polski Balet Narodowy zaprezentuje premierowe wykonanie „Pinokia” na podstawie powieści Carlo Collodiego, do muzyki Mieczysława Wajnberga. To spektakl, który zachwyci zarówno dzieci, jak i dorosłych, oferując nowatorską interpretację tej klasycznej opowieści.

Sezon obejmuje również wieczór baletowy „Bolero+” w trzech częściach, prezentujący dzieła takie jak „Moving Rooms” Krzysztofa Pastora i „Bolero” Ravela w choreografii dyrektora Polskiego Baletu Narodowego, a także prapremierę „Kilar concerto”.

Na życzenie widzów wraca „Chorus Opera”, spektakl prezentujący najpiękniejsze partie chóralne z oper światowej sławy kompozytorów. W repertuarze znajdą się także arcydzieła takie jak „Borys Godunow” Musorgskiego, „Beatrix Cenci” Różyckiego, „Madame Butterfly” Pucciniego, „Traviata” Verdiego, „Halka” Moniuszki i wiele innych.

Warto zwrócić uwagę na spektakl „Amadeusz live” w ramach Timeless Film Festival Warsaw, gdzie muzyka z filmu „Amadeusz” zostanie wykonana na żywo, a film zostanie wyświetlony na dużym ekranie w jakości HD.

Na scenie Kameralnej powróci „María de Buenos Aires” Astora Piazzolli w reżyserii Wojciecha Farugi, a na scenie głównej będzie można zobaczyć baletową adaptację „Draculi” Brama Stokera, choreografię Wojciecha Kilara stworzy Krzysztof Pastor.

Miłośnicy klasyki będą mogli cieszyć się takimi arcydziełami jak „Giselle”, „Bajadera” i „Don Kichot”.

Sezon w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej zapowiada się niezwykle interesująco, oferując rozmaite spektakle, które przyciągną zarówno miłośników opery, baletu, jak i klasyki filmowej. To okazja do przeżycia niezapomnianych chwil w atmosferze kultury i sztuki.

Po więcej informacji zapraszamy na stronę: https://teatrwielki.pl