Powiedzenie, że stół jest jednym z najważniejszych mebli w domu to banał… Każdy z nas zdaje sobie z tego doskonałe sprawę! Stół przydaje się podczas spożywania posiłków, w czasie pracy czy spotkań towarzyskich. Trudno jest wyobrazić sobie funkcjonalnie wyposażony salon, jadalnię lub kuchnię bez odpowiedniego stołu. Właśnie – odpowiedniego, czyli dopasowanego zarówno do potrzeb jego użytkowników, jak i do stylu pomieszczenia, w którym się znajduje. Prezentowany artykuł odpowiada pokrótce na pytanie: jaki kształt stołu wybrać?

O tym należy pamiętać wybierając nowy stół!

Pierwszą rzeczą, na jaką trzeba zwrócić uwagę, wybierając stół, jest jego rozmiar i kształt. Musimy pamiętać o tym, aby był dopasowany wielkością do wymiarów pomieszczenia. Zbyt duży stół wstawiony do małego wnętrza utrudni swobodne poruszanie się po pokoju, czy kuchni. Z kolei zbyt mały mebel „zgubi się” w obszernym salonie albo nie do końca będzie spełniał swoje funkcje. 

Bardzo ważnym aspektem, o którym nie można zapomnieć podczas wybierania nowego stołu, jest liczba osób, które będą z niego korzystały. Im więcej osób będzie zasiadało przy nim do spożywania posiłków, tym większy stół będzie potrzebny. Jeśli lubisz wydawać przyjęcia i zapraszasz wielu gości, ale nie chcesz na co dzień zostawiać salonu dużym stołem, możesz wybrać sprytne rozwiązanie, jakim jest stół z możliwością rozkładania. Wystarczy krótka chwila, aby blat nawet podwoił swój rozmiar. Prawie każdy producent stołów ma taki model w swojej ofercie.

Okrągły czy prostokątny

Bardzo duży wpływ na funkcjonalność i estetykę ma także kształt stołu. W ofertach sklepów meblowych, także internetowych, znajdziemy stoły okrągłe lub owalne, prostokątne lub kwadratowe. Każdy z wymienionych modeli ma swoje zalety – w przypadku stołu okrągłego jest to brak ostrych krawędzi, dzięki czemu jest on bardzo bezpieczny. Ten kształt docenią zwłaszcza rodzice małych dzieci. Stół prostokątny jest wyborem najbardziej uniwersalnym, ponieważ pasuje do każdego wnętrza, w zależności od jego wielkości może usiąść przy nim właściwie dowolna liczba osób. 

Stół owalny łączy w sobie zalety stołu okrągłego i prostokątnego, prezentuje się nadzwyczaj elegancko, zwłaszcza w dużym salonie. Z kolei do małych pomieszczeń pasują doskonale stoły kwadratowe, zajmują one mniej miejsca, ale doskonale spełniają swoje funkcje. Zastanawiając się nad kształtem stołu, warto też najpierw zaplanować, gdzie zostanie ustawiony. Jeżeli chcesz ustawić go pod oknem lub w rogu pomieszczenia zdecyduj się na model kwadratowy albo prostokątny. Jeśli szukasz stołu, który ustawisz w centralnym punkcie salonu czy jadalni, wybierz stół okrągły lub owalny. 

Ostatnią rzeczą, o której należy pamiętać, to dopasowanie stołu do stylu wnętrza, w którym planujesz go ustawić. Wnętrza klasyczne komponują się doskonale ze stołami wykonanymi z litego drewna lub płyty meblowej pokrytej fornirem. Pomieszczenia utrzymane w stylu nowoczesnym można uzupełnić stołem ze szklanym blatem lub oryginalnymi designerskimi nóżkami.