Zamierzasz rozpocząć remont mieszkania lub domu i zastanawiasz się, jak powinna wyglądać kolejność prac wykończeniowych? A może udało Ci się doprowadzić budynek do stanu surowego zamkniętego i zastanawiasz się, co dalej? Zanim się wprowadzisz, czeka Cię jeszcze sporo pracy! Sprawdź kolejność prac remontowych i dowiedz się, jak wygląda wykończenie domu krok po kroku.

Etap 1 — ułożenie instalacji

Ściany wewnętrzne stoją? Udało Ci się inaczej niż w projekcie podzielić pomieszczenie i postawić nowe ściany działowe? Czas na rozprowadzenie instalacji elektrycznej i wentylacyjnej. Nie ma znaczenia, od której z nich zaczniesz. Ważne jest, aby układaniem instalacji zajął się specjalista, który ma odpowiednie uprawnienia do tego typu pracy.

Dzięki temu będziesz mieć pewność, że instalacja jest wykonana prawidłowo. Ekspert wystawi protokół jej odbioru. Ten dokument będzie potrzebny do uzyskania pozwolenia na użytkowanie nieruchomości.

Pamiętaj jednak, że przed zakryciem instalacji trzeba ją sprawdzić. Tym również powinien zająć się specjalista.

Etap 2 — tynkowanie ścian i sufitów

Tynkowanie nowych ścian działowych, murów i sufitów pozwala uzyskać gładką i równą powierzchnię. Aby uzyskać taki efekt, trzeba m.in. położyć narożniki we wnękach okiennych, a także wybrać odpowiedni materiał.

Możesz sięgnąć po:

  • tynki cementowo-wapienne — wykonuje się je w większości domów, ponieważ są dość tanie. Tynkowanie tradycyjne należy do prac mokrych. Zatem po położeniu materiału na ściany, trzeba poczekać, aż wyschnie;
  • tynki gipsowe — to nowoczesny materiał, który pozwala uzyskać gładkie i jasne powierzchnie.

Wysychanie mokrych tynków wewnątrz może potrwać nawet kilka tygodni. Dlatego warto na ten okres włączyć ogrzewanie podłogowe lub wypożyczyć specjalne maszyny osuszające. Dzięki temu mokre tynki szybko wyschną.

Na etapie końcowym wykonywania tynków trzeba także obsadzić parapety wewnętrzne. Dzięki temu będzie można bez żadnych przeszkód położyć gładź i wykonać malowanie ścian. Osadzanie parapetów na tym etapie pozwala uniknąć prac na zagruntowanej ścianie betonowej.

Etap 3 — wykończenie podłóg

Po tynkowaniu czas na wykonanie podłogi. Przed ułożeniem płytek ceramicznych, paneli podłogowych czy parkietów w mieszkaniu układa się szlichtę cementową. Następnie trzeba wyrównać powierzchnię. Najlepiej sprawdzają się wylewki samopoziomujące. Wypełniają wszystkie nierówności, dzięki czemu podłogi są gotowe do układania posadzek.

Warto jednak pamiętać, aby dostosować poziomy wylewek do materiałów posadzkowych. Dzięki temu materiały posadzkowe typu płytki i parkiet będą na tym samym poziomie w całym domu.

Etap 4 — układanie glazury i posadzek ceramicznych

Kolejne prace wykończeniowe polegają na ułożeniu posadzki. Procedura różni się w zależności od rodzaju materiału.

Jeśli np. zdecydujesz się na układanie parkietu, pamiętaj, że wymaga on zabezpieczenia lakierem. Utwardzenie lakieru zajmuje 1-3 dni, zatem na tyle należy przerwać prace remontowe. Z kolei płytki trzeba położyć, poczekać aż klej zwiąże, i wypełnić fugą. Te materiały posadzkowe wymagają nieco pracy, a więc najlepiej zatrudnić fachowców.

Najłatwiejsze jest układanie paneli, zatem z powodzeniem można je rozłożyć samodzielnie.

Etap 5 — prace wykończeniowe we wnętrzu

Gdy posadzki są gotowe, czas na gruntowanie ścian. Najlepiej przeprowadzać je w ciepły dzień. Potrzebne są wałki oraz pędzle do pokrycia trudnych miejsc, np. na styku ścian. Gruntowanie ma na celu poprawienie przyczepności farby.

Przed rozpoczęciem malowania pamiętaj o zabezpieczeniu podłóg tekturą! Dzięki temu nie powstaną na nim brzydkie plamy.

Na ostatnim etapie prac wykończeniowych przeprowadza się montaż drzwi wewnętrznych. Trzebatakże położyć listwy przypodłogowe, aby kurz z posadzki nie wydobywał się na zewnątrz. Pamiętaj, że należy to zrobić przed lakierowaniem drewnianej posadzki.

W jakiej kolejności wykończyć dom – podsumowanie

Wykonanie remontu lub wykończanie domu w stanie surowym zamkniętym to wiele pracy, ale także duży wydatek! Aby nieco zaoszczędzić, warto wykonać część prac samodzielnie. Pomogą Ci np. produkty z elkar-sklep.pl , gdzie znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz szlifierki kątowe, wiertarko wkrętarki czy młoty udarowe. Zapoznaj się z ofertą i wybierz niezbędne akcesoria do tynkowania, gruntowania, stawiania ściany działowej czy montażu drzwi.

Kolejność prac wykończeniowych jest prosta. Trzeba zacząć od wykończenia wnętrza, po czym przenieść prace wykończeniowe na zewnątrz. Dzięki temu wilgotność pomieszczenia nie będzie rosła. Trzymaj się powyższych wskazówek, a wszystko odbędzie się bardzo sprawnie!