Głosowanie internautów w piętnastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL zostało zakończone. Z ponad 60 zgłoszonych realizacji w trzech kategoriach: kubatura, wnętrza i krajobraz, publiczność wybrała swoich faworytów. Zwycięzców jury oraz zdobywcę nagrody Grand Prix 2022 poznamy na uroczystej Gali, która odbędzie się 6 czerwca 2023 w nowo otwartym budynku Morskiego Centrum Nauki w Szczecinie.

Plebiscyt Polska Architektura XXL odbywa się od 2008 roku i obejmuje tysiące realizacji, które były relacjonowane przez cały rok 2022 na stronach internetowych serwisów: www.sztuka-architektury.pl, www.sztuka-wnetrza.pl i www.sztuka-krajobrazu.pl. Zgłoszenia do konkursu były zbierane przez styczeń i luty 2023 roku, a głosowanie internautów trwało od 6 marca 2023 do 4 kwietnia 2023 roku. W sumie oddano ponad 3 tysiące głosów na 66 realizacji architektonicznych.

Zwycięzcy w poszczególnych kategoriach to:

  1. Kategoria obiekty publiczne: Hotel Warszauer w Krakowie, zaprojektowany przez pracownię INDO Architekci. Hotel ten został zbudowany na wolnej działce w historycznym rejonie krakowskiego Kazimierza, w sąsiedztwie kameralnej, historycznej zabudowy oraz XVII-wiecznej Synagogi Kupa. Budynek ten, składający się z dziesięciu pokoi, doskonale wpisuje się w otoczenie i stanowi kontynuację ulicznej pierzei.
  2. Kategoria obiekty prywatne: Dom Dune House pod Warszawą, projekt autorstwa pracowni Mobius Architekci. Dom ten o niestandardowej formie przypomina nadmorską wydmę i stanął na skarpie, skąd rozciąga się widok na las i rzekę. To przykład minimalistycznego podejścia do architektury, charakteryzującego się monolityczną formą, białym tynkiem i kamiennymi spiekami kwarcowymi na dachach.
  3. Kategoria wnętrza publiczne: Restauracja Fuego w Kołobrzegu, autorstwa pracowni 370 Studio. Restauracja ta oferuje kuchnię hiszpańską i w jej wnętrzu widać nawiązania do ognia, co jest zgodne z jej nazwą (fuego to hiszpańskie słowo oznaczające ogień). Wnętrze łączy nowoczesne meble z drewnem i elementami czaszek zwierząt, tworząc kameralne przestrzenie, które sprzyjają długim rozmowom.
  4. Kategoria wnętrza prywatne: Warszawskie mieszkanie w stylu vintage zaprojektowane przez pracownię Hyz Projektuje. To mieszkanie o powierzchni 115 m², które łączy styl retro z nowoczesnymi elementami. Pomieszczenia są pięknie urządzone i kolorowe, co sprawia, że mieszkanie jest zarówno estetyczne, jak i funkcjonalne.
  5. Kategoria przestrzeń publiczna: Ogród Japoński w Parku Śląskim w Chorzowie, zaprojektowany przez zespół w składzie: dr inż. arch. kraj. Elżbieta Myjak-Sokołowska, mgr inż. arch. kraj. Jakub Botwina, mgr inż. arch. kraj. Stanisław Botwina, inż. arch. kraj. Michał Szaruga. Ogród ten nawiązuje do tradycyjnych ogrodów japońskich, prezentując jednocześnie współczesne trendy. Zaprojektowano go na 1,2-hektarowej powierzchni, wykorzystując wodę jako główny element. Ogród ten jest miejscem, które nie tylko nawiązuje do historycznych ogrodów japońskich, ale także prezentuje współczesne trendy w projektowaniu ogrodów.
  6. Kategoria ogrody prywatne: Nowoczesny ogród z białymi elementami, opracowany przez Greenstudio. Ten nowoczesny ogród wyróżnia się białymi elementami dekoracyjnymi i betonową altaną, które kontrastują z soczyście zielonym trawnikiem. Przestrzeń ta zapewnia miejsce do wypoczynku wśród rodziny i przyjaciół oraz zawiera niewielką saunę.

Zwycięskie projekty Plebiscytu Polska Architektura XXL 2021 będą prezentowane online w ramach cyklu prezentacji pt. „Finaliści i laureaci Plebiscytu Polska Architektura XXL”. Gratulujemy wszystkim zwycięzcom oraz dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w głosowaniu.

Organizatorem plebiscytu Polska Architektura XXL jest Grupa Sztuka Architektury – grupa wortali tematycznych poświęconych architekturze. Należą do niej wortale sztuka-architektury.pl, sztuka-wnetrza.pl, sztuka-krajonbrazu.pl, e-kwartalnik architektoniczny „Krytyka Architektury” oraz specjalistyczna księgarnia internetowa dla architektów www.ksa24.pl

Organizator

Grupa Sztuka Architektury

Patroni Honorowi

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

SAK, DAFA, PLGBC, SARP, TUP

Patroni Medialni

TVP Kultura, TVP2, meloradio, Nowy Magazyn, Weranda, MAGAZIF, oknonet.pl, terazdom.pl, tygodnik Teraz Dom, ambiente.info.pl, budowa.org, budownictwo.org, nieruchomosci.biz, Instalacje, Architecture Snob, urbnews.pl, maxfliz.pl, archiweb.pl, moredesigns.pl, Life and more, Poinf of Design, ibb.pl, designdoc.pl, Świat szkła