Gdynia od lat jest znaczącym miejsce na filmowej mapie Polski. To tutaj odbywa się najważniejszy festiwal filmowy, w którego czasie podsumowuje się coroczny dorobek rodzimej kinematografii. Nic więc dziwnego, że Centrum Filmowe otrzymało siedzibę właśnie w Gdyni. W ramach projektu powstała również kolejka na Kamienną Górę oraz nowa aranżacja placu z trawiastym skwerem.
Gdyńskie Centrum Filmowe
Gdyńskie Centrum Filmowe zostało oficjalnie otwarte 13 września 2015 roku. Inwestorem odpowiedzialnym za jego powstanie była Pomorska Fundacja Filmowa, współorganizująca coroczny festiwal filmowy. Budynek zaprojektowała pracownia Arch Deco, a projekt wyłoniono w drodze konkursu architektonicznego.
Budowa wybranej koncepcji ruszyła wiosną 2014 roku. Gmach powstał na Placu Grunwaldzkim, dzięki czemu uporządkowano w ten sposób jego przestrzeń. Było to jednym z priorytetów w tym projekcie, który nie ograniczał się tylko do narysowania bryły budynku. Plac Grunwaldzki był wcześniej wyłożony betonową kostką. Chociaż w pracy konkursowej architekci również zaproponowali utwardzoną nawierzchnię, ostatecznie zdecydowali się na wielki trawnik z przecinającymi go chodnikami. Taka aranżacja okazała się strzałem w dziesiątkę. Skwer z leżakami i mobilnymi punktami gastronomicznymi stanowi konkurencję dla pobliskiej plaży, zwłaszcza w czasie festiwalu filmowego.
W budynku GFC mieści się siedziba Gdyńskiej Szkoły Filmowej oraz szereg pomieszczeń, służących wielbicielom kinematografii. Znajduje się tu kino studyjne, sale wystawowe i warsztatowe, a także przestrzeń do spotkań z twórcami i dyskusji i filmach. Część wydarzeń może odbywać się również poza budynkiem, na pokrytym trawą placu przed wejściem oraz w odrestaurowanej muszli koncertowej. W budynku znajduje się również kawiarnia, restauracja, księgarnia i galeria. Niewątpliwą atrakcją turystyczną jest kolejka szynkowa, która spod gmachu Gdyńskiego Centrum Filmowego zawiezie gości na taras widokowy na Kamiennej Górze.
GFC ma kształt zwartej, monolitycznej bryły z charakterystycznie wciętym parterem. Większość elewacji pokrywa białe szkło, które podkreśla monolityczność i elegancję tej struktury. Architekci wprowadzili gładkie ściany, czytelne, dość prostą bryłę oraz minimalną ilość kolorów i faktur, aby dopasować Centrum Filmowe do potężnej i wyrazistej sylwetki Teatru Muzycznego, który znajduje się w sąsiedztwie.
Gdyńskie Centrum Filmowe — dane techniczne
Lokalizacja: Gdynia, Plac Grunwaldzki.
Inwestor: Pomorska Fundacja Filmowa.
Projektanci: Arch-Deco, Zbigniew Reszka, Michał Baryżewski; współautorzy: Jakub Bladowski, Joanna Wójcik-Ryłko, Eryk Nehring, Anna Czech, Oskar Berent, Michalina Giżycka, Joanna Woźniak.
Wykonawca: Budimex.
Projekt: 2013 (konkurs architektoniczny).
Realizacja: 2014-2015.
Powierzchnia działki: 3000 m2.
Powierzchnia użytkowa: 3500 m2.
Koszt inwestycji: 37 mln zł.