Puszcza Kozienicka to jeden z najpiękniejszych kompleksów leśnych w Polsce, który znajduje się w południowej części województwa mazowieckiego. Jej powierzchnia to prawie 30 tys. h. W przeszłości puszcza była miejscem polowań królów polskich.

Perełki województwa mazowieckiego — Puszcza Kozienicka

Zwiedzając województwo mazowieckie, warto odwiedzić Puszczę Kozienicką, do której można dojechać od drogi wojewódzkiej nr 737, łączącej Radom z Kozienicami. Można tam nie tylko przespacerować się trzykilometrową ścieżką edukacyjną „Królewskie źródła”, ale i napić się wody ze źródeł, z których według legend pił sam król Władysław Jagiełło. Jego Królewska Mość często polował w lasach obecnej Puszczy Kozienickiej, a stacjonował w pobliskiej Jedlni. W opinii okolicznych mieszkańców woda z „Królewskiego źródła” ma specyficzne właściwości smakowe i zdrowotne, ze względu na dużą zawartość związków mineralnych.

Ścieżka edukacyjna Puszczy Kozienickiej na półkilometrowym odcinku biegnie wzdłuż malowniczo meandrującej rzeczki Zagożdżonki, której rozlewiska można podziwiać z tarasu widokowego i licznych pomostów. Ścieżka składa się z trzech łączących się fragmentów, możliwych do zwiedzania oddzielnie. W wyznaczonych miejscach można obserwować ptaki, m.in. bociany czarne, orliki krzykliwe, żurawie oraz kraska. Na terenie Puszczy Kozienickiej występuje ponad 218 gatunków ptaków. Podobnie jak w minionych wiekach, tak i dzisiaj, puszcza daje schronienie wielu gatunkom zwierząt. Na małych rzeczkach bobry wznoszą swoje tamy, a między drzewami fruwa szesnaście gatunków nietoperzy. Mokradła na południowym krańcu Puszczy Kozienickiej zamieszkuje rzadki w Polsce żółw błotny.

Trasa ścieżki dydaktycznej prowadzi leśnymi duktami przez mieszany drzewostan. Podczas spaceru warto zwróć uwagę na stare ślady żywicowania sosen. Charakterystyczne nacięcia, którymi do specjalnych kubeczków spływała złota, gęsta ciecz, do niedawna były powszechne w każdym lesie. Dziś należy je traktować jako pamiątkę przeszłości, bo żywicowania zaprzestano ostatecznie w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku.

Na trasie ścieżki ustawiono jedenaście tablic, pozwalających zapoznać się z zasadami gospodarki leśnej oraz bogactwem występujących tu gatunków roślin i zwierząt. Przy trasie znajduje się również wiata turystyczno-edukacyjna dla 100 osób, z miejscem przystosowanym do palenia ognia oraz 5 mniejszych wiat ze stołami i ławkami do spożywania posiłków. Jest również utwardzony parking. Ścieżkę dostosowano jest również do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Puszcza Kozienicka to jeden z najpiękniejszych i najcenniejszych pod względem przyrodniczym kompleksów leśnych w kraju. Jest położona ok. 80 km na południe od Warszawy. „Królewskie Źródła” znajdują się w pobliżu Kozienic.

Puszcza Kozienicka — mapa

Puszcza Kozienicka – mapa online - #WKRĘCONYWLAS