Kreatywne projektowanie nie musi wiązać się z dużymi nakładami finansowymi, a nawet niewielkie mieszkanie z lat 70-tych może zaskakiwać wyrazistymi kolorami i kreatywnym wykorzystaniem mebli vintage. Pracownia Mistovia miała zadanie stworzenia efektownej przestrzeni w mieszkaniu przeznaczonym na wynajem krótkoterminowy, która przyciągnie uwagę potencjalnych najemców, jednocześnie mieszcząc się w ograniczonym budżecie.

Przeglądając oferty z popularnych serwisów bookingowych, najczęściej utrzymane w bezpiecznych szarościach i neutralnej bieli, wiedzieliśmy, że w tym wnętrzu chcielibyśmy pokazać możliwość zestawienia zupełnie odmiennych materiałów. Odważna kolorystyka była niejako kontynuacją klimatu, jaki zastaliśmy w mieszkaniu w momencie rozpoczęcia współpracy z klientem. Jednocześnie musieliśmy pamiętać, aby skrupulatnie pilnować arkusza kalkulacyjnego – tłumaczą projektanci. 

Terenem działania projektantów stało się mieszkanie o powierzchni 35 metrów kwadratowych, zlokalizowane na jedenastym piętrze bloku z lat 70-tych XX wieku w Katowicach, położone między bardzo atrakcyjnymi dzielnicami: z jednej strony intensywnie rozwijających się Bogucic, a z drugiej popularnej Koszutki. Z okien można podziwiać nowoczesny kompleks Muzeum Śląskiego projektu Austriaków z pracowni Riegler Riewe Architekten położony na terenie dawnej Kopalni Węgla Kamiennego “Katowice” oraz budynki Międzynarodowego Centrum Kongresowego autorstwa JEMS Architekci, będące częścią katowickiej Strefy Kultury. 

Projektanci postawili na odważną kolorystykę, kontynuującą klimat już istniejący w mieszkaniu. Zmodyfikowany układ funkcjonalny sprawił, że z dwóch małych pokoi powstał przestronny salon połączony z aneksem kuchennym. Usunięcie ścian działowych sprawiło, że mieszkanie stało się jasne i funkcjonalne, a poprzez zastosowane materiały (wyeksponowana żelbetowa ściana) i kreatywne rozwiązania, z szacunkiem odniesiono się do historii modernistycznego osiedla, na którym znajduje się lokal. 

W projekcie wnętrza wykorzystano zarówno elementy zastane, jak i meble vintage, z naciskiem na zrównoważenie budżetu. Podczas inwentaryzacji natrafiono na zachowane meble z okresu budowy bloku, które po odnowieniu zyskały nowe funkcje. Komoda z salonu stała się zabudową kuchenną, a witryna przekształciła się w szafkę telewizyjną. Pieczołowicie odnowiona lampa sufitowa z kryształowego szkła pochodzi z krakowskiego sklepu Szpeje.

Meble vintage doskonale współgrają z nowoczesnymi dodatkami, takimi jak krzesła z giętego drewna marki Paged czy matowy, czarny stół na wielobocznej podstawie. Szklane luksfery, z których powstała zaoblona ściana w łazience oraz włoskie płytki z motywem „terrazzo” projektu Giovanniego Romanellego dla marki Fioranese nawiązują do architektury modernistycznej. Intensywnie niebieskie drzwi łazienkowe z bejcowanej sklejki oraz zasłona w odcieniu ceglastej czerwieni, oddzielająca sypialnię od łazienki, dodają mieszkanu świeżości. Tapicerowane zagłowie łóżka z czerwonego weluru, pięknie prezentuje się na tle ściany pomalowanej na pastelowy błękit. Motyw popularnego Classic Blue pojawia się także w kolorystyce lastryko oraz kanapy. Ciekawym detalem są również zasłony okienne z lekkiej tkaniny w kolorze koralowym. 

Szafa o lustrzanej powierzchni ukrywa różne funkcje, pomagając utrzymać porządek w niewielkiej przestrzeni. W efekcie mieszkanie, przeznaczone na wynajem krótkoterminowy, prezentuje się jako wyjątkowe i przyciągające uwagę, jednocześnie zachowując charakter historycznego osiedla.

Zdjęcia: onistories

O pracowni:

Mistovia. Naszym tworzywem jest przestrzeń. Nadajemy jej nowy wymiar, dbając o to, aby estetyka mocno splatała się z użytecznością. Chłoniemy śmiałe idee i kolekcjonujemy nieoczywiste inspiracje, by móc je przełożyć na dopracowywane detale. 

Projektujemy miejsca, które przykuwają wzrok nieszablonowym designem i ułatwiają życie za sprawą dobrze przemyślanych rozwiązań. Mamy odwagę marzyć oraz zapał potrzebny, by wcielać w życie najbardziej ambitne plany. Z tej pasji powstają obiekty, w których sami chcielibyśmy mieszkać, pracować i wypoczywać. Wypełnione entuzjazmem oraz emanujące radością.