Ogród japoński we Wrocławiu jest jednym z najciekawszych miejsc przyrodniczych, które na obszarze stolicy Dolnego Śląska przenoszą turystów do egzotycznej Japonii, prezentując niezwykłe piękno jej flory. Kompleks otwarty, zlokalizowany wokół dawnego stawu Mortiza-Eichborna powstał w latach 1909-1913 przy udziale japońskiego ogrodnika, Araia Mankiniego. Co warto o tym miejscu wiedzieć?

Ogród japoński we Wrocławiu – rys historyczny

Choć ten niezwykły ogród powstał już na początku ubiegłego wieku, to dopiero jego renowacja rozpoczęta w 1995 roku przyniosła temu miejscu prawdziwą popularność. Jej projekt opracował prof. Ikui Nishikawa z Tokio, a cała przebudowa trwała od 1996 do 1997 roku, angażując setki ogrodników z Wrocławia i Nagoi oraz japońską ambasadę. Ledwie dwa miesiące po otwarciu Ogród japoński we Wrocławiu został zalany przez powódź, a pod wodą znajdował się blisko trzy tygodnie. Kolejne otwarcie, po osuszeniu i następnej, niezbędnej z racji skali zniszczeń renowacji miało miejsce dopiero w 1999. Dziś jest to europejski unikat, uważany za żywy fragment kultury japońskiej.

Całość jest kompozycją wielu różnych rodzajów ogrodów i miejsc typowych dla Japonii, od ogrodów wodnych, publicznych, jak i tych wprost związanych ze słynną ceremonią picia herbaty. Podziwiać tu można kilkaset gatunków roślin azjatyckich, w tym aż 38 typowo japońskich.

Ile kosztuje wstęp do Ogrodu Japońskiego we Wrocławiu?

Ogród Japoński można zwiedzać od kwietnia do października, a zimą jest dla turystów niedostępny. Ile kosztuje wstęp do Ogrodu Japońskiego we Wrocławiu? Coroczny cennik publikowany jest na stronie oficjalnej placówki, a w 2022 ceny to:

  • 15 zł bilet normalny
  • 10 zł ulgowy
  • 100 zł przy wykupie biletu wielokrotnego normalnego (na 10 wejść)
  • 70 zł przy wykupie biletu wielokrotnego ulgowego (na 10 wejść)
  • 40 zł bilet rodzinny
  • 200 zł bilet z wejściem profesjonalnego fotografa z pomocnikiem i nowożeńcami lub dziećmi komunijnymi (sesje ślubne i okazjonalne)

Ile czasu zwiedza się ogród japoński?

Przejście całego terenu, na którym zlokalizowany jest Ogród Japoński zajmuje około dwóch godzin, jeśli weźmiemy tu pod uwagę spokojny spacer, z niespiesznym podziwianiem wszystkich widoków. Czas ten może się oczywiście wydłużyć, jeśli zamierzamy w ogrodzie odpocząć, przysiąść lub dłużej poprzyglądać się roślinom i obiektom małej architektury. Niemniej, pytając o to ile czasu zwiedza się ogród japoński, można powiedzieć, że średnio są to 2 godziny.

Kiedy najlepiej iść do ogrodu japońskiego?

Orientalną florę tego miejsca najlepiej jest podziwiać od kwietnia do października, zresztą tylko w tym okresie ogród jest dostępny do zwiedzania. Wiosną możemy liczyć na obcowanie z budzącą się do życia przyrodą, następnie z późnowiosennym i letnim okresem kwitnięcia, który prezentuje się wyjątkowo bajecznie, aż wreszcie relaksować się tu jesienią, gdy kolory liści i kwiatów cieszą oko setkami egzotycznych odcieni. Nie ma jednej odpowiedzi, kiedy najlepiej iść do ogrodu japońskiego, bo każda z pór roku, poza zimą, będzie zachwycać turystów czymś innym.

Kiedy kwitnie ogród japoński?

Wielu zwiedzających pyta kiedy kwitnie ogród japoński, starając się dopasować czas wizyty właśnie do tego szczególnego okresu. Wynika to m.in. z chęci podziwiania wiśni, które tak dobrze kojarzą się z Japonią i „krajem kwitnącej wiśni”, że chce się ten efekt zobaczyć na własne oczy. Same drzewka japońskich wiśni kwitną końcem kwietnia i maja, więc jeśli zależy nam na ich podziwianiu, to właśnie wówczas warto wybrać się do ogrodu japońskiego. Większość kwiatów i drzew w tym miejscu kwitnie w maju, dlatego to ten miesiąc uważany jest za najpiękniejszy do podziwiania jego orientalnych uroków.

Zwiedzanie ogrodu

Podczas zwiedzania należy pamiętać, że cały teren objęty jest ochroną i dozorem. Zakazuje się tu dewastowania ziemi, zrywania kwiatów i zabierania ich do domu, łamania gałęzi i niszczenia roślin. Niedozwolone jest również przestawianie obiektów małej architektury ogrodowej, czy dotykanie ich w sposób mogący powodować uszkodzenie. Dodatkowo, pamiętajmy, żeby nie wchodzić do wody na terenie stawów ogrodowych, nie łowić ryb i nie wchodzić pod sztucznie utworzone kaskady czy strumienie. Wszystkie te elementy pełnią rolę dekoracyjną i nie są przeznaczone do ich eksploatowania.

Ważne: na teren ogrodu nie można wejść z psem, ani wchodzić tu ze sprzętem sportowym, nie wspominając już o alkoholu. Dla rodziców z dziećmi ważna jest informacja, że część ścieżek wyłożona jest kamieniami, belkami i nieregularnymi płytami, dlatego poruszanie się po nich wózkiem może stanowić nie lada wyzwanie!