Kolor szary, podobnie jak czerń i biel, uchodzi za bardzo elegancki, uniwersalny i klasyczny. Z tego też powodu coraz częściej gości we wnętrzach. Najczęściej wybierają go osoby, którym znudziły się beże oraz poszukujące świeżych, odważnych i nowoczesnych rozwiązań w wystroju wnętrz. Jak urządzić szare wnętrza, aby były przytulne i ładne?
Kolor szary we wnętrzach
Kolor szary wielu osobom wydaje się smutny i ponury. Jednak odpowiednie przełamanie monochromatycznej kolorystyki ścian czy dobranie dodatków w żywych barwach nadadzą charakteru i „smaku” szaremu wnętrzu.
Warto również wspomnieć, że kolor szary ma bardzo bogatą paletę odcieni, które wahają się w tonacji pomiędzy bielą a czernią. Zasadniczo wyróżniamy kilka podstawowych odcieni szarego. Są to kolor siwy, platynowy, popielaty, stalowy, marengo oraz grafitowy. Wszystkie odcienie szarości należą do barw neutralnych i achromatycznych, czyli niekolorowych. Oznacza to, że są czyste, bez dodatku kolorowych pigmentów. Pozwala to na wielość rozwiązań w aranżacji wnętrz. Jak umiejętnie czerpać z tej bogatej palety szarych inspiracji, by stworzyć wnętrze na miarę swoich potrzeb i marzeń?
Szary kolor we wnętrzu
Szare kolory ścian czy szare dodatki sprawdzą się praktycznie w każdym wnętrzu, obojętnie czy będzie to salon, kuchnia, przedpokój, czy też pokój dziecka. Najistotniejszą role odgrywają meble i dekoracje, które mają się znaleźć w takim pomieszczeniu. Urządzając pokój dziecka nie zapominajmy o barwnych, wzorzystych tkaninach, kolorowych zabawkach i obrazkach czy też plakatach na ścianach. U najmłodszych dzieci ilość koloru szarego powinna być w miarę ograniczona i o jasnym odcieniu. Najlepiej przełamać szarą całość poprzez inny kolor farby lub tapetą.
Szary kolor we wnętrzu może mieć różny odcień. Modne są zarówno ciepłe, jak i chłodne szarości, czyli te z domieszką konkretnego koloru np. żółtego i brązowego (khaki) czy też błękitnego (gołębi). Warto wspomnieć również o kolorach, mniej nasyconych głównym barwnikiem, w których szary jest dodatkiem, a nie bazą. Przykładem może być m.in. pudrowy róż lub kolor wypalonej cegły we wnętrzu. Dzięki domieszce szarego uzyskamu przygaszone, spokojne, nieco chłodniejsze barwy tzw. brudne, które wprowadzają do wnętrza harmonię.
Jasnoszary kolor we wnętrzu
Dla osób mniej odważnych, które boją sie wnętrzarskich rewolucji, najbezpieczniejszym wyborem będą rozbielone i złamane odcienie szarości. Te kolory doskonale odnajdują się w przestrzeniach łączonych, np. kuchni z salonem, gdyż nadają wnętrzom w sposób subtelny swoistą dynamikę i (wbrew obiegowej opinii o szarościach) kolorytu. Z kolei szary kolor w sypialni to z kolei łagodne zaproszenie do strefy relaksu. Ponadto szarość na ścianach stanowi doskonałą bazę dla kolorowych dodatków, którymi w zależności od nastroju możemy dowolnie kreować odbiór i styl naszego wnętrza.
Ciemnoszary kolor we wnętrzu
Ciemnoszary zdecydowanie zarezerwowany jest dla osób silnie przekonanych co do potencjału możliwości tego koloru we wnętrzu. Szare odcienie, od ciemno-popielatych po odcień asfaltowy, budują pozytywne napięcie w pomieszczeniach, zarówno wtedy, gdy kolor szary zdobi dwie, jak i wtedy gdy tylko jedną ścianę. Z taką bazą możemy zaaranżować wybraną ścianę w sypialni (dekorując ją np. kolekcją różnokształtnych luster) bądź kącik biblioteczny w salonie, ustawiając otwarty, drewniany regał z półkami z szarą ścianą w tle. Warto również pamiętać, że ciemne odcienie szarości przy wieczornym świetle kinkietów tworzą niezwykle klimatyczną atmosferę.
Zobacz
Roleta okienna MINI 52 x 160 cm ecru INSPIRE
Zobacz
GeloVox, tabletki do ssania na gardło, cytrusowo-mentolowe, 20 szt.
Zobacz
Kolor szary we wnętrzu — wyrafinowany antracyt
Antracyt, przez wiele lat marginalizowany, dumnie powraca na salony. Antracytowa ściana z pewnością będzie przykuwać uwagę i wzbudzi ciekawość gości. Może być również świetnym tłem, dla kolekcji dzieł sztuki czy rodzinnych pamiątek, wyeksponowanych z należytą atencją w złoconych bądź srebrzonych ramach.